ابزارها عکاسی

آموزش ویرایش عکس‌های ماکرو

عکاسی ماکرو بطور معمول از سوژه‌های کوچک است تا بزرگ‌تر و واضح‌تر از اندازه واقعی به نمایش گذاشته شوند. در نتیجه می‌توان جزییات بسیار ریز و دور از چشم را نمایان کرد. در این مطلب می‌خواهیم بر روی ویرایش و پردازش عکس‌های ماکرو پس از ثبت آنها تمرکز داشته باشیم. هرچقدر هم که برای بهتر کردن تصویر ثبت شده زمان صرف کرده باشید، باز هم تاثیر ویرایش روی آنها را نمی‌توانید نادیده بگیرید.

با این که پردازش عکس پس از ثبت آن از اهمیت ویژه و غیر قابل چشم پوشی برخوردار است و به عکس جلوه‌ای خاص می‌بخشد اما از اهمیت رعایت نکات ضروری برای عکاسی ماکرو چیزی کم نمی‌شود.

3ce84d5bc058d48e300192c3a9b2783f

مهمترین نکته این است که به فرمت RAW عکس بگیرید و هرگز غیر از آن فرمت دیگری انتخاب نکنید. زیرا بدین ترتیب می‌توانید بیشترین اطلاعات و جزییاتی که دوربین‌تان قادر به ثبت آن است را به دست آورید.

حالا که عکس خود را با به صورت RAW ثبت کرده اید نوبت آن است که به سراغ ویرایش عکس برویم.

بیشتر ویرایش‌هایی که بر روی عکس‌ها انجام می‌شود با بهره گیری از نرم افزارهای Camera Raw و لایت‌روم است. هر دوی این برنامه‌ها برای ویرایش خوب و کاربردی هستند. و سرانجام ویرایش عکس را می‌توان با کمک فوتوشاپ نهایی کرد.

db1fa27a583997286b269419eb683c12

انتقال و تبدیل فایل‌ها در صورت نیاز

پس از آنکه عکس‌های ثبت شده را به کامپیوتر خود منتقل کردید، باید عکس‌های مورد نظرتان را به فوتوشاپ Import کنید. از آنجا که عکس‌ها را به صورت RAW گرفته‌اید این امکان وجود دارد که نسخه نصب شده Camera Raw شما قادر به شناسایی عکس‌ها نباشد. برای رفع این مشکل می‌توانید عکس‌های خام را به فرمت DNG. ذخیره کنید. برنامه Adobe بدون در نظر گرفتن نسخه Camera Raw که استفاده می‌کنید، عکس‌های خام را شناسایی و ویرایش می‌کند.

اگر نیاز به انجام چنین تبدیلی دارید مبدل Adobe DNG Converter به طور رایگان در وبسایت Adobe در دسترس همگان قرار داده شده است.

حال که فایل‌های مورد نظر خود را انتخاب کرده و آنها را به فرمت مطلوب در اختیار دارید، می‌تواند به فوتوشاپ ارسالشان کنید. چنانچه پسوند فایل‌ها را به نیز تبدیل کرده باشید همچنان Camera RAW قادر به تشخیص و باز کردن آنها خواهد بود.

پروفایل رنگ

پنجره Camera RAW به طور خودکار باز و نمایان می‌شود. در این زمان می‌توانید پروفایل رنگ را در کنار عکسی که می‌خواهید ویرایش کنید، مشاهده کنید. از RGB بودن آن اطمینان حاصل کنید. این پروفایل در همه مرورگرهای وب پذیرفته شده و تعریف یکسانی دارد. اگر از پروفایل رنگ دیگری برای ویرایش عکس استفاده کنید و آن را بر روی وب بارگذاری کنید متوجه خواهید شد که برخی موارد تناقض‌هایی میان رنگ‌های شما وجود دارد. Adobe RGB عمق رنگ بیشتری نسبت به sRGB دارد اما همه جا پذیرفته نیست، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که از sRGB به عنوان پروفایل رنگ استفاده کنید.

Screenshot-1

برای کسب اطلاعات بیشتر در باره فضاها و المان‌های رنگی می‌توانید به مطلبی که پیشتر در همین زمینه آماده اشده است مراجعه کنید.

شروع ویرایش عکس

۱. اولین گام این است که عکس‌ها از نظر نورسنجی ویرایش شوند و چنانچه در هنگام عکاسی نور آنها کمتر از حد مطلوب است کمی بهبود داده شود.

۲ٖ. سپس تغییرات کمی در «White Balance» اعمال کنید. این تغییرات با توجه به هر عکس ممکن است متفاوت باشد.

۳. پیشنهاد می‌شود چنانچه ضروری ایجاب نمی‌کند با اسلاید «Highlights» کاری نداشته باشید.

۴. با زیاد کردن «» می‌توانید جزییات بیشتری از عکس را استخراج کنید و به تصویر خوشایندتری به دست آورید.

 

۵. سپس در حالیکه دکمه Alt یا Option را پایین نگه داشته اید اسلایدر «Whites» را افزایش دهید تا حدی که علامت‌هایی در نقاط سفید عکس ظاهر شود و نشان دهد که عکس دچار نوردهی بیش از حد یا Overexposed شده است.

۶. همین کار را با اسلاید «Blacks» تکرار کنید.

۷. سپس از اسلاید «Contrasts»، کنتراست را کمی افزایش دهید.

نکته: همه این ویرایش‌ها در نهایت برای افزایش کنتراست تصویر و کم کردن صافی و تخت بودن آن است.

Screenshot-2

۸. سپس کمی «» به عکس اضافه کنید تا نشان دهید که این موجودات کوچک تا چه حد جذابیت‌های رنگی زیبایی دارند که با چشم غیر مسلح قادر به دیدن آنها نیستیم.

۹. و در آخرین گام کمی «Saturation» را تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید: ابزارهای کنترل رنگ در فوتوشاپ

ٖویرایش جزییات

بعد از آن که تنظیمات بالا را بر روی تصویر اعمال کردید بر روی عکس زوم کرده و خطاهای موجود در آن را پیدا کرده و با استفاده از بورس‌ها و تنظیمات محلی ایرادها را برطرف کنید.

سپس تصویر را کمی sharp کنید و بعد نویز آن را کم کنید.

تا اینجای کار تنظیمات مربوط به ابزار Camera RAW به اتمام رسیده است و زمان آن رسیده است که عکس را در فوتوشاپ بار کنید.

پیش از ویرایش

siddhant_after2

پس از ویرایش

تنظیمات فوتوشاپ

اگر لازم باشد در برخی قسمت‌ها از لایه داج (Dodge) یا بِرن (Burn) استفاده کرده و با منحنی S تدریجی کنتراست بیشتری به عکس اضافه کنید. البته این کار را فقط در صورت نیاز انجام دهید.

حال با توجه به رزولوشن عکس آن را Sharp کنید و لایه تصویر را duplicate کنید و حالت آن را به «Overlay» تغییر دهید. سپس از یک فیلتر بالاگذر (High pass) استفاده کنید تا لایه ماسک را Unsharp کنید.

بدین ترتیب کار ویرایش عکس شما تمام است و می‌توانید آن را ذخیره کنید.

Raw-Photo-1

پیش از ویرایش

bd4809f1b231424b38ef3ad12fd9a240

پس از ویرایش

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]