عکاسی عکاسی با موبایل

۱۰ نکته کارآمد برای بهبود تکنیک‌های عکاسی در سفر

با رعایت این ۱۰ نکته ساده می‌توانید از عکاسی در سفر نهایت لذت را ببرید و لحظه‌های خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر ثبت کنید. برخی از این نکات به مسائل پایه ای و برخی به مسائل کاربردی اشاره دارد.

۱- روی چهره فوکوس کنید

اگر هدفتان ثبت تصاویر حیات وحش یا مردم بومی باشد، بهتر است لنز را روی مهمترین سوژه داخل کادر فکوس کنیم. بهترین نقطه برای فوکوس چشم‌ها هستند. زیرا اولین جایی هستند که نگاه انسان را به خود جلب می‌کنند.

10-ways-to-improve-your-travel-photography

۲- سریع عکس بگیرید

عکاسی از مردم بومی در لحظه‌های جذاب آئینی یا فرهنگی نیازمند طرز فکری کاملا متفاوت از عکاسی طبیعت می‌باشد.

در عکاسی در سفر باید سه پایه و تنظیمات ISO پائین را فراموش ونید پ در مورد کیفیت تصویر کمتر فکر کنید و بیشتر درباره ثبت لحظه‌ها بیاندیشید. همیشه در حالت باش آماده باشید و دوربین را روی فوکوس خودکار و سرعت شاتر بالا برای فریز کردن حرکات تنظیم کنید. حالا دوربین را در دست گرفته و راهی ثبت سوژه‌ها شوید. در نور روشن ISO بین ۴۰۰ الی ۱۰۰۰ مناسب است اما زمانی که نور شروع به کاهش می‌کند، ایزو را به بیشتر از ۱۰۰۰ تغییر دهید.

استفاده از دریچه دیافراگم‌های بازتر نظیر f/۲،۸ علاوه بر داشتن سرعت شاتر بالا، عمق میدان خوبی نیز به سوژه اصلی می‌دهد. اگر تنظیمات دوربین را در حالت اولویت دریچه دیافراگم (AV در دوربین های کانن و A در دوربین‌های نیکون قرار دهید) به شما این امکان داده می‌شود که به راحتی اندازه دیافراگم مورد نیاز را تنظیم کنید در حالیکه دوربین سرعت شاتر را به طور خودکار تغییر می‌دهد. اگر لنزتان دارای لرزشگیر است از روشن بودن آن زمانی‌که دوربین در دستان شماست، مطمئن شوید.

۳- زبان محلی بیاموزید

حداقل چند ساعت برای یادگیری اصول مهارت‌های مکالمه مقصدتان سپری کنید. یادگیری کلمات ساده ای نظیر «سلام، ببخشید، لطفا، ممنون، عذر میخوام، بله و نه و ..» در اکثر منطقه و زبان‌ها کمک بسیاری می‌کند. در حالی که زبان انگلیسی خاص مناطق توریستی است.

با داشتن برخی مهارت‌های پایه‌ای مکالمه، یقینا نوع دسترسی‌تان به مکان‌ها و چیزهایی که خواهید دید، متفاوت خواهد بود. به خاطر داشته باشید که «زبان دری را می‌گشاید که برای اکثر گردشگران معمول بسته است.»

۴- از یک مترجم یا راهنما کمک بگیرید

دسترسی روزانه به مردم بومی درصورت عدم آشنایی با رسوم محلی دشوار است. مخصوصا اگر سفر اول شما به آن منطقه باشد. با کمک گرفتن از یک مترجم یا راهنما به راحتی می‌توانید با مردم محلی ارتباط گسترده ای برقرار کنید. سعی کنید با راهنمای خود دوست شوید. این کار باعث می‌شود تا شما را بیشتر با مردم و مکان‌های جذاب آشنا کند.

