بنا و نما دکوراسیون معماری

تاثیر پیش‌بینی نیازهای ساکنان بر کاربردپذیری در معماری

به هنگام طراحی یک ساختمان چه فاکتورهایی را مد نظر قرار می‌دهید؟ آیا کار طراحی را با امید به اینکه نیازهای ساکنان در نتیجه نهایی لحاظ می‌شود انجام می‌دهید یا با تحلیل و بررسی نیازهای واقعی آنها، اقدام به طراحی می‌کنید؟

isometric environment_07

پیش‌بینی نیازهای ساکنان یک ساختمان، از فاکتورهای موثر در نتیجه نهایی و کاربردپذیری در معماری است. صحبت کردن با افرادی که قرار است در آن ساختمان زندگی یا کار کنند، می‌تواند تا حدود زیادی به یک پیش‌بینی دقیق در رابطه با نیازهای آنها منتج شود. به عبارت دیگر، باید پیش از آغاز کار، ساکنان بنای مورد نظر را به نحوی ترغیب کرد تا نیازهای ضروری خود را ابراز کنند. این به معنی شناخت روند حسی و کاری ساکنان، پیش از خلق یک طرح کلی از محیط نهایی است. این نکته‌ای‌ست که اجازه می‌دهد آنها بعدا به هنگام حضور در ساختمان، حس مثبت و کاربردی‌ای که انتظارش را داشته‌اند، باز یابند.

سه سوال اساسی که به تفکری متفاوت برای طراحی بهتر کمک می‌کند

با توجه به توضیحاتی که تا به اینجا خواندید، سه سوال اساسی وجود دارد که می‌تواند دید بهتری نسبت به نیازهای واقعی ساکنان به شما بدهد. این سوالات کمک می‌کنند در مورد بنای مورد نظر، به نحوی متفاوت و البته بهتر فکر کنید و پایه‌های طراحی آن را بر اساس نیازهای ساکنانش بسازید.

• آیا نیازهای ساکنان به جلوه‌های خاص و ویژه بنا که در لحظه شکل می‌گیرند وابسته است و اینگونه ممکن است شکل برآورده کردن نیازهای آنها را تغییر داد؟
• آیا دریافت نظرات ساکنان به معنی درک شما از جزئیات رفتاری ساکنان در محیط بناست؟
• آیا درک نیازهای ساکنان به این معنی‌ست که باید در روند طراحی مواردی را در نظر گرفت که خود آنها نیز از آن نکات و خصیصه‌ها ناآگاهند؟

living-with-floor-to-ceiling-windows-600x425

شاید بتوان به هر سه سوال بالا پاسخ داد، اما نباید فراموش کرد که گفتگو و ملاقات با ساکنان همیشه بر روی بهبود طراحی شما تاثیر مثبت خواهد داشت. با این حال آیا شما می‌توانید نیازهای فعلی ساکنان را با روش‌های خاص متفاوتی برطرف کنید؟ آیا می‌توانید درک بهتری از نیازهای ساکنان آن بنا داشته باشید؟ آیا طراحی شما نیازهایی که خود ساکنان هم از‌ آنها آگاه نیستند را برطرف می‌کند؟

توجه به رفتار ساکنان از اصول اولیه معماری ساختمان است

طراحی ساختمان با توجه به نیازهای ساکنان نتیجه‌ای معرکه در بر دارد. اما در کنار آن باید به این نکته نیز توجه داشت که معماری چگونه می‌تواند در کوتاه‌مدت و بلندمدت بر روی رفتار ساکنان اثر بگذراد.

برای مثال اگر یک بیمارستان طوری طراحی شود که رسیدگی به بیماران -با توجه به عادات پیشفرض پرسنل- مانند قبل عملی نباشد، این مساله می‌تواند مشکل‌ساز شود. با این وصف، معماری ساختمان بیمارستان باید به نحوی انجام شود که درک مسیرها و مقصد راهروها برای مراجعه‌کنندگان و پرسنل ساده و قابل فهم باشد.

116158-des-1

این نکته برای اغلب ساختمان‌ها به همین اندازه مهم است. معماری باید در کنار توجه به نیازهای ساکنان، به تجربه کاربری افراد نیز اهمیت دهد. به همین دلیل است که توجه به معماری از جنبه تجربیات افراد ساکن یا مشغول کار در یک بنا، باید یک اصل اساسی به حساب آید.

توجه به راه‌حل‌ها برای پوشش دهی نیازهای آتی مشتریان

باید توجه داشته که به هنگام طراحی نباید تنها به نقطه‌نظراتی که نیازهای فعلی افراد را پوشش می‌دهد، توجه داشت. بلکه مشکلات و نیازهایی که ساکنان در آینده ممکن است با آنها مواجه شوند نیز باید مد نظر قرار گرفته و برایشان راه‌حل اندیشیده شود. با تحلیل دقیق و آینده‌نگرانه نیازهای ساکنان یک ساختمان می‌توان تصویری از اهداف آتی آنها نیز ایجاد کرد. این تصویر می‌تواند در روند طراحی به بهبود عملکردهای کلی معماری و کاربردپذیر بودن نتیجه نهایی کمک کند. در نهایت، اگر در طرح شما نکات کلی اشاره شده، رعایت شده است، می‌توانید به تاثیرگذاری‌های مثبتی همچون توجه به روحیه مثبت، سلامتی و امنیت ساکنان در جهت کاربردپذیری بیشتر بنا توجه کنید.

miss-design.com-ict-experience-center-interior-6

با رعایت موارد فوق، می‌توانید از طرح خود به عنوان ماهیتی ارتباطی با ساکنان بنا استفاده کنید. به همان اندازه که روی واکنش‌های مستقیم و غیرمستقیم بنا فکر می‌کنید، آینده‌نگر باشید. بدین ترتیب می‌توانید ساختمان طراحی شده توسط خودتان را به چیزی سطح بالاتر از یک ساختمان تبدیل کنید که ساکنان در آن احساس راحتی، شادابی و امنیت می‌کنند.

1

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]