عکاسی

نکته‌هایی برای عکاسی آسمان شب

شاید کمتر کسی باشد که از دیدن آسمان شب و تماشای ستارگان لذت نبرد. حتی اگر اهل عکاسی هم نباشید، خوب می‌دانید که آسمان شب یکی از تکراری نشدنی‌ترین و شگفت انگیزترین دیدنی‌هاست. درخشش ماه، رد ستارگان، عکاسی از کهکشان و غیره هر کدام سوژه‌هایی با زیبایی‌های خاص خود هستند. اگر دوست دارید عکس‌های این سوژه‌های زیبا را ثبت کنید، لازم است نکاتی درباره عکاسی آسمان شب به خاطر بسپارید.

۱. از سه پایه استفاده کنید

سه‌پایه یکی از مهمترین ابزارها در بین تجهیزات عکاسی به شمار می‌‌رود. در شب به علت تاریکی زیاد، نور کمی‌ وارد لنز می‌‌شود. بنابراین برای جبران این کاستی سرعت شاتر پایین آورده می‌شود. این مساله باعث می‌شود که در صورت بروز کوچک‌ترین حرکت و یا لرزشی عکس‌ها تار شوند. البته باز کردن دریچه دیافراگم نیز می‌تواند برای جبران کم شدن نور مورد استفاده قرار گیرد اما این کار باعث کم شدن وضوح تصویر در نقطه فکوس می‌‌شود. بهترین راه برای حل این مشکل استفاده از سه پایه است تا دیگر لرزش دوربین یا ایجاد نویز در تصویر اتفاق نیفتد.

145721059_d1

انواع مختلفی از سه پایه در بازار وجود دارند: بلند، کوتاه، سنگین، سبک، فیبر کربنی، آلومینیوم، پلاستیک و …. اما آنچه که بسیار مهم است، نحوه نگهداری دوربین بدون هرگونه لغزش است. حمل سه پایه‌های سنگین در مسافت‌های طولانی معمولا دشوار است، اما تاثیر بسزایی در جلوگیری از بلور شدن عکس دارند. بیشتر اوقات (و نه الزاما همیشه) هرچه سه پایه گرانتر باشد، کارایی بیشتری هم دارد که این گرانی به خاطر آلیاژهای مصرف شده همانند فیبر کربن در داخل آن است.

۲. سرعت شاتر را بصورت دستی تنظیم کنید

تنظیم سرعت شاتر دوربین، مهمترین کار در بحث عکاسی از آسمان شب می‌‌باشد. علت این است که در حالت اتوماتیک، دوربین‌ها راحت‌ترین راه را برای ثبت تصویر به کار می‌گیرند. زمانی که دوربین بر روی سه پایه قرار دارد، بهتر است، از تنظیمات غیرخودکار استفاده کنید. تنظیم دستی سرعت شاتر به شما این اجازه را می‌دهد که کنترل بیشتری بر روی عکس‌هایی که توسط دوربین دیجیتال‌تان ثبت می‌‌کنید، داشته باشید.

در حالتی که سرعت شاتر را دستی تنظیم می‌کنید، به راحتی می‌توانید محدوده سرعت را تغییر دهید. سرعت شاتر پایین به شما امکان ثبت حرکت یا Motion blur را می‌دهد. مانند حرکت عابران، حرکت اتومبیل ‌ها یا حرکت امواج دریا. درحالی که سرعت شاتر بالا، اتفاق‌های مقابل دوربین را فریز می‌کند. بدیهی است، اگر دوربین روی سرعت شاتر بالا تنظیم شده باشد، نور کمتری وارد آن می‌شود، بنابراین مجبور خواهید شد یا در محیط‌های نسبتا روشن یا با کمک فلش‌های قوی‌تر عکاسی کنید.

بیشتر بخوانید: سرعت شاتر در عکاسی دیجیتال

stars_1918410b

۳. ایزو را کاهش دهید

حساسیت و عکس العمل سنسور دوربین‌ها، قابل تنظیم هستند. هرچه نور کمتر باشد سنسور دوربین برای دریافت نور و رنگ‌ محیط و تبدیل آن به سیگنال دیجیتال تلاش بیشتری می‌کند. شاید اصطلاح «نرخ ایزو» را شنیده باشید. بر روی سنسور دوربین، هرچه این نرخ بالا باشد، میزان نویز بر روی عکس بیشتر می‌شود. این نویزها به صورت نقطه‌ای به رنگ بنفش-سبز بر روی عکس ظاهر می‌شوند. به همین علت تا حد ممکن مقدار ایزو را پایین نگه دارید تا عکس‌ها شفاف و بدون هرگونه نویز ذخیره گردند.

