ابزارها عکاسی

تکنیک عکاسی: پانوراما – قسمت دوم

در قسمت اول به معرفی عکاسی پانوراما، انواع آن، چگونگی ثبت عکس پانوراما و در نهایت تجهیزات لازم برای ثبت چنین عکس‌هایی اشاره کردیم. در ادامه، می‌خواهیم به بیان تنظیمات دوربین در حین عکاسی، تکنیک‌های عکاسی و در پایان نحوه چسباندن عکس‌ها به یکدیگر در فوتوشاپ بپردازیم.

۳.۲ تنظیمات دوربین

پیش از آنکه شروع به ثبت عکس پانوراما کنید، لازم است برخی تنظیمات دوربین‌تان را تغییر دهید. پیشنهاداتی در ادامه برای این کار ارائه شده است:

  • در حالت دستی عکاسی کنید. مهمترین نکته در عکاسی پانوراما نورسنجی است. بدون توجه به این که بخش‌هایی از عکستان تا چه اندازه روشن یه تیره است در تمام مدت عکاسی باید نورسنجی ثابت بماند. اگر دوربین شما قابلیت قفل نورسنجی را داراست پس بی‌شک می‌توانید در سایر حالات نیز عکاسی کنید اما برای جلوگیری از اتفاق‌های احتمالی قرار دادن دوربین در حالت عکاسی دستی و غیرخودکار انتخاب بهتری است.
  • لنز خود را در حالت فکوس دستی قرار دهید. اگر دوربین DSLR دارید لنزتان را ابتدا روی یک سوژه در دوردست (بینهایت یا نزدیک بینهایت) فکوس کتید و سپس آن را به حالت دستی تغییر دهید. بدین ترتیب فکوس دوربین در هر عکس تغییر نمی‌کند.
  • ایزو. از خاموش بودن «Auto ISO» اطمینان حاصل کنید و آن را روی ۱۰۰ یا ۲۰۰ تنظیم کنید.
  • دریچه دیافراگم و سرعت شاتر. برای عکس‌های پانوراما می‌خواهید همه چیز را در فکوس داشته باشید. برای این منظور لازم است که دریچه دیافراگم به درستی تنظیم شود تا همه آنچه در پیش‌نما و پس‌زمینه وجود دارند در محدوده فکوس قرار بگیرند. با توجه به فاصله کانونی لنز، کمترین مقداری که برای دیافراگم انتخاب می‌کنیم باید f/۸ یا f/۱۰ باشد. پس از انتخاب مقدار مطلوب برای دریچه دیافراگم، سرعت شاتر را بر اساس اصول نورسنجی تنظیم کنید.
  • نورسنجی. برای تنظیم نورسنجی در عکاسی پانوراما بهترین کار این است که نورسنجی به گونه‌ای انجام گیرد که مقدار میانه‌ای از تاریک‌ترین و روشن‌ترین نقطه تصویر باشد. با توجه به آن که ایزو و دریچه دیافراکم مقادیر ثابتی را دارا هستند، سرعت شاتر را در نقاط تاریک و روشن عکس اندازه بگیرید و آن را بر روی مقداری میان این دو تنظیم کنید و در طول عکاسی آن را ثابت نگه دارید. برای آنکه از درست بودن مقدار انتخابی اطمینان حاصل کنید پیش از گرفتن عکس پانوراما چند عکس بگیرید تا مطمئن شوید نورسنجی بیش از حد یا کمتر از حد در نقاط روشن و تیره تصویر نداشته باشید.
  • فاصله کانونی لنز. لنزهای وایر و سوپر واید زیر ۲۴-۲۸ میلیمتر در سنسورهای FX و ۱۶-۱۸ میلیمتر در سنسورهای DX عموما اعوجاج‌ و وینیتنگ زیادی به عکس وارد می‌کنند که چسباندن و تراز کردن درست آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته این اعوجاج‌ها در برخی نرم‌افزارها قابل اصلاح هستند. مثلا Lightroom 3 Lens Correction این قابلیت را داراست اما بهتر است تا حد امکان از بروز چنین مسایلی پیشگیری کرد. بهتر است از فاصله کانونی ۲۸ تا ۵۰ میلیمتر در دوربین‌های فول فریم FX و ۱۸ تا ۳۵ میلیمتر در دوربین DX، با توجه به لنز استفاده شود.
  • عکس خام بگیرید.  برای رسیدن به بهترین نتایج عکس‌ها را به شکل خام (RAW) ثبت کنید.
  • وایت بالانس. برای تنظیم تعادل رنگ سفید بهترین کار این است که آن را در حالت «Auto» قرار دهید و در صورت نیاز آن را بعدا تغییر دهید.

