ابزارها عکاسی عکاسی با موبایل

آنچه باید درباره عکاسی خیابانی با موبایل بدانید

عکاسی خیابانی شاخه‌ای از عکاسی مستند با هدف به تصویر کشیدن مردم و نه تنها پوشش یک اتفاق است و در برابر مردم برای انتقال پیام‌های سیاسی و یا اجتماعی به شکل‌های طنز یا طعنه‌آمیز همانند آینه‌ای رفتار می‌کند. این سبک از عکاسی در سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۰ به اوج و شکوفایی رسید. اما عکاسی خیابانی با موبایل که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته، راه را برای عکاس‌ها و علاقمندان به این سبک از عکاسی بسیار هموار کرده است.

«هشت میلیون داستان در عریانی شهرها وجود دارد. این یکی از آنهاست.»

این جمله قسمتی از فیلم کلاسیک سیاه و سفیدی در سال ۱۹۴۸ است که Naked City نام دارد و درباره موقعیت‌ها و اتفاق‌هایی است که در هر خیابان ممکن است چشم به راه شما باشند. هر دقیقه از هر روز اتفافی ممکن است رخ دهد که بتوان عکس آن را به تصویر کشید. اینجا همان جایی است که پای عکاسی خیابانی با موبایل به دنیای عکاسی باز می‌شود.

عکاسی خیابانی چیست؟

ورای تعریف متداولی که در کتاب‌ها برای عکاسی خیابانی به کار گرفته می‌شود، آن را می‌توان به داستان‌هایی که برای تک‌تک انسان‌هایی که در هر روز از هر نقطه از خیابان عبور می‌کنند بسط داد. هر یک از این افراد دارای جنبه‌های مثبت و منفی هستند که می‌تواند احساسات زیادی را نیز در بر داشته باشد.

هدف عکاسی خیابانی ثبت احساسات افراد در شرایط گوناگون و بیان احساسات آنها در یک تصویر است.

بسیاری از بهترین تصاویر دیده‌شده این سبک در مراکز خرید، پارک‌ها، موزه‌ها، مترو و… ثبت شده‌اند. عکس‌هایی که به جنب و جوش‌های زندگی مردم عکس‌العمل نشان می‌دهند. خیابان برای عکاس خیابانی مانند نمایشی بی‌انتها است و بازیگران تا زمانی که شاتر فشار داده نشود، متوقف نمی‌شوند.

عکاسی خیابانی

گاهی همه چیز بسیار واضح است:

  • یک دونده مصمم با لباس ورزشی‌اش
  • یک جفت خوشحال که دست در دست هم قدم می‌زنند
  • یک بی‌خانمان
  • یک دانشجو که در حین انتظار برای اتوبوس به موسیقی نیز گوش می‌دهد.
  • یک تاجر در حین برقراری تماسی مهم با تلفن هوشمندش

اما عکاسی خیابانی به عکس‌ گرفتن از مردم خلاصه نمی‌شود و می‌تواند هر چیز دیگری که خصلت‌های انسانی را شرح می‌دهد نیز، شامل شود.

یه آسمان نگاه کنید. شاید مجموعه ای از بناها و برج‌ها به گونه ای کنار هم قرار گرفته باشند که به حس کوچک بودن و حتی ناتوانی القا کنند. شاید آزادانه پرواز کردن پرنده‌ای که بالای سر ما شناور است و یا یک درخت که دقیقا همین نزدیکی ما شکوفه زده و سبز قامت ایستاده، سوژه‌های نابی برای عکاسی باشند.

unnamed (2)

اگر در یک شهر بزرگ عکاسی می‌کنید، بدانید که سوژه‌های بسیار زیادی در انتظار شما هستند فقط کافی است نکات اصولی را به خاطر بسپارید.

