عکاسی

مروری بر تکنیک های عکاسی – قسمت دوم

همانطور که در بخش اول تکنیک‌های عکاسی قید کردیم، عکاس خوب اصول و تکنیک های عکاسی را می‌شناسد و آنها را رعایت کرده و یا آگاهانه و باش شناخت صحیح، این تکنیک‌ها زیر پا می‌گذارد. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به معرفی و بررسی ۹ تکنیک دیگر بپردازیم.

عکاسی آفوکال (Afocal): تکنیک آفوکال یا عکاسی غیر کانونی، تکنیکی است که در آن دستگاه‌های اپتیکی دیگری نظیر دوربین‌های دوچشمی، تلکسکوپ، میکروسکوپ و غیره به جای لنز به بدنه دوربین متصل می‌شوند.

Afocal1

در این نوع تکنیک از هر ابزاری که بتواند از نور موازی یک تصویر ایجاد کند، می‌توان استفاده کرد. عکاسی آفوکال اغلب در شاخه‌های نجوم، پرنده‌نگری، گیاهان و آزمایشگاه‌های علمی کاربرد دارد.

Afocal2

عکاسی بوکه (Bokeh): افکتی مات یا شکل هنری و زیباشناسانه برای عکاسی است که در نواحی خارج از فوکوس تصویر ایجاد می‌شود و باعث می‌شود نظر بیننده بیشتر بر روی سوژه اصلی جلب گردد. بوکه با میزان تندی رنگ یا شارپنس تفاوت دارد، تندی رنگ اتفاقی است که در بالاترین نقطهٔ فوکوس رخ می‌دهد، اما بوکه بهترین موقعیت نقطه خارج از فوکوس را به نمایش می‌گذارد.

بهترین لنزها در حالت اتوماتیک نقاط نورانی خارج از فوکوس را بصورت دایره‌هایی با مرز مشخص و شارپ نشان می‌دهد، اما بوکه درست زمانی رخ داده است که لبه این دوایر نورانی محو شده باشد. عکاسان گاهی از تکنیک فوکوس سطحی برای نمایش بهترین نواحی خارج از فوکوس روی عکس استفاده می‌کنند.

bokeh

بوکه اغلب، سایه‌روشن‌های گرد و کوچک پس‌زمینه است که بیشتر آشکار هستند، مانند انعکاس‌های زیبا از منابع نور که جلوهٔ خاصی به عکس می‌بخشند. البته افکت بوکه به سایه‌ روشن‌ها محدود نمی‌شود، مات شدن در تمامی نواحی خارج از فوکوس عکس رخ می‌دهد. هر چه عدد اِف بر روی لنز کمتر باشد، تصویر بوکه بهتر و زیباتری ارائه خواهد داد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لنز

عکاسی با لرزش عمدی دوربین (ICM): نوعی تکنیک عکاسی که در آن به دوربین عکاسی در خلال نوردهی به منظور به دست آوردن عکس‌های هنری و خلاقانه، تکان یا لرزشی خاص داده می‌شود.

icm2

شیوه کار بدین صورت است که در ابتدا یک دریچه دیافراگم مناسب برای دوربین انتخاب شده و سپس با استفاده از فیلترهای مختلف، سرعت شاتر مطلوب و مناسب به دست می‌آید. تکنیک پنینگ نوعی ICM محسوب می‌شود.

icm3

فلاش آزاد (Open Flash): تکنیکی است که در آن فلش با دوربین همگام نمی‌شود، و عکاس به صورت دستی فلش را کنترل می‌کند. با باز گذاشتن شاتر و استفاده از چند فلاش می‌توان حالت‌های متفاوتی را در یک عکس ثبت کرد.

open_flash

منجمد کردن (Freezing): تکنیکی از عکاسی که در آن با استفاده سرعت شاتر بالا میتوان حرکت سوژه را ثبت کرد. منجمد کردن یکی از راحت‌ترین تکنیک‌هایی است که نیاز به دانش خاصی ندارد و فقط با تنظیم سرعت شاتر می‌توان آن را اجرا کرد. در تکنیک پنیگ برخلاف منجمد کردن پس‌زمینه سوژه، حرکت را کاملا به تصویر کشانده و به ببینده انقال می‌دهد اما در حالت منجمد کردن، پس زمینه خود نیز ثابت می‌ماند.

freez

نوردهی طولانی (Long Exposure): این تکنیک در عکاسی برای ثبت تصویر از عناصری که بازتاب کمتری داشته و در تاریکی قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع عکاسی شاتر برای مدت زمان زیادی باز مانده و نور وارد دوربین می‌شود. در این حالت عناصر ثابت بصورت مات و عناصر در حال حرکت کشیده و محو ثبت می‌شوند. از این تکنیک برای ثبت حرکت اتومبیل‌ها، ستاره‌ها و … استفاده می‌شود. برای استفاده این تکنیک در نور روز، بخاطر وجود نور بیش از حد، بهتر است از فیلترهای ND استفاده شود.

بیشتر بخوانید: عکاسی از آسمان شب

long-exposure-photography-11

نوردهی چندگانه (Multiple Exposure): نوردهی چندگانه یا مالتیپل اکسپوژر تکنیک ترکیب دو یا چند نوردهی در یک عکس است. با وجود این که این تکنیک بسیار قدیمی است اما به تازگی در دوربین‌های دیجیتال تعبیه شده است. کاربرد اصلی آن در عکاسی هنرهای زیبا (Fine art photography) است که هدف اصلی عکاسی ابراز دیدگاه‌های خلاق و الهام هنری است. این تکنیک همچنین در عکاسی‌‌های بسیار پیشرفته تجاری تبلیغاتی نیز می‌تواند به کار گرفته شود.

multiple exposure

عکاسی شب (Night Photography): از این تکنیک برای عکاسی از آسمان، فضای شهری و منظره و … استفاده می‌شود که هر بخش آن نیازمند دانش و تنظیمات مختص به خود است. حداقل ملزومات عکاسی شب داشتن سه پایه برای جلوگیری از لرزش و ایجاد نویز در تصاویر است.

بیشتر بخوانید:

night photography

عکاسی ماکرو (Macro): عکاسی ماکرو یک روش برای عکاسی از سوژه‌های کوچک است تا بزرگ‌تر و واضح‌تر از اندازه واقعی به نمایش گذاشته شوند. این نوع عکاسی جزییات بسیار ریز و دور از چشم را نمایان برا نمایان می‌کند. برای انجام اینکار به لنزهای ماکرو نیاز است.

بیشتر بخوانید:

تکنیک های عکاسی

آیا تکنیک های عکاسی دیگری نیز می‌شناسید که در عکاسی کاربرد بسیاری داشته باشند؟ شما با آنها چقدر آشنایی دارید؟

25

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]