تاریخچه گرافیک هنرهای تجسمی

تایپوگرافی: زشتی و زیبایی در طراحی چاپ

Peter Bil’ak در فرآیند طراحی فونتی به نام Karloff، نشان می‌دهد چگونه زشتی و زیبایی ارتباط نزدیکی با هم دارند. این فونت نشان می‌دهد ایده‌ها با تفاو‌ت‌های غیر قابل تطبیق چگونه می‌تواند به یک انسجام کلی منتج گردد. درباره نقش تایپوگرافی در طراحی چاپ بیشتر بخوانید:

در سال ٢٠١٠ طی یک کنفرانس طراحی در کپنهاگ با موضوع سخنرانی چاپ مفهومی، سازمان‌دهندگان کنفرانس علاقه‌مند به نمونه‌هایی از فونت‌ها بودند که اساس طراحی آنها به خوانا بودن و یا زیبایی‌شناسی مرتبط نبود، بلکه ایده‌های غیر چاپی (غیر تایپی) مد نظر بود که البته به واسطه طبیعت فرآیند تبدیل یک ایده محض به یک فونت عملی که در چارچوب یک نظم برای رسیدن به یک خروجی صورت می‌پذیرد، نظر ایشان مردود شد.

با این وجود این ایده اندیشیده شد که یک مثال واقعی برای فونت مفهومی‌ ارائه شود. همچنین علاقه‌مندی به ایده تفاوت‌های غیرقابل تطبیق و اینکه چگونه می‌توان یک انسجام ایجاد کرد، باعث شد به عنوان مثال زیباترین فونت در تاریخ تایپوگرافی و زشت ترین فونت روشی برای بیان کردن مورد جستجو قرار بگیرد.

Karloff-sketch1080-w600

زیبایی

گرچه انتخاب اثری زیبا به نقطه نظرات فردی و احساسی افراد مرتبط است اما بسیاری افراد بر روی جاذبه فونت خلق شده توسط Giambattista Bodoni و Didot  توافق دارند و از آن به عنوان زیباترین فونت موجود یاد می‌کنند.

بُدونی مشهورترین و ستایش‌شده‌ترین چاپگر زمان خود و از بهترین‌های تاریخ هنر است.

Thomas Curson Hansard ،یکی از چاپگرهای قرن نوزدهم و نویسنده کتاب Typographia، در سال ١٨٢۵ می‌نویسد: «چاپ بُدونی زیباترین و کامل‌ترین ظاهر را داشته است و برابری با آن بسیار مشکل و پرهزینه است.»

بدونی در کتاب خود Manuale Tipografico در سال ١٨١٨ چهار اصل طراحی چاپ را بیان می‌کند که همه زیبایی‌ها از آن نشأت می‌گیرد: نظم، وضوح، طعم خوب، و مسحور کردن و دلربایی.

نقش تایپوگرافی در طراحی چاپ

رقیب نزدیک او در فرانسه Didotها بودند که بسیاری از ماشین‌های چاپ را اختراع کرده بودند و تلاش‌هایی برای ریخته‌گری حروف انجام داده بودند که منجر به زیباتر شدن چاپ آنها نسبت به دیگر رقبا از جمله Baskerville و بعدها بُدونی شد. برخی افراد کارهای Didot را زیباترین چاپ تا آن زمان در فرانسه می‌دانند البته در مقابل افرادی هم این چاپ را ظریف اما مرده توصیف می‌کنند.

IN-didot-36pt-w600

زشتی

بررسی موارد مرتبط با چاپ‌های زشت به مراتب جالب تر از آثار زیبای کلاسیک است. جستجوی زشتی هنرمندان معین و کنجکاوی اظهارنظرکننده‌ها را مطرح می‌کند و از دید طراحان فضای بیشتری برای تحقیق و کاوش وجود دارد. خلق زیبایی وظیفه و هدف اصلی هنرمندان سنتی بوده است و حتی امروزه هم به سختی مثال‌هایی از زشتی حرفه ای و عمدی در طراحی چاپ قابل یافت است (گرچه مثال‌هایی از بی تجربگی وجود دارد).

