سینما فیلم‌سازی

نکاتی جهت رسیدن به ایده‌های خوب برای ساخت فیلم کوتاه

فیلمسازی با چالش‌هایی در سطوح مختلف همراه است؛ از جمله برنامه ریزی و پیش ساخت، نورپردازی و ثبت و در نهایت، مونتاژ و ادیت. هرچند پیش از پرداختن به هر کدام از موارد ذکر شده، داشتن ایده ضروری محسوب می‌شود.

ایده انتخاب شده باید در حدی باشد که ارزش تلاش، هزینه و وقت لازم جهت بیان شدن در در قالب فیلم را داشته باشد و احتمالا برای اغلب افراد، این مرحله سخت‌ترین مرحله ساخت فیلم کوتاه باشد. مطمئنا هیچ کس دوست ندارد وقت خود را با ساخت فیلم‌هایی تکراری و بدون محتوا تلف کند.

اما چگونه می‌توانیم به ایده‌های خوب دست یابیم؟ Darios Britt در این ویدیو نکات مفیدی را جهت یافتن ایده‌های خوب برای ساخت فیلم کوتاه بیان می‌کند.

۱. عادت: به طور ثابت به نوشتن و تولید ایده‌های جدید بپردازید. به عنوان مثال، هر شب پیش خوابیدن یا پس از بیدار شدن، زمانی را به این کار اختصاص دهید. حتی اگر بیش‌تر ایده‌های تان پوچ باشند، در آخر به موارد مناسبی نیز خواهید رسید.

۲. چیزی که می‌دانید را بنویسید: استفاده از تجربیات شخصی راهی خوب جهت ساخت شخصیت و سناریو‌های قابل باور محسوب می‌شود. در گذشته خود، دنبال مواردی بگردید که می‌توانند در قالب فیلم بیان شوند.

writing_mini

 این موضوع به این معنی نیست که باید از زندگی خود بیوگرافی بسازید، بلکه می‌توانید تجربیات خود را با ایده‌های نو ترکیب کرده و به نتایجی منحصر به فرد دست یابید.

۳. بازی تضاد‌ها: موضوعی شناخته شده را در نظر گرفته و داستانی متضاد آن را در ذهن خود مجسم کنید. این کار، یکی از ترفند‌های جالب برای رسیدن به ایده‌های جدید و متفاوت به شمار می‌رود.

۴. فیلم‌های دیگر را تماشا کنید: استفاده از آثار هنری خوب، شما را به هنرمند بهتری تبدیل می‌کند. به علاوه، همانطور که Darious در ویدیوی بالا اشاره می‌کند، شیوه‌ای فوق‌العاده برای پیدا کردن ایده به حساب می‌آید.

به خاطر داشته باشید، تعداد خیلی کمی از ایده‌ها، کاملا اصیل هستند. لازم نیست از استفاده از طرح‌های دیگران در ایده‌های خود شرمساز باشید. احتمالا آن فرد، خود نیز چنین کاری را برای ساخت فیلم خود انجام داده است.

۵. دفترچه جادویی: ایده‌ها معمولا در بد‌ترین زمان ممکن به ذهن خطور می‌کنند: در حمام، هنگام گردش با دوستان یا در حال پخت شام. در نتیجه، وجود راهی جهت ثبت لحظه‌ای ایده‌ها ضروری است. برای این کار، می‌توانید از اپلیکیشن نت برداری یا ضبط صدای تلفن هوشمند خود بهره ببرید.

Person-writing-in-notebook_mini

۶. تحقیق: تحقیق و پژوهش درباره موضوعات مورد علاقه خود را آغاز کنید. در این مسیر، قطعا به حقایق و سناریو‌هایی که قابلیت تبدیل شدن به فیلم را نیز دارند، بر خواهید خورد.

۷. منابع و امکانات خود را لیست کنید: به عنوان یک فیمساز مستقل، معمولا منابع محدودی در اختیار خواهید داشت. با لیست کردن منابع و امکانات خود، می‌توانید ایده‌هایی قابل ساخت را در سر خود بپرورانید. این مورد، راهی فوق‌العاده کاربردی جهت آغاز ساخت فیلم‌های کوتاه با هزینه کم محسوب می‌شود.

۸. به اصل سادگی پایبند باشید: برای فیلم‌های کوتاه، بهتر است از طرحی خیلی ساده بهره گیرید. دیالوگ و کاراکتر‌های پیچیده را فراموش کرده و در عوض، سعی کنید فیلمی بر پایه ایده‌ای ساده بسازید.

۹. از زندگی خود استفاده کنید: این نکته، به ترفند شماره ۲ نزدیک است. اگر زندگی جالب و هیجان انگیزی را سپری می‌کنید، نوشتن درباره آن و تجربیات روزمره خود، برایتان ساده و مفید خواهد بود.

آیا نکته‌ای دیگری برای ساخت فیلم کوتاه در سر دارید؟ آن را با ما و دیگر خواننده‌های هزار‌و‌یک بوم به اشتراک بگذارید.

275

7 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]