Diana-Robinson-Grand-Canyon-stars

اگر تنظیمات ایزو دوربین را به مقدار ۴۰۰ یا کمتر کاهش دهید، عکس‌های گرفته شده در شب شفاف و بدون نویز خواهند بود و دیگر شبیه عکس گرفته شده با یک موبایل ارزان قیمت نخواهند شد. مقدار ایزو مستقیما بر روی سرعت شاتر و اندازه دیافراگم تاثیر می‌گذارد. بدین معنا که شاتر باید برای زمان قابل توجهی باز بماند تا نور کافی وارد دوربین شود. رعایت این نکات باعث ثبت عکس‌های بهتری از آسمان شب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

۴. از تعادل رنگ سفید مناسب استفاده کنید

معمولا دوربین‌ها در شب قادر به انتخاب بهترین حالت تعادل رنگ سفید نیستند و متاسفانه اگر در حالت خام یا RAW عکاسی می‌‌کنید، خروجی ممکن است تعادل رنگ نامناسبی داشته باشد. در حالی که یک عکاس خوب سعی می‌کند در شب عکسش به سمت آبی یا زرد میل کند. با تنظیم تعادل رنگ سفید به صورت دستی یا انتخاب یکی از حالت‌های پیش‌فرض، می‌توانید نتیجه خوبی در خروجی کار داشته باشید.

44385877d6a050e221460d2bb15ba954

اگر از صحنه‌ای عکس می‌‌‌گیرد که دارای نورهای مصنوعی همانند نور LED در معابر شهری و یا نورهایی با شدت نارنجی یا زرد بیشتر است، می‌توانید با تنظیم تعادل بر روی incandescent یا tungsten تا مقدار زیادی این مشکل را حل کنید. در هنگام عکاسی ابتدا حالت اتوماتیک را برگزینید تا نتیجه را ببینید و سپس نسبت به آن گزینه مناسب را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با تعادل رنگ سفید

۵. در حالت خام عکس بگیرید

با توجه به این که تصاویر خام دارای اطلاعات بیشتری از عکس هستند و به راحتی می‌توان میزان تعادل رنگ آن را تغییر داد، بهترین گزینه برای ثبت عکس‌ها در مقایسه با JPEG هستند. عکس‌های خام راه‌های جبران فراوانی برای جبران اشتباهات رخ داده به هنگام عکاسی دارند. همچین تصاویر خروجی عکس‌های خام به مراتب از کیفیت بالاتری نسبت یه عکس‌های jpeg برخوردار هستند. اکر قصد دارید عکس‌هایتان را چاپ کنید، حتما از این گزینه استفاده کنید.

حتی اگر احساس کنید تمام تنظیمات را درست انجام داده‌اید و با استفاده از ایزو پایین، تعادل رنگ سفید مناسب و سرعت شاتر طولانی درحال عکاسی هستید، باز بهتر است در حالت خام عکس بگیرید. برخی از دوربین‌ها از حالت RAW+JPEG پشتیبانی می‌کنند، که در این صورت همزمان می‌توانید خروجی عکس را به صورت JPEG نیز داشته باشید. البته این کار نیاز به فضای خالی بیشتر در کارت حافظه نیاز دارد.

۶- از شاتر‌های بی‌سیم استفاده کنید17pk3hn8p4l3sjpg

استفاده از شاترهای دستی بی‌سیم بدین معنا است که شما به راحتی می‌توانید بدون تماس دست با دوربین، از راه دور دکمه شاتر را فشار دهید. با ترکیب شاتر بی‌سیم، سه پایه و تنظیم درست دوربین عکس‌هایی می‌توانید بگیرید که انگار در روز گرفته شده اند. برخی شاتر‌های بی‌سیم از امکان Bulb پشتیبانی می‌کنند که در آن می‌توانید تا هر اندازه که بخواهید، شاتر را باز بگذارید.

اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید از شاتر بی‌سیم استفاده کنید، و یا نمی‌توانید چون دوربین شما از این امکان پشتیبانی نمی‌کند، به روش‌های دیگری می‌توانید دوربین را بصورت از راه دور کنترل کنید. استفاده از نرم افزار‌های مناسب تلفن همراه‌های هوشمند یا تنظیم تایمر دوربین برای ایجاد چند ثانیه تاخیر پس از فشردن دکمه شاتر، از جمله روش‌های جایگزین برای شاتر بی‌سیم می‌‌باشند. این روش‌ها باعث می‌‌شوند از لرزش‌های ناخواسته و تار شدن تصویر جلوگیری شود.

با رعایت این ۶ نکته و داشتن پشتکار و تمرین کافی، می‌توانید عکس‌هایی با تاثیر گذاری بیشتر از آسمان شب و زیبایی‌های آن ثبت کنید. اگر به عکاسی در شب علاقه بیشتری دارید مباحث عکاسی از آسمان شب و عکاسی از فضای شهری درشب (بخش اول – بخش دوم) را از دست ندهید.

12

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]