عکاسی

تکنیک عکاسی پانوراما – قسمت اول

در این مطلب قصد داریم به طور کامل عکاسی پانوراما با استفاده از دوربین‌های DSLR را برای علاقمندان به این تکنیک عکاسی آموزش دهیم. این تکنیک از دو بخش تشکیل شده: ثبت تعدادی عکس از یک منظره و سپس استفاده از نرم‌افزارها برای کنارهم قرار دادن و هم ردیف کردن آنها و در نهایت شکل دادن یک عکس پانوراما. در ادامه هر دو بخش را آموزش می‌دهیم تا بتوانید عکس‌های پانورامای بسیار زیبایی ثبت کنید.

حتما برای شما هم پیش آمده که بر بالای یک کوه ایستاده باشید و به منظره‌ای که زیر پایتان از شرق تا غرب کشیده شده چشم دوخته باشید. منظره‌ای که برای تماشای تمام آن لازم باشد سرتان را از سویی به سوی دیگر بچرخانید. بی‌شک در چنین لحظه‌ای دوست داشته‌اید که آن منظره را با دوربین دیجیتال‌تان ثبت کنید. البته بسیاری از دوربین‌های مدرن به شما امکان ضبط ویدیویی چنین منظره‌ای را می‌دهند اما اگر خواستید آن را چاپ کنید چطور؟ خبر خوب این که تکنولوژی امروز به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از تکنیک پانوراما عکس‌های به یاد ماندنی از این مناظر ثبت کنید.

بیشتر بخوانید:

۱. عکاسی پانوراما چست؟

این سبک از عکاسی به عکاسی واید فُرمت نیز معروف است، یک تکنیک مخصوص است برای پیوند زدن چندین عکس از یک دوربین که از یک منظره پهناور چه در چهت افقی و چه عمودی گرفته شده باشد. این واژه در زبان یونانی به معنی «تمام دید» است و در ابتدا توسط نقاش‌هایی که قصد داشتند یک تصویر کامل از یک منظره ارائه دهند به کار گرفته شد.

اولین عکس پانوراما به سادگی با کنار هم قرار دادن نسخه‌های چاپ شده از یک فیلم بود که متاسفانه نتیجه خوبی از آن حاصل نشد. زیر هم تراز کردن عکس‌ها به طور کامل و دقیق تقریبا غیر ممکن بود. با رشد نرم افزارها و سخت افزارهای دیجیتال امروزه کنار هم قرار دادن و تراز کردن عکس‌ها به مراتب ساده‌تر و ممکن‌تر شده است. در حقیقت با وجود تکنیک‌های پانوراما و ابزارهای عکس‌های جفت کردن عکس‌ها کنار هم به طور کاملا دقیق و با کیفیت بسیار بالا امکان پذیر شده است. همین امر موجب شده تا عکاسی پانوراما نه تنها در میان کسانی که از منظره‌ها عکس می‌گیرند بلکه در میان عکاسان بناهای معماری و نماهای شهری نیز بسیار متداول و پرطرفدار شود.

Sand-Dune-Panorama-5-960x320

NIKON D700 @ 50mm, ISO 400, 1/200, f/10.0

عکاسی پانوراما با توجه به آنچه شما قصد دارید انجام دهید، می‌تواند بسیار پیچیده و پرهزینه باشد. به عنوان مثال ثبت عکس‌های پانوراما از بناها و ساختمان‌ها به دوربین و لنزی دارد که روی سه‌پایه و ابزارهای مخصوص کالیبره شده باشد تا از ایجاد خطوط منحنی و اعوجاج در بنا جلوگیری شود. در عین حال بدون نیاز به هیچ تجهیزاتی می‌توانید عکس‌های بسیار پانورامای خوبی از منظره ثبت کنید. برای این کار فقط کافیست اصول را بدانید.

در این مقاله ابتدا تمرکز بر روی عکاسی پانوراما با دست و یا با کمک سه پایه است؛ بدون آنکه نیازی به خرید تجهیزات اضافی داشته باشید.

۲. انواع پانوراما

با این که «پانوراما» به طور پیشفرض به عکس‌هایی اطلاق می‌شود که از نظر عرضی یا طولی گسترده شده باشند، اما الزاما همیشه اینطور نیستند. اگر شما چیدن عکس را در کنار هم قرار دهید و در نهایت به یک تصویر مربعی دست یابید هم یک عکس پانوراما با کیفیت بالا ثبت کرده اید. در ادامه دسته بندی‌های عکس پانوراما را بررسی می‌کنیم:

۱. پانوراما با زاویه دید گسترده (Wide Angle): هر عکسی که زاویه دید گسترده اما کمتر از ۱۸۰ درجه، چه افقی و چه عمودی، داشته باشد. عکس‌های پانورامای زاویه گسترده ممکن است مانند عکس‌های معمول به نظر برسند اما از آنجایی که از کنار هم قرار دادن چندین عکس به وجود آمده اند از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار هستند.

NIKON D700 @ 24mm, ISO 200, 1/160, f/8.0

NIKON D700 @ 24mm, ISO 200, 1/160, f/8.0

۲. پانوراما ۱۸۰ درجه‌ای: همانطور که از نامش پیداست این سبک از عکاسی پانوراما یک زاویه دید ۱۸۰ درجه ای از چپ به راست را پوشش می‌دهد. این قبیل عکس‌ها گستره بیشتری را پوشش می‌دهند.

NIKON D700 @ 35mm, ISO 200, 1/50, f/10.0

NIKON D700 @ 35mm, ISO 200, 1/50, f/10.0

۳. پانورامای ۳۶۰ درجه‌ای: عکس‌های پانورامایی که از ۱۸۰ درجه تا ۳۶۰ درجه را پوشش می‌دهند در این دسته قرار می‌گیرند. این عکس‌ها بسیار گسترده هستند و تمام منظر را در یک عکس بسیار بزرگ به تصویر می‌کشند.

