بنا و نما عکاسی معماری

برترین عکس‌های معماری ۲۰۱۴

در جشنواره جهانی معماری ۲۰۱۴، تصویری سفید و غار مانند از مرکز حیدر علیُف، که توسط زَها حدید عکسبرداری شده بود، عنوان عکس معماری سال را از آن خود کرد. این عکس از میان فهرستی انتخاب شده که شامل آسمانخراشی پیچ خورده و بازار دستفروشان زیرزمینی می‌شود. در ادامه این مطلب عکس‌های شرکت یافته در این جشنواره مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

Heydar_Aliyev_Center_zaha_hadid_Hufton_and_croft_dezeen_468

این فهرست توسط هیاتی از داوران از جمله تری فارل (Terry Farrell)، بارنه همر (Bjarne Hammer) از شرکت اشمیت همر (Schmidt Hammer Lassen)، کلوین سائو (Calvin Tsao) و زاک مکنون (Zack McKown) از استودیوی معماری سائو و مکنون واقع در بروکلین (Brooklyn studio Tsao & McKown Architects) انتخاب شد.

Cayan_Tower_SOM_Victor_Romeo_dezeen_468

آلن کرو (Allan Crow) می‌گوید: «عکاسی از معماری زها حدید در آذربایجان از معدود موقعیت‌هایی بود که من و نیک هر دو همزمان برای عکاسی از یک پروژه رفتیم». سه عکس ساختمان از او و همکارش نیک هافتون (Nick Hufton) در فهرست وجود‌ داشت.

Heydar_Aliyev_Center_zaha_hadid_Hufton_and_croft_b_dezeen_784

وی در ادامه افزود: «یک عکس خوب باید به ساخت و ترکیب‌بندی توجه ویژه­‌ای داشته باشد و از عناصر قوی معماری همراه با عکاسی در لحظه بهره ببرد. ما در عکس‌ها به مردم جهت نمی‌دهیم؛ به جای این کار، قابی را تعریف کرده و در حالت طبیعی از آن­ها عکس می­‌گیریم. در این روش می‌توان شاهد یک داستان در عکس بود». همچنین اضافه کرد: «این روند، هنگامی که معماری جهانی را در پشت زمینه داشته باشیم به مراتب ساده‌تر خواهد شد.»

دو عکس با بخش‌هایی متفاوت در جایگاه دوم قرار گرفتند. اولی؛ عکسی از بخش حس مکان که یک منظره هوایی از استخرهای Leça ساخته‌ی آلواروو سیزا (Alvaro Siza) را نشان می‌دهد. عکاس پرتغالی این اثر خوائو مورگادو (Joao Morgado) این استخرها را زمانی که مملو از شناگر بوده‌اند به تصویر کشیده است. عکس دوم از بخش کاربرد ساختمان، عکسی است از عکاس مقیم بارسلونا انیگو بوژدو آگوییره (Inigo Bujedo Aguirre). در این عکس تصویری از یک بازار دست فروشان زیرزمینی به نمایش در آمده که معماری آن توسط B720 Arquitectura انجام گرفته است.

Swimming_pool_Alvaro_Siza_Vieira_Joao_Morgado_dezeen_784

Encants_Flea_Market_by_B720_Inigo_Bujedo_Aguirre_dezeen_468

تصویری از پروژه Bjarke Ingels’ Bjerget که خانه‌هایی با معماری متفاوت را در تقابل با خانه‌های اطرافش به نمایش می‌گذارد، تصویری از محوطه‌ی داخل یک گاوداری و همچنین تصویری از پشت‌بام یک خانه‌ی کوچک در کره جنوبی از دیگر عکس‌های این فهرست هستند.

Vrijloopstal_Hartman_Architectenbureau_K2_Sonia_Mangiapane_dezeen_784

Bjerget_Bjarke_Ingels_PaweL_Paniczko_dezeen_784

در ادامه سایر عکس‌هایی که در مسابقه شرکت داده شده‌اند را ببینید:

10

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]