۱۰ نکته کارآمد برای بهبود تکنیک‌های عکاسی در سفر

۵- لبخند بزنید و دوستان تازه پیدا کنید

هنگام عکس گرفتن از غریبه‌ها و یا ارتباط با مردم محلی، قیافه یک توریست سمج را به خود نگیرید. لبخند یک راه آسان برای برقراری ارتباط با کسانی است که تجربه کمتری از ماجراجوهای خارجی دارند. اگر دوست دارید افراد شما را دوست داشته باشند، لبخند بهترین قدم برای شروع می‌باشد.

۶- در صورت امکان برای هر کاری اجازه بگیرید

اگر این امکان را داشتید که برای عکس گرفتن از اشخاص اجازه بگیرید، حتما این کار را انجام دهید. در اکثر کشورها هیچ منع قانونی برای عدم انجام این کار وجود ندارد، اما رعایت این امر نشان دهنده ادب و احترام شما نسبت به آنها است. شاید برخی از افراد به دلایل مذهبی تمایلی به ثبت عکسشان نداشته باشند.

در مکان‌های عمومی، درصورتی که کسب اجازه شما باعث ایجاد شلوغی یا به هم خوردن تمرکز سوژه می‌شود، این کار را انجام ندهید. برای مثال در تصویر زیر راهبان زیر فشار زیاد در حال امتحان دادن در مقابل هزاران توریست هستند و ایجاد وقفه در این حال برای اجازه گرفتن کار جالبی به نظر نمی‌آید.

wat-pho-thailand-travel-photography-tips

۷- لنز مناسبی انتخاب کنید

زمان عکس گرفتن از رخداد های فرهنگی، لنزهای پرایم (نوعی لنز با فاصلهٔ کانونی ثابت) به خاطر افکت بوکه بالا، کار آمدتر هستند. مانند لنزهای ۳۵، ۵۰ و ۸۵ میلیمتری. این لنزها یک جلوه خاص سینمایی به عکس‌های شما می‌بخشند که در لنزهای زوم معمولی دسترسی به آن امکان پذیر نیستند. اما لنزهای بزرگ تله با اینکه برای این نوع افکت مناسب هستند، به دلیل سنگینی و حمل دشوار آن در سفر، کارآمد نیستند. لنزهای پرایم در حالی که  کار شما را ساده‌تر می‌کنند و کیفیت عکس‌ها بالا باشد.

۱۰ نکته کارآمد برای بهبود تکنیک‌های عکاسی در سفر

همراه داشتن لنزهای مناسب برای عکاسی در سفر

۸– عکاسی در سفر به دو دوربین نیاز دارد

همان طور که در قسمت عکاسی سریع اشاره شد، هنگام عکاسی از مردم و حیوانات، زمان کافی برای تعویض و تنظیم لنزها نخواهید داشت، بنابراین بهتر است ۲ دوربین و با لنزهای متفاوت برای اهداف مختلف به همراه داشته باشید. برای مثال لنزی با زاویه واید روی یک دوربین، و لنز ۸۵ میلیمتری برای عکاسی پرتره روی دوربین دیگر. در این حالت موقعیت‌های خوب را به راحتی از دست نخواهید داد.

اگر امکان حمل ۲ دوربین را داشته باشید، سعی کنید یکی را در یک کیف کوچکتر با دسترسی آسان نگهدارید. اگر خود را شبیه خبرنگارهای عکاس با تجهیزات زیاد بکنید، مردم احساس امنیت نمی‌کنند و از شما دور می‌شوند.

۹- خارج از منطقه خود بروید

خودتان را در خطر نیندازید اما گاهی با یک ریسک کوچک می‌توانید فضاهای بهتری را برای عکاسی پیدا کنید.

10-travel-photography-tips

۱۰ – برای امنیت خود احساس مسئولیت کنید

بسیاری از کشورهای درحال توسعه و حتی برخی از کشورهای توسعه یافته، تعریف متفاوتی از مفهوم سلامت و امنیت دارند. به احساس‌های خود اهمیت بدهید و اگر شمارا از انجام کاری منع می‌کنند، به آنها گوش کنید. چون امنیت شما مهمترین مساله در سفرتان است.

6

2 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]