طراحی صنعتی طراحی محصول عکاسی

۱۰ نکته پیشنهادی برای عکاسی از محصول

بیشتر عکاسان اصول اولیه عکاسی از محصول را می‌دانند، و ما هم آن را پیشتر برای شما بصورت گام به گام آموزش داده بودیم. استفاده از سه پایه، تنظیم دوربین روی بازترین دریچه دیافراگم، استفاده از پس‌زمینه سفید و موارد دیگر؛ اما ویژگی منحصر به فردی که یک عکس را خاص می‌کند چیست؟ این نوع عکس‌ها شبیه تصاویر معمولی محصولات که در کاتالوگ‌های متداول می‌بینید نیستند. در ادامه با همراه شوید تا شما را با این نکات آشنا سازیم. 

خالقان چنین تصاویر الهام‌بخشی ضمن رعایت مهم‌ترین اصول عکاسی از محصول بعضی از قوانین را به عمد می‌شکنند تا به تصاویر مبتکرانه برسند. اگر کسی نسبت به مهارت عکاسی خود تردید کند و یا جرات فراتر رفتن از محدوده‌های تعیین شده را نداشته باشد، احتمالاً توانایی خلق تصاویر منحصر به فرد را نیز نخواهد داشت؛ اما اگر شما جزو این دسته نیستید و قصد دارید کاری متفاوت ارائه دهید پیشنهاد می‌کنیم تا این ۱۰ نکته مهم برای متمایز کردن عکس محصولاتتان را بیاموزید.

۱. محصولات را بیاویزید

آویزان کردن محصولات به خودی خود کاری غیرمعمول یا مبتکرانه‌ای نیست؛ اما اگر به صورت خلاقانه انجام شود می‌تواند نتیجه‌ای جالب و متمایز داشته باشد. ممکن است آن را برعکس، از پهلو و یا در مکانی نامتعارف آویزان کنoید و یا محصول را از طریق سیم یا طنابی که قسمتی از آن در تصویر نمایان است در هوا معلق نگه دارید. موقعیت‌های عجیب و غریب یا خنده‌دار را امتحان کنید. از زوایای مختلف عکس بگیرید و البته از صحت نورپردازی نیز مطمئن شوید. برای آشنایی بیشتر با این روش و ایده گرفتن نمونه‌های زیر را مشاهده کنید.

01-secrets-unique-product-photography-w600

lovely-package-collection-frithjof-nicolaysen-1-w2000-w600

27ac1925665051.5604ca9234635-w2000-w600

7219d78110735.560b765c4690e-w2000-w600

۲. از زوایای غیرمعمول عکاسی کنید

بعضی مواقع عکاسان دوربین خود را هم‌سطح با سوژه قرار می‌دهند تا تصویر منطبق با زاویه دید بیننده باشد. بیشتر مواقع شما نسبت به انتخاب زوایای غیرمعمول و عجیب محتاطانه رفتار می‌کنید، زیرا ممکن است فُرم محصول در تصویر عوض شود؛ اما بعضی مواقع نیز این کار را عمدا انجام می‌دهید چون تحریف فُرم همان چیزی است که به دنبالش هستید و یا ظاهر محصولتان به گونه‌ای است که تغییر چندانی نمی‌کند. حتی ممکن است آن را آویزان کنید و از زاویه بالا یا پایین عکس بگیرید. در ادامه تصاویری را می‌بینیم که از زوایای غیرمعمول گرفته شده‌اند.

06-secrets-unique-product-photography-w600

e4e69151691145.5608bfdc80772-w600

10-secrets-unique-product-photography-w600

09-secrets-unique-product-photography-w600

08-secrets-unique-product-photography-w600

۳. شات‌های نزدیک را امتحان کنید

به یاد داشته باشید که شات‌های نزدیک همان تصاویری هستند که احتمالا با شات‌های نرمال ترکیب می‌شوند و البته خوراک خوبی برای آن صفحه از کاتالوگ هستند که قرار است ویژگی‌های برجسته محصول در آن نشان داده شود. چنین تصاویری نورپردازی عالی و باکیفیت نیاز دارند تا کوچک‌ترین جزئیات نیز به نمایش درآیند. در زیر نمونه‌هایی از این روش را مشاهده می‌کنید.

12-secrets-unique-product-photography-w600

13-secrets-unique-product-photography-w600

14-secrets-unique-product-photography-w600

15-secrets-unique-product-photography-w600

۴. محصول را در حالت استفاده نامتعارف از آن نشان دهید

سوژه مورد نظرتان را همراه با یک قلم و کاغذ بردارید. حالا هر روشی که برای استفاده از محصول به ذهنتان می‌رسد بنویسید. از شیوه‌های متداول شروع کنید، مصارف روزمره را در نظر بگیرید تا ذهنتان آماده شود و سرانجام شروع به تخیل و ایده‌پردازی کند و به نتیجه‌ای غیر از موارد معمول برسد. حالا به فهرستتان نگاه کنید و موردی را که فکر می‌کنید بیشترین پتانسیل برای خلق یک تصویر ناب از سوژه را دارد برگزینید. چنین عکس‌هایی ممکن است به ویرایش‌های دیجیتالی با نرم‌افزار احتیاج داشته باشند، پس قبل از شروع عکاسی از محصول ، ایده‌تان را کامل بنویسید تا وسط کار به مشکل بر نخورد.

