بنا و نما معماری

خلاقیت در معماری با رنگ و ریسمان

شاید ترسیمات هندسی را که در سال‌های مدرسه کشیده‌اید، هنوز به یاد داشته باشید و یا احتمالا از خود پرسیده باشید که آن ترسیمات، در دنیای واقعی چه استفاده‌ای می‌توانند داشته باشند. در این مطلب با یکی از کاربردهای خلاقانه آن تمرین‌ها آشنا خواهید شد. ایده ساده رنگ و ریسمان راهی ساده برای اِعمال خلاقیت در معماری است.

در سال ۲۰۱۲ معمار و هنرمند Inés Esnal از طریق اجرای هندسی و مثلث مانند خطوط و با استفاده از طناب‌هایِ ارتجاعیِ رنگی، فضایی را در لابی مجتمع مسکونی‌ای در نیویورک خلق کرده است که در آن نور همانند یک منشور به طیف‌های رنگی تجزیه می‌شود.

Ines_Esnal_Prisma20121216_08

عکس از: Cameron R Neilson

این طرح ترکیبی است از طناب‌های رنگی محکم شده به دیوار و سطوحی به شکل مثلث. به واسطه این ترکیب، فضایی خیال‌انگیز ایجاد شده و زوایای دید متنوع و جذابی، برای ناظران در حال حرکت ساخته شده است.

Ines_Esnal_Prisma20121216_01

عکس از: Cameron R Neilson

نصب خلاقانه طناب‌ها و بافت هندسی حاصل از این خلاقیت، نور غیرمستقیم و سفیدی که از طریق سه دریچه به سالن وارد شده است را به اشعه‌هایی از نور مستقیم و رنگی تبدیل کرده است. این ایده نوعی تضاد و تقابل را با دیوار‌های بتنی پس زمینه به وجود آورده و سنگینی و زمختی بتن را با سبکی نور و لطافت رنگ به چالش کشیده است.

Ines_Esnal_Prisma20121216_02

این پروژه، تجربه ای متفاوت از جهش نقاشی‌های یک هنرمند از یک دنیای گرافیکی به یک فضای سه بعدی است که در آن خطوط انتزاعی کشیده شده توسط ابزار جدید به حقیقتی ملموس بدل گشته اند.

Prism_Elevation1

همانطور که در مطالب پیشین نیز اشاره کرده‌ایم استفاده از رنگ برای خلاقیت در معماری و طراحی داخلی بر تحریک ذهن و ایجاد کنش‌های مغزی موثر است و عدم استفاده از آن می‌تواند عامل کج خلقی باشد.

این ایده خلاقانه به ما نشان می‌دهد چگونه می‌توان با استفاده از کمی خلاقیت و حتی بدون در اختیار داشتن ابزار و یا مصالح گران قیمت به سادگی به بخشی از محیط و فضای زندگی، هویت و هیجان بخشید.

بیشتر بخوانید: نقش رنگ در معماری و دکوراسیون

3

۲ دیدگاه

  • خیلی وقت بود دنبال این می گشتم چه استفاده ای از رسم های دوره راهنمایی می شه برد ، چون خودم علاقه ی زیادی به اون دارم. اگه هزار و یک بوم علاقه مند باشه می تونم ده بیست تا از اونایی که کار خودمه را براشون بفرستم .

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]