طراحی صنعتی طراحی محصول

۱۰ سؤال اساسی برای طراحانی که می‌خواهند اولین محصول خود را تجاری سازند

آیا اولین بار است که به ساخت محصول برای تجارت فکر می‌کنید؟ آیا می‌دانید چه نکاتی را در نظر بگیرید؟ آیا به بازار فکر کرده اید؟

۱. چه کسی محصول شما را خواهد خرید؟

ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که برای محصول جدیدتان بازاری وجود دارد، به عبارت دیگر اول باید چاه را بکنید و سپس به دنبال مناره بروید. برای این کار تمهیداتی جهت محافظت از ایده تان در نظر بگیرید. (این مورد در شماره ۵ توضیح داده شده است) و سپس آن را با اطرافیان و افراد مرتبط با صنعت مورد نظر در میان بگذارید و نتایج را بررسی کنید.

۲. پتانسیل خرید در بازار چقدر است؟

1

اول لازم است خریداران بالقوه بازار در حوزه محصولات مربوطه را به صورت کلی شناسایی کنید. سپس درصد قسمتی از بازار که ممکن است جذب محصول شما بشوند را تخمین بزنید. یافتن اطلاعات در مورد مقدار فروش محصولات مشابه می‌تواند محاسبات شما را به واقعیت نزدیک‌تر سازد.

۳. رقبای شما چه کسانی هستند؟

7

همه محصولات رقبایی دارند. طرح خود را به طور کامل بررسی کنید، هم قسمت‌هایی که کارکرد مشخص و واضحی دارند و هم بخشی که مشکل خاصی را حل کرده است و شما قصد دارید آن را به عنوان ارزش کار خود معرفی نمایید. بعد از این مرحله به سراغ نقاط ضعف و قوت کار خود نسبت به محصولات مشابه موجود بروید و به دنبال امتیازهای رقابتی در این قسمت بگردید. برای طی این مرحله باید به سؤال زیر پاسخ دهید:

۴. چه چیزی محصول شما را به بهترین انتخاب خریدار تبدیل می‌کند؟

ویژگی و خصوصیات متمایز کننده محصول خود نسبت به بقیه رقبا را شناسایی کنید. به عنوان  مثال تفاوتهایی همچون ظاهر بهتر، سطح کیفی بالاتر، نحوه استفاده آسان ‌تر، ماندگاری طولانی تر و سازگاری بیشتر با محیط زیست از جمله مواردی هستند که برای یک محصول ارزش به شمار می‌روند. از قیمت پایین به عنوان تنها مزیت محصول خود نام نبرید، این مورد فقط سطح کار شما را پایین می‌آورد.

۵. آیا ایده شما امکان حفاظت و ثبت مالکیت دارد؟

3

حصول اطمینان از محفوظ ماندن ایده‌تان امری ضروری است. این امکان وجود دارد که در مذاکرات اولیه با سرمایه گذاران توافقی حاصل نشود، در این شرایط طرف مقابل مسئولیتی در قبال محفوظ نگه داشتن ایده شما ندارد. پس بهتر است قبل از این مرحله برای گرفتن حق امتیاز و ثبت ایده خود اقدام کنید.

۶. چه استانداردهایی را باید رعایت کنید؟

محصولات دارای استانداردهای ایمنی، محیط زیست، کارایی و عملکرد هستند. بعضی از این استانداردها شامل آزمون‌ها و آزمایشات تفصیلی می‌شوند که باید توسط متخصصان بر روی قطعات پروتوتایپ محصول انجام شوند. وبسایت سازمان ملی استاندارد ایران  نقطه شروع خوبی برای شناسایی استانداردهای مربوط به محصول شما است.

۷. محصول شما چگونه باید تولید و فروخته شود‌؟

2

آیا محصول را خودتان تولید می‌کنید یا برای ساخت آن با شخص یا شرکت دیگری قرارداد می‌بندید؟ چقدر برای تهیه تجهیزات و آماده سازی محیط تولید سرمایه گذاری کرده‌اید؟ آیا قصد دارید خودتان محصول را تولید کرده و مستقیم وارد بازار نمایید و یا طرح آن را به شرکت دیگری می‌فروشید؟ اینها مواردی هستند که باید ابتدای امر مشخص شوند چرا که تأثیر زیادی بر میزان موفقیت تجاری شما می‌گذارند.

۸. برای گذراندن این مراحل چقدر هزینه لازم است؟

طراحی و ساخت یک محصول شامل هزینه‌هایی است، از جمله: مشاوره و تهیه اطلاعات لازم برای ساخت و تولید، مدل‌سازی و پروتوتایپ، آزمایش و گذراندن مراحل استاندارد که بسته به نوع محصول متغیر هستند. ممکن است ساخت قالب برای قطعه‌ای کوچک و ساده چندین هزار تومان و برای قطعه‌ای بزرگ و پیچیده چندین میلیون تومان هزینه لازم داشته باشد. تبلیغات و بازاریابی نیز سرمایه قابل توجهی نیاز دارند. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که در نهایت تعداد کمی از طرح ها قابلیت توسعه، ساخت و توزیع در بازار را میابند.

۹. تصمیم دارید بودجه خود را به چه صورت خرج کنید؟

b_0

اگر بودجه کمی در اختیار دارید ضروری است که پروژه خود را به چند فاز تقسیم کنید، با این کار میزان ریسک پایین می‌آید. فاز اول ثبت مالکیت طرح یا ایده است. فاز دوم توسعه طرح‌های مفهومی و ساخت مدل محصول برای اثبات کارایی و نمایش اصل ایده است که باید آمادگی هزینه کردن برای این بخش را داشته باشید. با در دست داشتن این مدل‌ها و یک نقشه تجاری خوب می‌توانید برای گرفتن بودجه و تجاری سازی طرح خود با سرمایه گذاران وارد مذاکره شوید.

۱۰.آیا طرح تجاری در دست دارید؟

6

لازم است تمام موارد بالا به‌ علاوه موارد ضروری دیگر مانند منبع درآمد شما هنگام کار بر روی ایده و توسعه آن، به همراه جزئیات در یک طرح توجیهی یا نقشه تجاری به تفصیل بیان شود. این کار نه تنها به ایده تجاری شما اعتبار بیشتری می‌بخشد بلکه باعث کاهش ریسک و خطرات احتمالی آن نیز می‌شود.

10

۲ دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]