Sand-Dune-Panorama-3-960x320

۳.۳ تکنیک عکس‌برداری

و حالا به قسمت خوب ماجرا رسیدیم. پس از آنکه تجهیزات لازم را داشتید و تنظیمات دوربین را به درستی انجام داد، نوبت آن است که با رعایت دستور‌العمل‌های زیر به عکاسی پانوراما بپردازیم.

۱. ابتدا محدوده‌ای که قصد دارید از آن عکس ثبت کنید را شناسایی کنید. بهترین گزینه برای عکاسی پانوراما در جاهایی است که دید از بالا با وسعت خوب در اختیار داشته باشید. مثلا بالای کوه یا تپه، یا هر جای مرتفعی که سوژه‌های بزرگ و مسدود کننده در نزدیکی دوربین در آن وجود نداشته باشد.

۲. حواستان به باد و دیگر اشیا متحرک باشد. باد ممکن است درخت‌ها، برگ‌ها، آب و شن را در جهات مختلف به حرکت وا دارد و باعث شود تا عکس شما خراب شود. تنها وقتی که باد اجسام را در یک جهت به حرکت در می‌آورد زمان مناسبی برای عکاسی پانوراما است.

۳. اگر از سه پایه استفاده می‌کنید آن را روی سطح صاف و محکم قرار دهید و آن را تراز کنید. سپس دوربین خود را به شکل افقی یا عمودی بر روی آن قرار دهید و آن را محکم کنید.

۴. اگر بدون سه پایه عکس می‌گیرید دوربین را نزدیک به چشم نگه دارید و از طریق دریچه چشمی نگاه کنید و از صفحه LCD برای این منظور استفاده نکنید. سعی کنید دوربین را حین چرخش از سمت راست به چپ (یا برعکس) بی حرکت و لرزش نگه دارید.

۵. تنظیمات دوربین و نورسنجی را همانطور که گفته شد رعایت کنید.

۶. فکوس دوربین را چک کنید و مطمئن شوید که در حالن فکوس خودکار قرار ندارد.

۷. نقطه ابتدایی و انتهایی منظره‌ای که می‌خواهید عکس آن را بگیرید شناسایی کرده و آن را به خاطر بسپارید.

۸. یک عکس بگیرید و چک کنید که آیا تصویر حاصل بر روی LCD از کیفیت لازم برخوردار هست یا نه. اگر همه چیز مورد پسند بود، وقت آن رسیده است که عکاسی کنید.

۹. دوربین خود را در نقطه شروع تصویری که می‌خواهید ثبت کنید تنظیم کنید و اولین عکس را بگیرید. پیش از آن که دوربین را حرکت دهید نقطه مرکزی تصویر را به خاطر بسپارید. سپس دوربین را به سمت راست/چپ حرکت داده تا جایی که نقطه مرکزی تصویر قبل به کناره‌ٔ قاب جدید درون چشمی برسد. این کار در حقیقت برای این است که یک همپوشانی ۵۰٪ بین تصویرهای متوالی به وجود بیاورید. این روند را آنقدر تکرار کنید تا به نقطه انتهای منظره برسید. مقدار این همپوشانی می‌تواند بیشتر یا کمتر از ۵۰٪ باشد اما این مقدار نباید کمتر از ۲۰٪ شود در غیر اینصورت نرم افزار نمی‌تواند یک تصویر نهایی ایده‌آل ایجاد کند.

