طراحی خودرو طراحی محصول

این تایر خود را با شرایط آب و هوایی وفق می‌دهد

تایر به دلیل آنکه نقطه اتصال خودرو به جاده است، مهمترین قسمت اتوموبیل به شمار می‌رود. متاسفانه، در میان تایرهای طراحی شده هیچ نمونه‌ای یافت نمی‌شود که برای تمام سطوح و یا به طور کلی‌ برای تمام شرایط آب و هوایی بهینه شده باشد. عوض کردن تایر با تغییر آب و هوا کار خوشآیند و راحتی نیست. شرکت کومهو تایری طراحی کرده که با تغییر دادن آج خود، با توجه به شرایط جاده، این مشکل را حل کرده است.

تایر طراحی شده توسط شرکت کومهو برنده جایزه Italian A’ Design در کلاس طراحی‌های پیشگامانه، از مفهوم لاستیک‌های بدون هوا استفاده کرده و با چند ایده نوین طرح خود را ارائه داده است. به جای استفاده از یک آج ساده، این لاستیک به گونه ای طراحی شده که بتواند با توجه به جاده، چه خشک و چه مرطوب و برفی، با تغییر تنظیمات، سطح تماس مناسب را انتخاب کند.

kuhmo-maxplo-adaptive-tire-22

برای آنکه در شرایط بارانی و خیس آب را از فاصله بین خودرو و جاده دور نگه دارد و از چرخش آب همراه با لاستیک و پاشیده شدن آن به اطراف جلوگیری کند، بر سطح و محیط لاستیک شیارهایی خاص به شکل سه بعدی طراحی شده است. این شیارها به طور تصادفی و فقط برای زیبایی در لاستیک تعبیه نشده اند، بلکه یک تیم ویژه طراحی آن را بر عهده گرفته و با استفاده از برنامه‌های شبیه سازی کامپیوتری الگوی آن را برای کارآیی لاستیک بهینه کرده اند.

kuhmo-maxplo-adaptive-tire-4

در مسیرهای خارج از جاده، بلوک‌ آج‌های متقاطع آن از هم فاصله گرفته و با افزایش سطح مقطع تایر منجر به افزایش اصطکاک می‌شوند. در شرابط یخ و برف، از راهکار دیگری استفاده می‌شود؛ میخ‌هایی که در تمام شرایط دیگر در زیر بلوک‌های لاستیک پنهان هستند پدیدار شده و از لیز خوردن آن جلوگیری می‌کنند.

این تایرها در اندازه ۷۰۰×۷۰۰×۲۵۰ میلیمتر و وزن ۱۲ کیلوگرم طراحی شده اند.kuhmo-maxplo-adaptive-tire-3

به گفته مدیر شرکت کومهو: «هرچند که این تایر خاص ممکن است به این زودی به جاده‌ها راه پیدا نکند، اما ایده‌های مطرح شده مربوط به آن برای لاستیک‌هایی که در آینده نزدیک طراحی می‌شوند به کار خواهد رفت. مفاهیم مطرح شده برای این نوع لاستیک به مرور زمان دستخوش تغییراتی خواهد شد تا در نهایت به شکلی که بیشترین کارآیی را برای مصرف کننده داشته باشد، عرضه شود.»

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]