طراحی صنعتی طراحی محصول

خریداری شرکت طراحی لونار توسط یک موسسه مشاوره مدیریت و بازرگانی

شرکت طراحی لونار (Lunar) که از سی سال پیش در زمینه خلق محصولات مختلفی همچون دسته کنترل بازی تا اسکوپ بستنی فعال بوده توسط شرکت مشاوره مدیریت مکنزی (McKinsey & Co) خریداری شده است. درآمد مکنزی در سال ۲۰۱۴ هشت میلیارد دلار برآورد شده و این اولین باری است که یک شرکت طراحی صنعتی را در اختیار می‌گیرد.

به گفته جان ادسون (John Edson) رییس شرکت لونار:«مسئولان شرکت مکنزی می‌خواهند طراحی را وارد استراتژی کار خود کنند، زیرا امروزه عنصری ضروری برای خلق امتیازهای رقابتی به شمار می‌رود.»novint01-w600خرید شرکت‌ها، هم در دفترهای مستقل طراحی و هم در موسسات بزرگ، معمولا هنگام ایجاد تغییرات اساسی در آنها اتفاق می‌افتد. هر روزه سرمایه‌گذاری در بخش طراحی از سوی شرکت‌های خدماتی که به صورت سنتی کار می‌کنند بیشتر می‌شود. سال گذشته شرکت IBM  صد میلیون دلار برای استخدام طراحان و تقویت این بخش از کسب و کار خود سرمایه‌گذاری کرد تا بتواند طراحی خدمات را به عنوان بخشی از مشاوره‌های تجاری خود عرضه کند. از سوی دیگر دفترهای مستقل طراحی از طرف شرکت‌هایی که ارزش تجاری دیزاین در کسب و کار را شناسایی کرده‌اند به سرعت جذب می‌شوند.3046260-slide-s-9-mckinsey-company-acquires-lunar-one-w600به طور مثال به تازگی شرکت طراحی فیوز پروجکت (Fuseproject) توسط یک گروه مخابراتی در چین به اسم بلوفوکوس (BlueFocus) و شرکت طراحی ادپتیو پث  (Adaptive Path) توسط بانک کَپتال وان (Capital One) خریداری شده‌اند.

با واضح‌تر شدن اهمیت نقش طراحی در شکل‌دهی استراتژی کسب و کار برای صاحبان شرکت و موسسات، چنین خریدهایی بیشتر اتفاق خواهد ‌افتاد.

مکنزی از سال ۲۰۱۳ کار خود را با لونار که شرکتی در اندازه متوسط با ۷۵ کارمند بود آغاز کرد. در سال جاری این دو شرکت بر سر نحوه ادامه همکاریشان مذاکره کردند و نتیجه آن را جهت همگام‌سازی بیشتر در قالب چند پروژه به اجرا در آوردند. بر اساس این توافق ضمن اینکه هر چهار شعبه لونار در سانفرانسیکو، شیکاگو، مونیخ و هنگ‌ کنگ به کار خود ادامه می‌دهند، این شرکت انجام پروژه‌‌های سفارش شده به مکنزی را نیز بر عهده گرفته و در بخش طراحی به آنها مشاوره خواهد داد.switch01-w600شرکت لونار برای سالها به طور پیوسته سفارش کار داشته و در سال ۲۰۱۴ نیز جایزه مسابقات بین‌المللی طراحی محصول را از آن خود کرده است، اما اکنون شرایط کار دفترهای مستقل طراحی دستخوش تغییراتی شده است. بسیاری از موسسات، بخش طراحی را درون سازمان خود تشکیل داده‌اند که نتیجه آن کاهش برون‌سپاری پروژه‌ها خواهد بود. ادسون می‌گوید:«قسمتی از کار ما این است که مدام فکر کنیم پروژه بعدی از کجا و کی می‌رسد.»

همکاری با مکنزی به وضعیت شرکت لونار و کارمندان آن ثبات بیشتری می‌بخشد و فرصت خوبی برای رشد برند آن خواهد بود. در مقابل، مکنزی نیز بخش طراحی درون‌سازمانی خود را خواهد داشت.

در ادامه می‌توانید چند نمونه از محصولات طراحی شده توسط لونار را مشاهده کنید.

 

 

2

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]