حتی عکاسی خیابانی با موبایل هم باید به اصول پایه پایبند باشد

اولین و مهمترین اصل در عکاسی خیابانی این است که در لحظه حضور داشته باشید و بخشی از آن باشید. از خلاقیت و قوه تخیل خود نیز نهایت بهره را ببرید. نگاهی که شما به همه چیز دارید با همه افراد دیگر فرق دارد پس شما می‌توانید کاملا منحصر به فرد باشید. از پرسپکتیو بی‌همتای خود استفاده کنید تا عکس‌هایتان نیز متفاوت باشد.

هرچقدر هم که شما تعریف ویژه خود برای عکاسی خیابانی را داشته باشید لازم است به خاطر بسپارید که اصول عکس خوب باید همیشه رعایت شود. از ترکیب‌بندی درست غافل نشوید و قانون یک سوم و قالب بندی درست تصویر را مد نظر فرار دهید. به تقارن‌ها و نکات این چنینی دقت داشته باشید.

چشم‌های خود را برای بهتر دیدن تربیت کنید و دید عکاسی داشته باشید. اصول پایه را تمرین کنید. آنگاه خواهید دید که نه تنها با موبایل می‌توانید عکس‌های خیابانی خوبی ثبت کنید بلکه به طور کلی عکاس خوبی خواهید شد.

زمان‌سنجی همه چیز است

عکاس خیابانی در واقع می‌تواند پرسه زدن در خیابان‌های شهر، انتظار و تماشا تا رسیدن به سوژٰه‌ای که توجه شما و چشم‌ها را به خود جلب کند و داستانی براب روایت داشته باشد و در نهایت فشار دادن شاتر و ثبت عکس، باشد.

در هیچ سبک دیگری از عکاسی تنظیمات به اندازه عکاسی خیابانی اهمیت ندارد. بله البته اگر شما عکاس حرفه‌ای ورزشی هستید به خوبی می‌دانید که تنظیمات چقدر حائز اهمیت است؛ زیرا باید صحنه ای را ثبت کنید که هرگز دیگز تکرار نمی‌شود. برای عکاسی خیابانی هم دقیقا این نکته صادق است پس برای عکاسی آمادگی کامل داشته باشید.

البته با استفاده از تلفن‌های هوشمند فرآیند تنظیمات عکاسی بسیار ساده شده است و کافی است فقط هدف و سوژه مورد نظر را پیدا کرده و آن را پیش از آنکه از مقابل چشم‌هایتان ناپدید شود، ثبت کنبد.

عکاسی خیابانی

با مردم ادغام شوید

برای کسی که هدفش عکاسی از مردم در میان جمعیت است لازم است تا خودش نیز در میان مردم باشد و طوری به نظر برسد که خودش هم جزیی از آنهاست نه مانند کسی باشد که سعی در مستندسازی بخشی از زندگی و کارهای دیگران را دارد.

پیشنهادی که برای تازه کارها داریم این است که لباس‌هایشان را محتاطانه انتخاب کنند. نگران نباشید نیازی نیست استتار کنید یا کلاه‌خود بپوشید اما بهتر است از پوشیدن لباس‌های روشن خودداری کنید و سعی کنید در محیطی که هستید ادغام شوید.

تکنیک‌های ویژه ای هم وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید تا عکاسی کردن‌تان مورد توجه دیگران قرار نگیرد. مثلا این که موبایل خود را در حالت پرتره (portrait) به جای منظره (landscape) بگیرید، کمتر به نظر می‌رسد که در حال عکاسی هستید زیرا در این حالت کارهای بسیاری علاوه بر عکس گرفتن می‌توانید انجام دهید.

همچنین می‌توانید بنشینید و موبایل‌تان را طوری قرار دهید که به نظر برسد در حال استراحت هستید و قصد عکس گرفتن ندارید. اما سوژه‌ها را مد نظر قرار داده و در زمان مناسب عکس بگیرید. بدین ترتیب هیچ کسی جز شما متوجه نمی‌شود که چه کاری انجام می‌دهید.

