بنا و نما معماری

طرح نمادین مشعل المپیک ریو در قالب آبشاری معلق

شاید از تصویری که می‌بینید تعجب کنید. یک آبشار معلق در منظره ساحل شهری که قرار است سال آینده میزبان بازی‌های المپیک باشد. چیزی که می‌بینید، در واقع به عنوان طرح مشعل بازی‌های المپیک ریو ارائه شد. نام آن Solar City Tower است و برای ساخت در جزیره Cotonduba -مشرف به ساحل ریودوژانیرو- طراحی شده است.

rio-olympic-tower-1

این جزیره مکانی مناسب برای این نماد خاص است. چرا که این جزیره جایی قرار گرفته که هر کسی که از مسیرهای زمینی، هوایی یا دریایی وارد ریو شود، ابتدا آن را می‌بیند.

rio-olympic-tower-4

احتمالا با دیدن این تصاویر، شگفت زده شده‌اید. یک آبشار معلق در میان زمین و هوا که قرار است کاربردهای دیگری هم داشته باشد، قطعا عجیب و غیرقابل تصور به نظر می‌رسد.

rio-olympic-tower-5

این برج طوری طراحی شده که انرژی خورشیدی را جذب کند و انرژی الکتریکی مورد نیاز خود به همراه برق لازم جهت روشنایی در شب را تامین کند. به علاوه نیروی توربین‌هایی که آب را تا بالای برج پمپ کنند نیز با به عهده انرژی پاک خورشیدی بوده است. در این طرح، انرژی حاصل از سقوط آب نیز توسط توربین‌ها و ژنراتورهایی دیگر مجددا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

rio-olympic-tower-3

چنین طرحی، در کنار قابلیت‌ها و امکاناتی که برای آن اشاره شد، برای توریست‌ها هم بسیار جذاب است. برای این برج یک آمفی‌تئاتر و یک سالن کنفرانس، رستوران، محلی برای بانجی‌جامپینگ و فضاهای تفریحی و فرهنگی خاص دیگر نیز در طرح نهایی در نظر گرفته شده است.

rio-olympic-tower-2

rio-olympic-tower-6

طراحی این بنای خاص توسط یک تیم طراحی سوئیسی از شهر از زوریخ به نام RAFAA انجام شده است. طرح نهایی برای اجرا در شهر ریودوژانیرو و المپیک ۲۰۱۶ ارسال شده است.

0

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]