بنا و نما معماری

مولفه‌های ایجاد شخصیت در بنا چه هستند؟

بخش‌های ریز و ظریفی که در کنار هم یک ساختمان را تشکیل می‌دهند، چیزی بیش از آنچه به نظر می‌رسد هستند. اغلب اوقات، مجموعه‌ای از ساختارها، بافت‌ها و مصالح، می‌تواند نمایی از شخصیت در بنا را آشکار کند. اما شخصیت در یک بنا دقیقا حاصل چه عواملی است و چگونه می‌توان شخصیتی خاص را در یک بنا ایجاد کرد؟

palazzo-steri-seier

نمادهای موثر در ایجاد شخصیت یک بنا، متنوعند. حتی در چیزی به سادگی نرده‌های راه‌وپله که دست‌ها به هنگام بالا و پایین رفتن از پله با آن تماس دارند، ما به صورت ناخودآگاه حسی از محیط و ساختمان دریافت می‌کنیم. این جزئیات، احساسات ما را نسبت به بنا می‌سازند. جزئیاتی که به واسطه تماس دست با نرده‌ها، راه رفتن روی سطح سرامیکی یا پارکت شده و لمس دستگیره درها حس می‌کنیم، همان شخصیتی هستند که از یک بنا در ما به وجود می‌آیند.

شخصیت یک بنا، از این جنبه که در ساکنان یک ساختمان کنش‌های موثر ایجاد می‌کند و تجربه آنها را نسبت به بنا می‌سازد، اهمیت دارد.

Contemporary-New-York-Apartment

به علاوه، نوع تهویه، نیازهای ساکنان و حتی امنیت آنها نیز می‌تواند بر حس کلی‌ای که یک ساختمان در ساکنان و بازدیدکنندگان القا می‌کند موثر باشد.

تمامی موارد اشاره شده، ناشی از راه‌هایی است که ساختمان با کمک آنها با ساکنان و بازدیدکنندگان تماس برقرار می‌کند. کارکتر او در محیط حس می‌شود و محیط است که حالت کلی بنا را ایجاد می‌کند. حالتی که می‌تواند بسته به ساعت‌های مختلف روز، وضع هوا و حتی فرهنگ و شخصیت ساکنان، به صورت‌های متفاوت بروز کند.

شخصیت یک بنا، در تمامی جزئیات یا نقاطی که ساختمان با ساکنان تماس دارد، ساخته و تعریف می‌شود.

با این توضیح، فکر می‌کنید طرح‌هایی که زده یا می‌زنید، چه احساسی را در ساکنان بر می‌انگیزند؟ مود محیط طراحی شده توسط شما چیست؟ آیا محیطی شاد طراحی کرده‌اید یا سکوت را ترجیح داده‌اید؟ فضایی دلباز ساخته‌اید یا تیره و تار؟ چه جزئیاتی را بیش از بقیه در ایجاد شخصیت کلی بنا موثر می‌دانید؟ شخصیت ساختمان شما چه چیزی به ساکنانش می‌گوید؟

شخصیت یک بنا، در تمامی جزئیات یا نقاطی که ساختمان با ساکنان تماس دارد، ساخته و تعریف می‌شود. این در تمامی کسانی که حضور در آن ساختمان را تجربه می‌کنند، بروز میابد. این مساله در فضای بیرونی ساختمان نیز حس می‌شود. حتی کسانی که از بیرون با ساختمان در تماسند نیز، حسی خاص از آن می‌گیرند. برای مثال همسایه‌ها ممکن است برای یک ساختمان شخصیتی خاص قائل باشند.

موضوع مهم این است که بدانید که به هنگام طراحی یک بنا، لازم است به اینکه ساختمان چطور و چگونه با ساکنانش تماس برقرار می‌کند؛ بدین ترتیب می‌توانید با دقت بیشتری این تماس‌ها را معنی بخشیده و شخصیت مورد نظر خود را در ساختمان ایجاد کنید. در این صورت هر بار که کنشی بین ساختمان و ساکنانش برقرار می‌شود، بخشی از شخصیتی که شما در آن قرار داده‌اید، بروز می‌کند.

1

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]