16-secrets-unique-product-photography-w600

17-secrets-unique-product-photography-w600

19-secrets-unique-product-photography-w600

20-secrets-unique-product-photography-w600

۵. عکستان را تصویرسازی کنید.

این روش به مورد چهار شباهت دارد، اگر درزمینهٔ کار با نرم‌افزار مهارت ندارید می‌توانید از یک گرافیست کمک بگیرید. هرچند که این بهترین موقعیت برای یادگیری فتوشاپ و ایلوستریتور است. در ادامه تصویرسازی‌هایی از این دست را مشاهده می‌کنید.

22-secrets-unique-product-photography-w600

23-secrets-unique-product-photography-w600

25-secrets-unique-product-photography-w600-w600

24-secrets-unique-product-photography-w600

۶. سوژه را با پس‌زمینه‌های جذاب ترکیب کنید

استفاده از پس‌زمینه مسطح برای ایجاد تمرکز بصری روی محصول و یا سهولت ترکیب با تصاویر دیگر، بسیار متداول است اما به روی صحنه آوردن یک پس‌زمینه منحصر به فرد و مزین کردن این صحنه با محصول مورد نظر شما در جلوی تصویر می‌تواند جذابیت عکس و حتی میزان مطلوبیت محصول را به میزان زیادی افزایش دهد.

26-secrets-unique-product-photography-w600

28-secrets-unique-product-photography-w600

29-secrets-unique-product-photography-w600

30-secrets-unique-product-photography-w600

۷. پس‌زمینه را در منطقه فکوس نگه دارید

این مورد احتمالا برعکس چیزی است که تاکنون شنیده‌اید، یعنی خارج از فکوس نگه داشتن پس‌زمینه برای نگه داشتن چشم روی سوژه اصلی؛ اما در این روش محصول در جلوی صحنه‌ای قرار می‌گیرد که پس‌زمینه‌ آن ساده و خلوت است. همین‌طور می‌توانید سوژه اصلی را هم ردیف با دیگر وسایل صحنه و یا حتی در پس‌زمینه آنها قرار دهید. در اینجا نمونه‌های خوبی از این روش نشان داده شده است.

31-secrets-unique-product-photography

32-secrets-unique-product-photography

33-secrets-unique-product-photography

34-secrets-unique-product-photography

35-secrets-unique-product-photography

۸. از بازتاب تصویر محصول در سطوح استفاده کنید

انعکاس عمق بیشتری به تصاویر می‌بخشد اما به استفاده از آینه بسنده نکنید. می‌توانید به صورت دیجیتالی انعکاس تصویر در آب را شبیه‌سازی کنید و یا سوژه را در ظرف آبی کم عمق قرار دهید. از نورپردازی برای افزایش بازتاب‌ها استفاده کنید و تصحیح ایرادهای احتمالی را به وسیله نرم‌افزار انجام دهید.

36-secrets-unique-product-photography-w600

38-secrets-unique-product-photography-w600

39-secrets-unique-product-photography-w600

40-secrets-unique-product-photography-w600

۹. از استندهای خاص استفاده کنید

قرار دادن محصول روی استندهای فانتزی جذابیت فوق‌العاده‌ای به تصویر می‌بخشد و اگر این اشیاء وسایلی باشند که معمولا به عنوان استند استفاده نمی‌شوند، جذابیت کار ممکن است چند برابر افزایش یافت. به طور مثال قسمتی از سر یک شخص، محصول دیگری که به صورت برعکس قرار گرفته، اَشکال هندسی یا کف دست می‌توانند به عنوان نگهدارنده محصول شما به کار گرفته شوند.

41-secrets-unique-product-photography

عکاسی از محصول

43-secrets-unique-product-photography

44-secrets-unique-product-photography

45-secrets-unique-product-photography

۱۰. عکاسی از محصول با هدف شخصیت بخشی

می‌توانید به محصولات صفات انسانی ببخشید و یا برای آنها داستان بسازید. از همکاران خود بپرسید که وجه تمایز این محصول با نمونه‌های مشابه دیگر چیست، سپس این ویژگی را کاراکتر محصول خود سازید و آن را در عکس‌ها نشان دهید.

47-secrets-unique-product-photography-w600

49-secrets-unique-product-photography-w600

50-secrets-unique-product-photography-w600

***

اگر شما هم ایده خاصی برای خلق عکس‌های مبتکرانه دارید خوشحال می‌شویم آن را با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

16

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]