عکاسی

روز جهانی عکس و عکاسی

نامگذاری روزها و اختصاص دادن آنها به هر موضوعی صرفا دلیلی برای جشن گرفتن آن روز است. روز جهانی عکس نیز به همین ترتیب یکی از روزهایی که باید جشن گرفت. امروز روزی است که علاقه‌تان به عکاسی فارغ از حرفه‌ای یا آماتور بودن به همگان نشان می‌دهید و آن را در کنار تمام علاقه‌مندان به نقاشی جشن می‌گیرید. روز جهانی عکس روزی است که عکس، آنچه را که دوست دارید، را به همگان نشان دهید.

عکاسی توانایی بیان کردن داستان‌ها و الهام‌هایی است که از افراد و منظره‌ها و اتفاقات دریافت می‌کنید و آنها را با دیگران سخاوتمندانه به اشتراک می‌گذارید. با عکس‌هایتان خاطرات و دیده‌ها و شگفتی‌های سراسر دنیا را در کسری از ثانیه به تصویر می‌کشید و این شگفتی هنر عکاسی است. عکاسی دید ما را به جهان عوض کرده است و برای عکاس بیان دریافتش از پیرامونش را ممکن ساخته است. عکس ابزار عکاس برای نشان دادن داستان‌ها، اتفاقات و زیبایی‌هایی‌ست که به چشم دیده و لمس کرده است.

نامگذاری روز عکس از چه زمانی آغاز شد؟

این روز پس از اختراع داگرئوتایپ توسط Joseph Nicephore Niepce و Louis Daguerre در سال ۱۸۳۹ میلادی معنا پیدا کرد. داگرئوتایپ نخستین روش موفق در ثبت عکس‌های دائمی و استفادهٔ تجاری از عکاسی است. در این روش، به صفحهٔ نقره‌ای مدتی بخار ید داده تا قشر نازکی از یُدور نقره بر روی آن قرار گیرد سپس این صفحه را در دوربین گذارده و عکسبرداری می‌کنند. در ۹ ژانویه ۱۸۳۹ آکادمی فرانسوی علوم فرآیند داگرئوتایپ را معرفی کرد و چند ماه بعد در ۱۹ آگوست ۱۸۳۹ دولت فرانسه امتیاز آن را خرید و سپس به رایگان به جهانیان عرضه کرد.

شاید جالب باشد بدانید که داگرئوتایپ اولین روش ثبت دائمی عکس‌ها به شمار نمی‌رود. در سال ۱۸۲۶ ژوزف نیسه‌فور نیپس اولین عکس ماندگار جهان به نام «View from the Window at Le Gras» را با استفاده از فرآیندی که هلیوگرافی نامیده می‌شود، ثبت کرد.

View from the Window at Le Gras

View from the Window at Le Gras

اگر تمایل دارید در جشن روز جهانی عکس شرکت کنید به این آدرس مراجعه کنید.

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]