طراحی خودرو طراحی صنعتی

مراحل طراحی خودرو از زبان طراح لکسوس

Shahidul Syed Alam از طراحان لکسوس، فارغ التحصیل رشته طراحی خودرو و وسایل حمل و نقل از دانشگاه کاونتری (caventri university) است، که در جنوب فرانسه در استودیوی خصوصی این شرکت مشغول به کار است. در ادامه مطلب مراحل طراحی خودرو LF-SA را با هم ببینیم و بررسی کنیم.

او ابتدا طراحی را به روش سنتی آن یعنی به وسیله مداد و کاغذ شروع می‌کند و سپس از لوازم دیجیتال برای رندر گرفتن طرح کمک می‌گیرد.

Alam خطوط اصلی و چارچوب طرح را ترسیم می‌کند تا به کمک آنها اندازه‌ها، فاصله‌ها و پرسپکتیو کار مشخص شود، سپس با چند خط ساده جای چرخ‌ها را تعیین می‌کند. او معتقد است انتقال حس طراح به خطوطی که می‌کشد طرح را منحصر به فرد می‌کند، به همین علت ترجیح می‌دهد که با مداد طراحی کند.

بعد از ترسیم چارچوب‌ها به سراغ طراحی فُرم کلی می‌رود، جلوپنجره را که قسمتی کلیدی در ظاهر هر خودرو محسوب می‌شود با چند حرکت سریع دست ترسیم می‌کند تا به طراحی جزئیات خودرو مانند چراغ‌ها و دستگیره‌ها برسد. نشانه و علامت‌های روی بدنه مانند لوگوی شرکت سازنده را نیز به طرح اضافه می‌کند.

توصیه Alam این است که «همیشه دست را آزادانه حرکت دهید و خطوط را محدود نکنید تا طرح طبیعی جلوه کند. زمانی که احساس کردید طرحتان به پختگی لازم رسیده شروع به سایه زدن کنید. نکته مهم در این قسمت درست نشان دادن سایه‌روشن‌ها و هماهنگی آنها با جهت تابش نور است که اگر با دقت انجام شود جلوه‌ای طبیعی به طرح می‌دهد.»

مراحل طراحی خودرو از زبان طراح لکسوس

اسکچ با مواد؛ یکی از مراحل طراحی خودرو

بعد از طراحی دستی نوبت به رندر دیجیتالی خودرو می‌رسد. او ابتدا از طرح اسکن می‌گیرد و بعد خطوط مهم آن را در نرم‌افزار تصحیح می‌کند. سپس رنگ‌ها را اضافه کرده و سایه‌روشن‌های تصویر را تعریف می‌کند.

این طراح جوان معتقد است طراحی صنعتی آینده را شکل می‌دهد، نه تنها از نظر ظاهر و زیبایی محصولات بلکه از طریق شناسایی نیاز انسان‌ها، انتظارات آنها و برآورده کردنشان در جهت ارتقاء سطح زندگی که در آینده با آن مواجه می‌شوند. به گفته او خیلی مواقع افراد محصولی را دوست دارند اما علت آن را نمی‌دانند، اینجاست که قدرت طراحی مشخص می‌شود.

در آخر نکاتی را که در این ویدئو گفته شد مرور می‌کنیم:

۱. طراحی را با اسکچ سریع از ساختار کلی خودرو آغاز کنید، این ساختار شامل طرح اولیه، تعیین جای چرخ‌ها و پرسپکتیو است.

۲. با تکمیل خطوط اولیه فُرم خودرو را تعریف کنید.

۳. مشخصه‌های کلیدی طرح مانند جلوپنجره را ترسیم کنید.

۴. جزئیات طرح مانند چراغ‌ها، علائم و نشانه‌ها را اضافه کنید.

۵. کار را با سایه زدن و تعیین جای سایه‌روشن‌ها به پایان برسانید.

اگر به طراحی خودرو با دست علاقه مند هستید این مطالب را نیز به شما توصیه می‌کنیم:

155

4 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]