360-Degree-Panorama-960x253

۴.پانورامای کروی (Spherical): این سبک از عکس‌های پانوراما با نام «سیاره» یا «planets» نیز شناخته می‌شوند. این عکس‌ها در واقع پانوراماهای ۳۶۰ درجه‌ای هستند که با استفاده از تکنیک‌های ویرایشی پس از ثبت عکس به شکل کروی تبدیل می‌شوند.

Spherical-Panorama

هر کدام از عکس‌های ثبت شده در دسته‌های بالا می‌توانند در یک ردیف (افقی یا عمودی) و یا چند ردیف (با فاصله کانونی بیشتر و کیفیت بالاتر) ثبت شوند.

۳. چطور عکس پانوراما بگیریم؟

بهتر است این سوال را چنین مطرح کنیم که چطور عکس‌هایی بگیریم که بتوانیم عکس پانوراما تولید کنیم؟ برای این کار دو راه وجود دارد:

۱. گرفتن عکس‌های افقی. ‍یک راه ساده برای گرفتن عکس‌‌های پانوراما وقتی کیفیت بالا در اولویت نباشد این است که چندین عکس در امتداد خط افق بگیریم و سپس آنها را به هم بچسبانیم. مانند دو نمونه عکس زیر:

pic2

و عکس نهایی از که از چسباندن آنها به یکدیگر حاصل شده است:

Delicate-Arch-Horizontal-Panorama-960x428

NIKON D700 @ 35mm, ISO 200, 1/250, f/8.0

۲. گرفتن عکس‌های عمودی. این حالت برای گرفتن عکس پسندیده‌تر است. عکس‌های عمودی قسمت بیشتری از فضای زمین و آسمان را پوشش می‌دهند و در نهایت کیفیت بهتری به دست می‌دهند. برای این منظور دوربین را در حالت پرتره بگیرید و در امتداد خط افق شات‌های پشت سر هم بزنید. مانند ۴ نمونه عکس زیر:

pic1

نتیجه حاصل از کنارهم قرار دادن ۴ عکس فوق به این شکل می‌شود:

Delicate-Arch-Vertical-Panorama-960x575

NIKON D700 @ 35mm, ISO 200, 1/250, f/8.0

بهتر است همیشه از روش دوم استفاده کنید. زیرا عموما پس از کنار هم چسباندن عکس‌ها توسط نرم افزار نیاز است که بخش‌هایی از آن بریده شود و این منجر به از دست دادن بخشی از عکس و کیفیت آن می‌شود.

لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که برای عکاسی پانوراما چه در حالت افقی و چه در حالا عمودی، عکس‌هایی که هر ردیف ثبت می‌کنید باید حدود ۵۰٪ همپوشانی داشته باشند.

۳.۱ تجهیزات دوربین

۱. دوربین دیجیتال. ‍هر دوربین دیجیتال به قابلیت قفل نورسنجی (دریچه دیافراگم، سرعت شاتر، ایزو) می‌تواند برای این منظور مورد استفاده قرار گیرد. به طور ایده‌آل شما به دوربین احتیاج دارید که بتوانید تمام تنظیمات آن را به طور دستی انجام دهید.

۲. لنز. برای عکاسی پانوراما لنزهای زوم بیشترین کارایی را دارا هستند. البته بی‌شک می‌توانید با یک لنز ثابت/پرایم نیز عکاسی کنید اما وقتی قابلیت زوم کردن داشته باشید، گزینه‌های متنوع‌تری در اختیار خواهید داشت. به خصوص در شرایط خاصی که محدودیت جابه‌جایی برای قرار گرفتن در بهترین موقعیت عکس برداری را داشته باشید. اگر شما یک دوربین DSLR داشته باشید هر دروبین زوم می‌تواند جوابگوی نیاز شما باشد.

۳. فیلتر لنز. بهتر است که هنگام عکاسی پانوراما فیلترهای لنز را بردارید. اگر فقط یک فیلتر شفاف بر روی لنز داشته باشید کفایت می‌کند و دقت داشته باشید که از فیلتری که گوشه‌های تصویر را تیره می‌کند استفاده نکنید. همچنین فیلتر پولاریزه ممکن است آسمان تصویرتان را خراب کند. به عکس زیر دقت کنید و ببینید وجود فیلتر پولاریزه چطور می‌تواند عکس‌تان را خراب کند.

عکاسی پانوراما

بیشتر بخوانید:

۴. سه پایه. داشتن سه پایه اختیاری است اما بسیار توصیه می‌شود که برای دستیابی به نتایج بهتر از سه پایه استفاده کنید. هر نوع سه پایه‌ پایداری می‌تواند به کار آید اما از انعطاف پذیری سر آن اطمینان حاصل کنید؛ زیرا لازم است بتوانید برای عکس برداری آن را به راحتی به چپ و راست بچرخانید.

۵. کابل شاتر. هر چند که داشتن این کابل‌ها هم اختیاری است اما به کم لرزش بودن هر چه بیشتر عکس کمک چشمگیری می‌کند.

۶. سر سه‌پایه پانوراما. این سری بسیار گرانقیت است (دست‌ِکم ۵۰۰ دلار) خرید آن را به تازه‌کارها پیشنهاد نمی‌کنیم اما ابزاریست که عکاسان حرفه‌ای باید آن را در اختیار داشته باشند.

IMG_8201 

در قسمت دوم این مطلب به بیان تنظیمات دوربین در حین عکاسی، تکنیک‌های عکاسی و در نهایت نحوه چسباندن عکس‌ها به یکدیگر در فوتوشاپ خواهیم پرداخت.

9

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]