سینما فیلم‌سازی

چرا ساخت فیلم‌های کوتاه ضروری است؟

هر سال، با نزدیک شدن به مراسم اسکار، بسیاری از طرفداران سینما سعی می‌کنند تمام فیلم‌های نامزد شده در بخش ‘بهترین فیلم’ را تماشا کنند. تئوری همه چیز، تک تیرانداز آمریکایی، سلما؛ و البته Whiplash؛ فیلمی تهیه شده توسط کارگردانی جوان و تازه کار به نام Damien Chazelle که احتمالا اکثر شما، بدون تصویر ذهنی‌ای مشخص، به تماشای این اثر نشسته‌اید. اما داستان ساخت و نامزد شدن این فیلم منحصر به فرد برایتان جالب خواهد بود.

ویپلش کاملا شگفت زده‌تان خواهد کرد؛ تدوین بی نقص، ریتم عالی، اجرا‌های بی نظیر توسط بازیگران توانایی چون J.K. Simmons و البته داستان تاثیر گذار. با اینکه Whiplash داستان یک هنرجوی موسیقی جز که قصد دارد به یکی از بهترین‌ها تبدیل شود را روایت می‌کند اما به نوعی، یادآور شخصیت بیشتر هنرمندان است.

تهیه کننده فیلم،‌ Helen Estabrook، در این باره می‌گوید: «پروژه ویپلش، بسیاری از افکار معمول من را به تصویر می‌کشد؛ مسئله فداکاری یک شخص برای کار و اهداف خود، مشکلات و سختی‌های راه موفقیت و چالش‌های حرفه‌ای.»

تهیه کننده، کارگردان و دیگر اعضای تیم، همواره با چالشی رو به رو بوده اند:

چگونه سرمایه لازم را برای ساخت فیلم مورد نظر خود به دست آوریم؟
راه حل بسیار ساده است: ابتدا نسخه کوتاه آن را بسازید.

Chazelle در این باره می‌گوید: «در ابتدا فقط فیلمنامه را برای ارائه داشتیم و با توجه به تجربه کارگردانی اندک من، جذب سرمایه خیلی دشوار بود. اما نسخه کوتاه فیلم طوری ساخته شد که برای قانع کردن سرمایه‌گذاران کافی باشد.»

1425326439113

فیلم کوتاه Whiplash در Sundance Film Festival 2013 به نمایش درآمده و راه را برای فیلمی که سه جایزه اسکار دریافت می‌کند، باز کرد.

البته، نمونه یاد شده تنها فیلمی نیست که از نسخه کوتاه به بلند تبدیل شد. Napoleon Dynamite از روی فیلم کوتاه Peluca، که با هزینه کم‌تر از ۵۰۰ دلار فیلمبرداری شده، ساخته شد است. فیلم District 9 نیز، که در سال ۲۰۱۰ نامزد چهار جایزه اسکار شد، از فیلم کوتاه Alive in Joburg الهام گرفته شده است.

موارد بالا و صد‌ها نمونه مشابه دیگر، به خوبی ثابت می‌کنند که یک فیلم کوتاه، نقطه شروعی خوب برای کار‌های بزرگ‌تر و بهتر است. اما اگر نگاهی به این لیست بیاندازید، مشاهده خواهید کرد که با توجه به تکثیر کم نمونه‌های کوتاه، موارد زیادی در آن مشاهده نمی‌شود.

یک فیلم کوتاه، نقطه شروعی خوب برای کار‌های بزرگ‌تر و بهتر است.

با مقرون به صرفه و در دسترس بودن ابزار‌های لازم و فراهم شدن امکان فعالیت برای افراد بیشتر، ضمن افزایش تعداد نمونه‌های موفق، رقابت سالمی نیز بین هنرمندان شکل می‌گیرد. هم اکنون، در عصر طلایی سینما به سر می‌بریم؛ اما اگر اجازه دهیم فیلم‌های کوتاه در میان نمونه‌های دیگر نادیده گرفته شوند، این عصر مدت زیادی به طول نمی‌انجامد.

متاسفانه باید این را نیز بپذیریم که فیلم‌های کوتاه، به ندرت سودآور هستند، بازار آنها بسیار محدود است و اکثر مردم وقتی برای تماشای آنها ندارند. هرچند برخی موارد جدید در حال به چالش کشیدن چنین محدودیت‌هایی هستند اما به خاطر داشته باشید که تغییر، یک شبه اتفاق نمی‌افتد.

اما فیلم‌های کوتاه چه نقشه در صنعت عظیم سینمای امروز بازی می‌کنند؟ چرا ساخت آنها ضروری است؟ در ادامه با هزارویک بوم همراه باشید.

۱. قدم آغازین

WhyShortFilms_SteppingStones

قدم به قدم

معمولا، فیلم کوتاه، اولین قدم جهت ساخت نمونه‌ای بلند است. از مزایای آن می‌توان به تکمیل نمونه کار‌های سازنده، به نمایش گذاشتن سبک فیلمسازی و استعداد وی اشاره کرد. اثر هنری خود را جهت کسب اعتبار و جذب سرمایه گذاران، برای فستیوال‌های مختلف ارسال کنید.

۲. اثبات ایده

blog-post-1-short-film-ideas1

دقیقا مانند مثال فیلم Whiplash که در بالا ذکر شد، شما می‌توانید به این دلایل، فیلمی کوتاه از فیلمنامه خود بسازید: پتانسیل فیلم بلند و متمایز ساختن خود از فیلمسازانی که تنها یک فیلمنامه در دست دارند.

