عکاسی

نکاتی برای عکاسی در نور روز

بٖنابر آنچه که درباره عکاسی از منظره آموخته‌ایم بهترین ساعت برای عکاسی ساعت طلایی است. ساعت طلایی که به زمان‌های صبح خیلی زود در بازه زمانی طلوع آفتاب و همچنین در هنگام غروب آفتاب، اطلاق می‌شود برای عکاسان بهترین زمان به شمار می‌رود. اما، اگر در محلی باشیم که در هنگام طلوع یا غروب خورشید دسترسی به آن ممکن نباشد چه باید کرد؟

در این حالت می‌توانید وسایل‌تان را جمع کنید و به خانه بروید و یا به دنبال راهی باشید که از هر امکانی که دارید نهایت بهره را ببرید. شاید لازم باشد این نکته را هم در نظر داشته باشید که بهترین عکس‌هایی که از منظره‌ها ثبت شده‌اند در هنگام روز بوده‌اند؛ یعنی درست وقتی خوردشید بالای سرتان قرار دارد. پیش از ادامه مطلب و خواندن نکات مربوط به عکاسی در نور روز پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به مطلب نکات کارآمد برای عکاسی از طبیعت نیز داشته باشید.

۱. با نور کار کنید

afternoon-landscapes-sicily-717x478

به جای آنکه از نور پرهیز کنید، از آن برای اضافه کردن جذابیت‌های بصری در ترکیب‌بندی خود بهره بگیرید. این تکنیک خیلی پیچیده نیست و با کمی سعی و خطا می‌توانید نتایج جالبی از آن به دست آورید. برای شروع تنظیمات دریچه دیافراگم را بر روی عدد ۲۲ قرار دهید. سپس در حالیکه از چشمی دوربین نگاه می‌کنید زاویه‌ای را پیدا کنید که یک سوژه بخشی از نور را پوشش دهد و مانع رسیدن تمام آن به دوربین شود. باید طوری باشد که تمام نور سد نشود. وقتی اشعه‌های نور را مشاهده کردید زمان گرفتن عکس است. نتیجه عکس با وجود این شعله‌های نوری می‌تواند بسیار زیبا شود.

afternoon-landscapes-pennsylvania-717x478

۲. لنز واید را به کنار بگذارید

کنتراستی که نور روز ایجاد می‌کند باعث می‌شود جزییات آسمان هنگامی که از یک سوژه در پیش‌نما عکس می‌گیریم، محو شوند. به جای آن که به سمت عکاسی HDR پیش رویم، یک راه دیگر پیشنهادی این است که از ساده کردن ترکیب‌بندی بهره بگیریم. از خودتان بپرسید آیا آن آسمان روشن چیز زیادی به تصویر اضافه می‌کند؟ اگر پاسخ منفی است به جای استفاده از لنز واید از یک لنز تله استفاده کنید.

درباره انواع لنز‌ و دلیل استفاده از آنها در عکاسی طبیعت بیشتر بخوانید.

پیش از آنکه دکمه شاتر را فشار دهید هر چهار طرف کادر عکس را نگاه کنید تا مبادا قسمت‌های زیادی روشن ناخواسته‌ای وجود داشته باشد. چشم انسان تمایل دارد که ابتدا بر این نقاط تمرکز داشته باشد. وقتی این نقاط را حذف کنید طراحی عکس بیشتر به چشم می‌آید.

afternoon-landscapes-montenegro-717x478به خاطر داشته باشید که اگر با لنز تله و بدون سه پایه عکاسی می‌کنید از سرعت‌های شاتر بالاتر استفاده کنید تا از تاثیرات ناخوشایند لرزش دوربین جلوگیری کنید. زیرا در چنین حالتی و با وجود بزرگنمایی‌های این چنینی حتی مقدار کمی نقص در عکس بسیار به چشم می‌آید.

۳. آدم‌های بیشتری را بیابید

در چنین روزهایی می‌توانید افراد زیادی را پیدا کنید که از نور آفتاب و گرمای هوا لذت می‌برند که میتوانید عکس‌های زیبا و گوناگونی از آنها را ثبت کنید.
در هنگام بعد از ظهر معمولا می‌توانید افراد بیشتری را که برای خرید یا تفریح به خیابان‌ها آمده‌اند ببینید. با اضافه کردن سوژه‌های انسانی به عکس، تعداد مخاطبان بیشتری را می‌توانید به سمت عکس‌هایتان جذب کنید.

afternoon-landscapes-couple-walking-717x538

۴. با یک شیشه سیاه سرعت شاتر را کم کنید

شاید باورش سخت باشد اما در هنگام روز نیز می‌توانید عکس‌هایی با نوردهی طولانی ثبت کنید. ترفند آن استفاده از فیلتر ND است. اگر فیلتر در دسترس ندارید یک شیشه تیره و سیاه نیز می‌تواند برای این کار به کمک شما بیاید و از ورود نور به لنز شما جلوگیری کند.

به عنوان مثال اگر از تنظیمات f/۲۲، ISO ۱۰۰ و شاتر ۱/۱۲۵ استفاده کنید تصویر آب به طور کامل ثابت گرفته می‌شود اما با استفاده از یک فیلتر ND با ثابت نگه داشتن دریچه دیافراگم و ایزو می‌توانید مقدار سرعت شاتر را چندین استاپ کم کنید و عکسی نظیر تصویر زیر بگیرید.

afternoon-landscapes-long-island-717x538

16

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]