فونت Italian با وجود غیرعادی و عجیب بودن، از اواسط قرون وسطی انتخاب اصلی همگان بود. این فونت‌های با کنتراست معکوس به نحوی طراحی شده بود که به طور عمد توجه خوانندگان را با به چالش کشیدن انتظارات آنها، جلب کند.

Stroke‌ها در مدل‌های کلاسیک نازک بودند در حالیکه در این فونت ضخیم در نظر گرفته می‌شدند. حروف عجیب و غریب به صورت ایستاده (که در پیام‌های بازرگانی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند) نیز ایجاد شد.

5-line-pica-italian-w600

هیچ فونت دیگری در تاریخ تایپوگرافی به اندازه Italian واکنش منفی ایجاد نکرده است. این موضوع اولین بار در نمونه‌های چاپی Caslon و Catherwood در سال ١٨٢١ و در سال ١٨٢۵ توسط Thomas Hansard در کتاب Typographia به نام زشتی‌های تایپوگرافی نمایان شد.

Nicolette Gray، پژوهشگر انگلیسی هنر و کالیگراف، آن را بیانی اولیه و خام از ایده ای انحرافی نامیده است در حالیکه دیگران آن را نوعی انحطاط و فاسد شدن دانسته‌اند.

FourLinePica-w600

Donald Knuth دانشمند علوم کامپیوتر آمریکایی، با علاقه خاص به تایپوگرافی شصت پارامتر تصویری را شناسایی کرده است که ظاهر یک فونت را کنترل می‌کند. در طراحی فونت‌ها بیشتر این پارامترها سهیم هستند و این در بالاترین زیبایی و یا زشتی شکل حروف اثرگذار است. هدف او نشان دادن میزان نزدیکی زشتی و زیبایی بود.

Karloff، نتیجه پروژه بررسی زشتی و زیبایی، ارتباطی بین چاپ مدرن با کنتراست و جاذبه بالای بدونی و دیدوت با آثار زشت Italian برقرار کرد. تفاوت بین شکل جاذبه یک اثر و یا شکل زننده آن به یک پارامتر منحصر به فرد طراحی مربوط است و آن کنتراست بین ضخیم و نازک است.

Karloff Positive

Karloff Positive

Karloff Positive Italic

Karloff Positive Italic

Karloff Negative Bold

Karloff Negative Bold

Karloff Negative Bold Italic

Karloff Negative Bold Italic

با استفاده از کتاب «Pieter Van Rosmalen» هر دو نسخه مورد بررسی قرار گرفت. با اینکه در ابتدا برای بررسی آثار دیدوت از Imprimerie Nationale به عنوان مرجع استفاده شده بود، Pieter این مدل را کنار گذاشت و پروژه را با روش شخصی خودش پیش برد. هر دو مدل به طور همزمان مورد بررسی قرار گرفتند و روش ریاضی برای معکوس کردن کنتراست اثرگذاری دو مدل استفاده شد. از فوائد کار همزمان بر روی دو نسخه، تنظیم همزمان برای دستیابی به بهترین شکل بود.

AAA-w600

 

BeautyUgliness_orange-w600

در اواخر پروژه از همکاری Nikola Djurek نیز بهره گرفته شد. وی درج و تنظیم نهایی حروف را بر عهده گرفت. با طراحی دو نسخه مقابل هم زاده دو مدل زشت و زیبا و تلفیق آنها به طور شگفت انگیزی یک نسخه خنثی با کنتراست پایین را ایجاد کرد. Karloff Neutrale صرفا نیازمند کمی‌ تنظیم بود زیرا تعادل مناسبی از هر دو نسخه لحاظ شده بود.

درباره نام Karloff

Karloff اسم هنری William Henry Pratt بود. او این اسم را برای جلوگیری از خجالت خانواده‌اش انتخاب کرده بود که او را گوسفند سیاه خانواده می‌دانستند. گرچه عمده نقش‌های سینمایی او شیطانی بود، در زندگی واقعی یک شخص محترم و مهربان بود و نسبت به خیریه‌ها توجه خاص نشان می‌داد.

boris_karloff-w600

0

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]