Ryan Koo از وبسایت No Film School در این باره می‌گوید: «خودتان را به جای بازیگری با استعداد قرار دهید. برای پروژه بعدیتان، موارد مختلفی، از فیلم‌های استودیویی پر هزینه تا موارد دانشجویی و بدون بودجه، در اختیار دارید. برخی مزایای مالی خاصی برایتان به همراه دارند، برخی قصد دارند زود‌تر فیلمبرداری را شروع کنند، بعضی از آنها بازیگر‌هایی -احتمالا مشهور- را با خود همراه ساخته و تعدادی از آنها نیز به جز یک فیلمنامه یا نمایشنامه، چیزی برای ارائه ندارند؛ اگر دقت کنید، متوجه می‌شوید احتمال اینکه چنین مواردی را در اولویت قرار دهید واقعا کم است.»

برای این کار می‌توانید صحنه‌هایی از فیلم اصلی یا داستانی کوتاه‌تر و مرتبط به آن را به تصویر بکشید. امکان ساخت فیلمی کوتاه که پس از داستان اصلی، یا قبل از آن رخ می‌دهد نیز وجود دارد. در کنار نقش خود، به عنوان نقطه شروع چنین فیلم کوتاهی باعث می‌شود مخاطبان با دیدگاه شما آشنا شده و در این مسیر، به شما بپیوندند.

این روش برای بسیاری از فیلمسازان موفق، از جمله Damien Chazelle و Robert Rodriguez، کارگردان سری فیلم‌های Sin City، مفید واقع شده است.

۳. کسب تجربه

ArtofFilmmaking_1600x900

در کل، هزینه ساخت فیلم‌های کوتاه در برابر موارد بلند واقعا ناچیز بوده و چنین فیلم‌هایی، موقعیت مناسب برای کسب تجربه، کشف نکات جدید و حتی شکست خوردن را فراهم می‌سازند.

نویسنده وبلاگ Light Film School درباره کسب تجربه می‌نویسد: «به سال اول دانشگاه و بیست فیلم کوتاهی در مدت چند ماه با دوستانم ساختم فکر می‌کنم. انجام این کار فشرده و در عین حال لذت بخش، ما را با مفاهیم پایه فیلمسازی آشنا کرد. می‌پرسید آیا موارد ساخته شده قابل قبول بودند؟ شاید بعضی از آنها؛ اما بیشترشان، تجربه‌هایی خوب بوده‌اند که در نتیجه تلاش ما برای کاهش فاصله بین توانایی‌ها و جاه طلبی‌هایمان حاصل شدند.»

Michael Litwak، کارگردان فیلم کوتاه The Life and Death of Tommy Chaos And Stacey Danger می‌گوید: «فیلم‌های کوتاه زمان زیادی جهت پیدا کردن صدای خود به عنوان یک فیلمساز در اختیارتان قرار می‌دهند. اگر فیلمی با بودجه ۱۰ میلیون دلاری بسازید و نتیجه قابل قبول نباشد، پس از آن هیچ کس چنین سرمایه‌ای در اختیارتان قرار نخواهد داد. اما اگر فیلم کوتاهی با هزینه ۱۰۰۰ دلاری بسازید و نتوانید به نتیجه مورد نظر خود برسید، تنها هزینه‌ای کوچک و  ۵ تا ۱۰ روز زمان از دست داده اید.»

لازم نیست برای ساخت هر فیلم کوتاه، خود را تحت فشار سنگین قرار دهیم. بعضی مواقع، به خصوص هنگام شروع کار، جهت در اختیار داشتن فضای کافی برای رشد، خوب است ریسک کرده و به کشف و کسب تجربیات جدید در فرآیند تولید بپردازیم.

ایوان کندر از نشریه Short of the Week در این مورد می‌گوید: «هدف نهایی از ساخت فیلمی کوتاه، تهیه نسخه بلند آن نیست؛ بلکه هدف اصلی از انجام این کار، کسب اعتماد به نفس کافی جهت ساخت فیلم بلند است. و فراتر از آن، فیلم کوتاه، فیلمی است که توسط محدودیت‌های کارفرما محدود نشده و تنها از روی علاقه شما تهیه شده است.»

۴. روایت بهتر داستان

shutterstock_162603086

داستان‌های خوب، اندازه‌های مختلفی دارند. ممکن است برخی از آنها در طول ۲۰ دقیقه، بهتر از ۱۲۰ دقیقه روایت شوند؛ مانند سکانسی که از صمیم قلب با شما صحبت می‌کند و موارد مختلفی را با مخاطب به اشتراک می‌گذارد.

ریچارد برودی، روزنامه نگار، در این باره می‌نویسد: «فیلم‌های کوتاه، کسب و کار فیلمساز را شکل نمی‌دهند، اما در تقویت آن نقش موثری را ایفا می‌کنند. درست مانند سخنی از یک دوست که تا آخر عمر در یاد می‌ماند. به بیان دیگر، سالن‌های نمایش مانند رستوران هستند که موقعیت لازم برای صحبتی طولانی را فراهم می‌سازند. اما گپ و گفت در کافه‌ها نیز امکان‌پذیر است. بنابراین وجود فیلم‌های کوتاه در صنعت سینمای امروز ضروری است.»

5

7 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]