عکاسی

آموزش گام به گام عکاسی از ماه

عکاسی از ماه یکی از پرطرفدارترین سوژه‌های عکاسی آسمان شب است. البته این عکاسی پر طرفدار کمی دشوار است و نکات خاصی دارد که لازم است رعایت شوند تا عکس خوبی حاصل شود. در این مطلب به شما آموزش می‌دهیم که چطور با استفاده از تکنیک‌های ساده عکس‌هایی از ماه بگیرید که بتوانید به آنها افتخار کنید.

ماه یک جسم روشن و بزرگ در آسمان است اما هر کسی یک بار برای عکاسی از ماه تلاش کرده باشد متوجه خواهد شد که تنطیمات دوربین آسان نیستند و نیاز به دانستن و رعایت کردن برخی نکات کلیدی دارند. ماه ممکن است در نظز چشم غیر مسلح یک دایره کامل و بزرگ باشد اما در تصویری که تنظیمات مناسب را ندارد احتمالا یک شئی کوچک و روشن در یک پیش زمینه سیاه خواهد بود که هیچ شباهتی به ماه ندارد.

عکاسی از ماه

خوشبختانه یاد گرفتن نحوه و نکات عکاسی از ماه دشوار نیست و تنظیمات دوربین دیجیتال به راحتی قابل پیاده سازی هستند.

پیش از هر چیز باید بدانید که شما به یک لنز زوم نیاز دارید که بتوانید تا حد امکان جزییات ماه را ثبت کنید. مثلا یک لنز سیگمای ۵۰-۵۰۰ می‌تواند گزینه خوبی باشد. سه پایه نیز یکی از ابزارهای ضروری است که باید همراه خود داشته باشد تا از لرزش دوربین هنگام ثبت ماه جلوگیری کنید. پیشنهاد می‌شود که پیش از آنکه برای عکاسی از ماه برنامه ریزی کنید، سری هم به پیش بینی وضعیت آب و هوا بزنید، برای عکاسی از ماه به آسمان صاف و عاری از ابز نیاز دارید.

آلودگی در شهرهای بزرگ می‌تواند یک عامل مخرب باشد، پس اگر امکانش را دارید به جایی خارج از شهر بروید تا در هوایی پاکیزه‌تر بتوانید عکس‌های شفاف‌تری از ماه ثبت کنید.

به چارت‌های وضعیت ماه مراجعه کنید تا زمان طلوع ماه را پیدا کنید و تا جایی که می‌توانید صبر کنید تا هوا تاریک و تاریک تر شود و ماه درخشندگی و شفافیت بیشتری داشته باشد.

اولین قدم برای تنظیم‌های دوربین این است که مظمئن شوید عکس‌های شما با فرمت خام (RAW) ثبت می‌شوند. این فرمت عکاسی به شما علاوه بر آنکه کیفیت بالاتری از عکس ارائه می‌دهد، شما را قادر می‌سازد تا ویرایش‌های بهتری بر روی کنتراست، نورسنجی و شفافیت عکس داشته باشید و در نهایت بتوانید جزییات بیشتری از تصویر را ثبت کنید.

آموزش گام به گام عکسی از ماه

مراحل ضروری و پایه عکاسی از ماه به صورت گام به گام در این مطلب توضیح داده شده‌اند. در آینده درباره ویرایش‌های فوتوشاپ عکاسی از ماه نیز در سایت هزارویک‌بوم صحبت خواهیم کرد.

۱. ابتدا  وضعیت ماه در آسمان را پیدا کنید

حالت ماه

برای آنکه بدانید ماه در کدام فاز/وضعیت خود قرار دارد می‌توانید از تقویم‌های قمری استفاده کنید. اپلیکیشن‌هایی نیز برای این منظور وجود دارند.

دریافت از:

با دانستن وضعیت ماه برای تنظیمات خود می‌توانید بهتر تصمیم گیری کنید.

۲. تا جایی که می‌توانید زوم کنید

عکاسی از ماه

همانظور که پیشتر هم اشاره شد عکاسی از سطح ماه به همراه جزییات به یک لنز زوم نیاز دازد. سه پایه و ریموت برای کاستن میزان لرزش دوربین از دیگر ابزارهای ضروری هستند. اگر ریموت ندارید، از زمانسنج خود دوربین استفاده کنید و آن را بر روی چند ثانیه قرار دهید تا از لرزش دوربین هنگام فشردن شاتر در حین عکاسی دوری کنید.

پیشنهاد می‌شود که نکته‌های بیشتر برای عکاسی آسمان شب را بخوانید.

تنظیم‌های دوربین را اعمال کنید.

عکاسی از ماه

ابتدا لازم است که دوربین و فکوس لنز را در حالت تنظیمات دستی قرار دهید. در این قسمت دو فاکتور کلیدی هستند که لازم است به خاطر بسپارید: ماه روشن است پس مقدار ISO پایین کفایت می‌کند. حرکت آهسته ای دارد پس لازم است تا سرعت شاتر نسبتا بالایی برای عکاسی انتخاب کنید. مثلا می‌توانید چنین تنظیمی را برگزینید: ۱/۲۰۰، f/۱۰ و ISO ۲۰۰.

۴. از LiveView استفاده کنید

ماه همه قاب تصویر را پُر نخواهد کرد و تصمیم گیری در مورد نقطه فکوس بر روی آن دشوار خواهد بود. برای این منظور دوربین را بر روی حالت LiveView قرار دهید و از روی ال‌سی‌دی فکوس را به طور دستی انجام دهید. پس از آنکه نقطه فکوس مورد نظرتان را پیدا کردید، دکمه شاتر را فشار دهید و عکس‌تان را ثبت کنید.

42

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]