حقیقت این است که در شهرهای شلوغ و بزرگ، بیشتر افراد یا دقت نمی‌کنند و یا به کاری که شما می‌کنید اهمیتی نمی‌دهند. آنها مشغله‌های خود را دارند. تا زمانی که مزاحم کار و روند زندگی آنها نباشید احتمالا آنها هم با عکاسی شما مشکلی نخواهند داشت.

unnamed (5)

قانون درباره عکاسی خیابانی چه می‌گوید؟

امروز بیش از ۲ میلیارد نفر تلفن همراه دارند. کاربران فیسبوک روزانه ۳۵۰ میلیون عکس جدید آپلود می‌کنند و در همین زمان که طول می‌کشد شما این جمله را بخوانید بیش از ۲۰۰۰ عکس در اینستاگرام بارگذاری شده است. پس اینطور به نظر می‌رسد که می‌توانید هرجایی و در هر زمانی عکاسی کنید.

البته این به آن معنا نیست که هر چقدر و هر عکسی که خواسنید می‌توانید بگیرید. قانون‌هایی در کشورهای مختلف وحود دارد که محدودیت‌هایی بر عکاس‌ها و عکس‌هایی که ثبت می‌کنند، اعمال می‌کند و برخی از این محدودیت‌ها شامل حال عکاسی خیابابی هم می‌شود. اما به طور کلی مکان‌های عمومی مانند خیابان‌های شهر کمترین میزان محدودیت‌ها را دارا هستند. بطور کلی باید منصفانه رفتار کرد. ثبت عکس‌هایی که منجر شود افراد و سوژه‌ها احساس ناراحتی و خجالت کنند از نظر اخلاقی صحیح نیست و همچنین که ممکن است شما را به دردسر بیاندازد.

اگر دچار شک در ارزیابی درست بودن عکاسی از فردی یا افرادی می‌شوید خودتان را در جایگاه آنها قرار دهید و فکر کنید که این عکس ممکن است چقدر باعث آزرده خاطری افراد شود سپس تصمیم بگیرید که شاتر را فشار دهید یا فشار ندهید.

unnamed

بهترین راه حل این است که قانون را رعایت کنید تا از هرگونه دردسری جلوگیری کرده باشید. گاهی هم می‌توانید با اجازه گرفتن از افراد و یا برقراری ارتباط دوستانه با آنها، احساس امنیت ایجاد کرده و از خودشان، کودکانشان و یا وسایل و حتی ساختمان‌هایشان عکاسی کنید.

ویرایش عکس‌ها

پیش از هر چیز به خاطر داشته باشید که عکس را باید طوری ثبت کنید که انگار هیچ راهکاری برای ویرایش آنها وجود ندارد. این کار از شما عکاس بهتری می‌سازد. اما خوشبختانه راه‌هایی نیز وجود دارد که عکس‌های خوب شما را عالی می‌کند.

بسیاری اوقات عکس‌های خیابانی به صورت سیاه و سفید و مونوکروم گرفته می‌شوند. برای این کار می‌توانید یک فیلتر مناسب را در اپلیکیشن عکاسی خود فعال کنید تا بر اساس آن نورسنجی، کنتراست، روشنایی و شدت رنگ و نور را تنظیم کنید. کافی است کمی با این تنظیم‌ها تمرین کرده تا به راحتی به آنها تسلط یابید.

برای عکس‌های رنگی هم که گزینه‌های بسیاری وجود دارند تا یک عکس عالی و منحصر به فرد ثبت کنید.

عکاسی خیابانی با موبایل

هشت میلیون داستان

با در دست داشتن تلفن هوشمند، شما یک موقعیت عالی دارید تا داستان‌های شهرتان را از نگاه چشم‌های خودتان نقل کنید.

شما هم از علاقمندان به عکاسی خیابانی با موبایل هستید؟ پس به خاطر داشته باشید که در میان عریانی شهر هشت میلیون داستان برای نقل کردن وجود دارد؛ وقت آن رسیده که بروید آنها را بیابید.

17

2 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]