عکاسی

نکات لازم برای عکاسی از طوفان

هرچقدر که هوای طوفانی ممکن است ترسناک به نظر برسد، همانقدر می‌تواند به عکس‌هایی خیره کننده و استثنایی منجر شود. هوای طوفانی باعث می‌شود عکس‌ها دراماتیک و چشم نواز باشند. اما پیش از آن که دل به طبیعت بزنید و عکاسی کنید، خوب است پیش از آماده شدن برای عکاسی از طوفان، برخی نکات (عکاسی و غیرعکاسی) را به خاطر بسپارید.

1`23در جای امن قرار بگیرید

حمل وسایل فلزی در منطقه‌ای که احتمال رعد برق وجود دارد به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. با توجه به هوای سرد و بارانی و خیس شدن ابزار، احتمال خطر بیشتر می‌شود. پس تا می‌توانید مواظب خود و وسایلتان باشید.

5179572808

از ثابت ماندن دوربین خود مطمئن شوید

در هوای طوفانی به علت باد شدید امکان تکان خوردن دوربین بسیار است. می‌توانید برای جلوگیری از این اتفاق پایه‌های دوربین را در داخل خاک یا سنگ‌ها محکم کرده، و یا جسمی سنگین همانند کیف دوربین را از سه پایه آویزان کنید تا در جای خود ثابت بماند.

چتر به همراه داشته باشید

معمولا داشتن یک چتر بزرگ در هوای طوفانی، می‌تواند شما را از گزند باد و باران محافظت کند. همچنین استفاده از چتر در مقابل باد باعث می‌شود دوربین شما تکان نخورد و در جای خود ثابت بماند.

220331885

برای دوربین خود یک کاور تهیه کنید

می‌توانید با یک تکه پلاستیک به راحتی یک کاور برای پوشاندن دوربین برای مقابله با باران تهیه کنید.

2585416673

از فیلتر استفاده کنید

پیش‌بینی نوع طوفان دشوار است. حتی اگر این کار را انجام دهید، به خوبی می‌دانید که شرایط هوای طوفانی و نور به سرعت تغییر می‌یابد. اغلب طوفان‌های تیره از نور کافی برای استفاده از فیلتر‌های ND GRAND جهت کاهش نوردهی آسمان ابری، برخوردار هستند. فیلتر پلاریزه نیز بخاطر ساده بودن می‌تواند گزینه خوبی باشد.

476475563

دور لنز را با پارچه بپوشانید

هرچقدر که مواظب باشید، باز ابزار شما بر اثر رطوبت به آرامی خیس می‌شوند. با استفاده از پارچه یا حوله سعی کنید ابزارتان را خشک کنید. البته گزینه بهتر در این حالت این است که سعی کنید مانع از خیس شدن آن شوید تا آنکه پس از خیس شدن به خشک کردن آن بپردازید اما به هر حال اگه بر حسب اتفاق خیس شد خوب است که آمادگی لازم برای جلوگیری نفوذ رطوبت به دوربین را داشته باشید.

77647128

عجله نکنید

قبل یا بعد از طوفان هم می‌شود عکس‌های خیره کننده‌ای ثبت کرد. اگر در ساحل هستید، طوفان از یک جهت نزدیک شده و به سمت دریا کشیده می‌شود که این خود یک سوژه عکاسی خیلی خوب است. عکاسی از طوفان در فاصله دور از شما این امکان را می‌دهد که بیننده با مقایسه قسمت طوفانی با سایر نقاط عکس متوجه عمق شرایط طوفانی می‌شود. بنابر این منتظر قبل و بعد طوفان نیز باشید تا تصاویری این چنین ثبت کنید.

2653967396

از ترکیب‌بندی مناسب استفاده کنید

صرفا از طوفان و باد و چرخش آن عکاسی نکنید. دنبال عناصر جذاب و پیش نمای مناسب باشید، تا از آن‌ها در ترکیب‌بندی خود استفاده کرده و عکس با شکوه‌تری به ثبت برسانید.

بیشتر بخوانید: تکنیک‌هایی برای ترکیب‌بندی بهتر در عکاسی

1681329353

رعد و برق را فراموش نکنید

اگر در شب عکاسی می‌کنید، از شانس خوبی برای ثبت رعد و برق برخودار هستید. برای اینکار دوربین را بر روی فکوس بی‌نهایت و ISO پایین، دیافراگم بالا و سرعت شاتر طولانی تنظیم کنید. با آزمون و خطا می‌توانید عکس‌های خوبی ثبت کنید.

3

یک دیدگاه

  • خیلی خیلی کاربردی بود.
    چند شب پیش ، توی اصفهان رعد و برق قشنگی به مدت چند دقیقه رخ داد . ( البته منجر به باران نشد ) من هر چه قدر با آزمون و خطا سعی کردم عکس بگیرم ، متاسفانه نشد. چون زمانی که دوربین در حال نورگیری بود رعد و برق اتفاق نمی افتاد ، و زمانی هم که رخ می داد توی کادر نبود !

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]