طراحی خودرو طراحی صنعتی

هشت نگرش متفاوت نسبت به آینده طراحی وسایل نقلیه

در نمایش طراحی وسایل نقلیه دانشجویان رویال کالج لندن سال ۲۰۱۵، طرح‌های مفهومی دیده می‌شود که با چشم‌پوشی تعمدی از امکان ساخت و تولید آنها، بیشتر به تحریک تفکر در مورد آینده توجه شده است. طرح‌ها طیف وسیعی از وسایل حمل و نقل را شامل می‌شوند، از خودروهای اسپرت تا خودروهای هوشمند و تراکتور که در ادامه چند نمونه از آنها را می‌بینیم.

305882_183_38596_0wslhKWuS-w600Element-Gareth Rees

نتایج تحقیقات انجام شده برای این طرح حاکی از آن بود که سن ۹۴٪ از کشاورزان بیش از ۲۵ سال است، درنتیجه طرح پیشنهادی «گرت ریس» تراکتوری به نام المنت (Element) است که بتواند به صورت خودکار عمل کند. المنت تجسم عینی موجودی رام و خستگی‌ناپذیر است که قسمت دشوار کار کشاورزی را انجام می‌دهد. طراحی این وسیله پاسخی به یک نیاز اجتماعی ـ اقتصادی است، اینکه چطور می‌توان وسایل جدید را وارد شغل کشاورزی کرد. المنت نوعی شیوه کشاورزی از راه دور را برای آینده به تصویر می‌کشد. شیوه‌ای که ممکن است برای متخصصان جوان این صنعت جذاب به نظر برسد.

305883_183_38596_Fe_wEnoj0-w600

Orion’s Belt-Cal Craven

یک قایق تفریحی که در بخش وسایل تجملی به نمایش درآمد. گروه هدف اوریونز بلت (Orion’s Belt) افراد ثروتمندی است که ضمن علاقه به نمایش دارایی‌های خود به حفظ محیط زیست نیز احترام می‌گذارند. این قایق وسیله‌ای است که قطعات پلاستیکی شناور اطراف خود را جذب کرده و آنها را برای مصرف مجدد، همچون ساخت وسایل مورد نیاز حین سفر جمع‌آوری می‌کند.

305885_183_38596_Yyzi073Z4-w600

No Infrastructure No Infrastructure Needed-Simon Haynes

برای ساخت این طرح از روش پرینت چهار بعدی دانشگاه MIT استفاده شده و طرح آن الهام گرفته از کاوشگر ماه است. این وسیله با هدف تردد در محیط‌های خارج از شهر و عبور از مسیرهای ناهموار طراحی شده است، بنابر این قطعات داخلی و خارجی بدنه به نحوی در هم ترکیب شده‌اند که با افزایش مقاومت از سرنشینان در برابر هرگونه ضربه محافظت شود. حلقه مرکزی این وسیله که سرنشینان در آن جای می‌گیرند به‌عنوان محفظه ایمنی عمل می‌کند. چنین طرحی می‌تواند برای انتقال ابزار و تجهیزات به مناطق دوردست و مسیرهای دشوار نیز مناسب باشد.

305886_183_38596_ad7wXPOKH-w600

Limbo-Final Journey-Floriam Kainz

در این طرح فضای داخلی وسیله حمل اجساد با اتصال به رسانه‌های جمعی پیغام‌ها و یادبودهای دوستان و بستگان شخص درگذشته را بازتاب می‌دهد. در گذشته یادبودهایی برای مراسم دفن اشخاص استفاده میشد که الهام بخش این ایده بوده‌اند.

305889_183_38596_CEXpdlkde-w600

Scar-Tainquin Bao

خودرو Scar برای لعاب و پرداخت مبتکرانه آن برنده جایزه شده است. طراح این خودرو معتقد است با گذر زمان ارتباط معناداری بین افراد با خودرویشان شکل می‌گیرد که تعویض آن با مدل‌های دیگر را دشوار می‌سازد. به همین منظور در ساخت خودروی Scar روشی به کار رفته است که هنگام آسیب دیدگی فقط قطعات تعویض و جایگزین شوند، این کار می‌تواند تا پایان عمر محصول ادامه یابد. «تینکویین باو» با الهام از مواد مورد استفاده در معماری، بدنه را با لایه‌ای از مس پوشانده که نقش زنگار روی آن همیشه در حال تغییر و جابجایی است. سیستم انتقال قدرت این خودرو قابل ارتقا است،چنین امکانی می‌تواند عمر مصرفی خودرو را به اندازه طول عمر صاحب آن افزایش می‌دهد.

305887_183_38596_DmPFEsz6z-w600

Happie-Yibo Wu

طراح خودرو Happie با الهام از اتومبیل هوشمند گوگل نسخه جدیدی از آن را با محیط داخلی متفاوت طراحی کرده است. استفاده از بالشتک‌های الکترومغناطیسی با کاربردهای مختلف که به کاربر اجازه می‌دهد فضای داخلی خودرو را به سلیقه خود تغییر دهد. از این بالشتک‌ها می‌توان به‌عنوان منبع روشنایی یا محفظه نگهداری وسایل نیز استفاده کرد.
N

Infiniti Autonomous-Mark Hinton

این خودرو زیبایی‌شناسی جدیدی را برای شرکت‌های خودرو‌سازی ژاپن به تصویر کشیده و از ظاهر یکنواخت اتومبیل‌های هوشمند فاصله می‌گیرد. زمانی که نیازی به گذراندن آزمون‌های ایمنی نباشد، تعبیه شیشه جلو خودرو به شکل مرسوم آن چه لزومی دارد؟ فرم پویای پیکره خودرو Infiniti با چنین نگرشی به زیبایی خاص و غیرمعمولی رسیده است.
305896_183_38596_ZAHDi7VlG-w600

KinesisـFarhana Safa

تلفیق پروسه طراحی خودرو را با مفهوم جنبش و حرکت تصور کنید. طراح این خودرو که پیش از این جراح چشم بوده است لوازم مورد استفاده در هر شغل را نوعی منبع الهام برای خلاقیت می‌داند. در این مورد نقطه شروع طرح یک گوی در برنامه CAD بوده که در نهایت با الهام از سیالیت آلیاژ فلز مایع به فرم خودرو Kinesis رسیده است. چنین ترکیبی همراه با باتری آلومینیومی تعبیه شده درون این پوشش زیبا پیکره‌ای فوق‌العاده را به نمایش درآورده است.

308220_33852_38596_MD5Gy48R2-w600

هر یک از دانشجویان رویال کالج لندن فلسفه و نگرش خود نسبت به آینده وسایل حمل و نقل را در قالب چنین طرح‌هایی به تصویر کشیده‌اند. نگاهی نو به استفاده خلاقانه از مواد، حل مسائل و همچنین شخصی سازی وسایل همگی راهکارهایی در جهت بهبود محیط زندگی ما هستند.

5

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]