بنا و نما دکوراسیون معماری

تاثیر معماری بر رفتار و انگیزه ساکنان ساختمان

از شاخص‌ترین سوالاتی که برای معماران به هنگام طراحی ساختمان پیش می‌آید این است که آیا معماری می‌تواند به ساکنان یک ساختمان انگیزه‌های مثبت القا کند؟ به زبان دیگر، آیا معمار یک ساختمان می‌تواند به صورت غیرمستقیم برای ساکنان آن، تبدیل به عاملی محرک در جهت مثبت شود؟ و یا آیا معماری یک ساختمان می‌تواند به خودی خود به ساکنان آن کمک کند به سرعت عامل انگیزشی موثری را در خود بیابند؟

سوال اصلی در این حوزه این است که آیا معماری می‌تواند تغییر رفتار در ساکنان یک سازه را در جهت مثبت عامل شود؟ همانطور که می‌دانید، انگیزه چیزی‌ست که به توانایی ترغیب ساکنان به انجام یک رفتار تازه نیازمند است.

e490e0b7-6948-4447-93de-673d46715f70

در پرزنتیشن زیر که در قالب یک ویدئو قابل مشاهده است، BJ Fogg توضیح می‌دهد که افراد چگونه در طور روزهای مختلف هفته یا ماه، دچار نوسان در میزان انگیزه می‌شوند. در این ارائه او می‌گوید که ما -در صورت بروز این مساله-  نقاط انگیزشی یا نقاط تغییر منطقی رفتار را در محیط نداریم.

به جای آن ما به راحتی سوار امواج احساسات شده و بدین‌ترتیب سطح رغبت و انگیزه ما به خودمان و حس‌های لحظه‌ای‌مان باز میگردد. بنابراین، زمانی که سطح انگیزه بالا داریم به انجام کارهای به ظاهر مشکل ترغیب می‌شویم، و در زمان‌هایی که انگیزه کمتری داریم، کارهای ساده‌تر را ترجیح می‌دهیم.

اگر ویدئوی فوق را تماشا کرده باشید، همانطور که BJ Fogg هم در آن اشاره کرد، نمی‌توان به نقاط انگیزشی تکیه کرد و به جای آن باید سوار امواج شد.

با این توضیح، این سوال پیش می‌آید که ارتباط این مساله با معماری چیست؟ آگاهی از این مساله چگونه امکان طراحی‌ای بهتر را به ما می‌دهد؟

با افزایش تعداد سنسورهایی که در محیط‌های مختلف نصب می‌شوند، امکان کشف رفتارهای متفاوت ساکنان یک ساختمان، بیشتر و بیشتر می‌شود. بر این اساس، با کمک معماری، می‌توان رفتار ساکنان را زیر نظر گرفته و بر پایه اندازه‌گیری سطح انگیزه، آنها را با تغییرات لحظه‌ای در ساختمان به انجام رفتارهای سالم تر و شادتر ترغیب کرد.

2-b

این واقعا ممکن است. با توجه به این نکته که تغییر خودکار ساختمان و محیط، بر اساس نیازهای ساکنان آن ممکن شود، می‌توان به این نقطه دست یافت. به علاوه، می‌توان با تشخیص عادت‌های رفتاری افراد، رفتارهای ناخواسته را به اعمالی آگاهانه بدل کرد. بنابراین یک معماری واکنش‌گرا، کمک می‌کند که بدانیم در چه زمانی چه تغییرات، بهبودها و امکاناتی برای ساکنان لازم است و آن را در اختیارش قرار دهیم.

در جایگاه یک معمار، ساختمان شما نیاز به یافتن راه‌هایی برای ترغیب ساکنان و آگاهی از زمان مناسب برای جلب توجه و مداخله دارد. معنی این حرف، توانایی دیدن و شنیدن الگوهای رفتاری ساکنان و کشف احساسات و مود آنها یا سطح انگیزه‌شان است.

section-perspective

در نهایت، زمان‌بندی همه چیز است و این چیزی‌ست که شما باید یادگرفته و در استراتژی طراحی خود لحاظ کنید. سپس باید توجه ساکنان ساختمان را جلب کنید. و دقت کنید که اعمال تغییرات مثبت در آنها، موضوعی دیگر است.

تا حد ممکن پتانسیل تاثیرگذاری را در طرح خود افزایش دهید. در این مرحله شاید مفهومی مانند امکان تغییرات فیزیکی بی‌درنگ با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژیک، اندکی زیاده روی به نظر برسد؛ اما برای مثال می‌توان با آگاهی از حس و حال ساکنان، با ایجاد تغییرات هوشمندانه و موثر در نورپردازی و مواردی مانند آن، احساسات بهتر و موثرتری را به آنها القا کرد.

5

۲ دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]