۱۰. اگر دوربین را بر روی دست گرفته‌اید و از سه پایه برای عکاسی استفاده نمی‌کنید، خوب است که آرنج‌‌هایتان را نزدیک بدنتان نگه دارید و هنگام چرخش فقط نیمه بالایی بدن را بچرخانید. دوربین را در تمام این مدت در نزدیکی سر و چشم خود نگه دارید. بدین ترتیب امکان عدمتطابق را تا حد امکان کاهش می‌دهید. اگر سوژه‌هایی در نزدیکی دوربین وجود دارند و می‌خواهید احتمال خطای عدم تطابق را کاهش دهید از این تکنیک استفاده کنید: با استفاده از انگشت شست و اشاره دست چپ، وسط لنز را بگیرید و سعی کنید عکس بگیرید و در طول این مدت بازوی خود را حرکت ندهید. این کار دشوار است زیر نمی‌توانید از چشمی چیزی ببینید اما انجام دادن آن غیر ممکن نیست.

۱۱. پس از آنکه عکس‌های مورد نظر را ثبت کردید آنها را از طریق LCD پشت سر هم تماشا کنید تا از خوب و درست بودن عکس‌های ثبت شده اطمینان حاصل کنید.

Black-Canyon-Panorama-960x400

راحت‌ترین و سریع‌ترین راه برای ثبت عکس پانوراما بدون سه پایه است. باور کنید یا نه بیشتر عکس‌های پانوراما با دوربین‌هایی که در دست نگه داشته شده‌اند عکاسی شده اند.

۳.۴ استفاده از سر سه پایه پانوراما

اگر عکاسی پانوراما برای شما بیش از یک سرگرمی است، پس برای هرچه بهتر کردن کیفیت عکس‌ها و حذف خطای عدم انطباق ناگزیر از خرید سر سه‌پایه پانوراما هستید. نمونه‌های زیادی وجود دارند اما از بهترین‌ها می‌توان به Nodal Ninja، Manfrotto و RRS اشاره کرد.

۴. چسباندن عکس‌های پانوراما در نرم افزار

در این قسمت به شما نشان می‌دهیم که چطور با استفاده از فوتوشاپ و PTGui عکس‌های پانوراما را در کنار هم چسبانده و تراز کنید. البته نرم‌افزارهای دیگری نیز برای این کار وجود دارند.

۴.۱ با استفاده از فوتوشاپ

چسباندن عکس‌ها در فوتوشاپ بسیار ساده است. نرم افزار فوتوشاپ را باز کنید سپس در منوی File گزینه Automate photomerge را انتخاب کنید. یک پنجره به فرم زیر ظاهر می‌شود.

Photomerge

روی Browse کلیک کرده و همه عکس‌هایی که قرار است با هم یکی شوند را انتخاب کنید. دقت کنید که Blend Images Together و Geometric Distortion Correction انتخاب شده باشند سپس Ok را کلیک کنید. از اینجای کار به بعد فقط باید صبور باشید زیر این پروسه به زمان زیادی نیاز دارد. پس از پایان کار می‌توانید برش و یا سایر ویرایش‌ها را بر روی عکس انجام دهید.

اگر از لایت‌روم برای چسباندن عکس‌ها استفاده کنید در ابتدای کار باید همه عکس‌ها را از فولدر مربوط انتخاب کنید، سپس کلیک راست کرده و Edit in و سپس Merge to Panorama in Photoshop را کلیک کنید. بقیه مراحل به همین ترتیب است.

۴.۲ با استفاده از PtGui

علاوه بر فوتوشاپ، PtGui یکی از ابزارهای معروف برای این منظور است. بعد از باز کردن PtGui روی Load images کلیک کنید و عکس‌های مورد نظرتان را انتخاب کنید و Open را کلیک کنید تا عکس‌ها توسط PtGui باز شوند. پس از بارگذاری تمامی عکس‌ها، Align Images را انتخاب کرده و صبر کنید تا PtGui نقاط را به هم وصل کند. پس از پایان کار یک پنجره جدید به شکل زیر باز می‌شود:

 

PTGui-960x695

به صفحه اصلی باز گردید و Create Panorama را کلیک کنید و سپس اندازه و فُرمت عکس مورد نظر را انتخاب کنید و عکس‌ پانورامای مورد نظر را بسازید.

برنامه PTGui در مقایسه با فوتوشاپ گزینه‌های زیادی برای چسباندن عکس‌ها دارد و شما می‌توانید همه آنها را تنظیم کنید و بر روی انتخاب نقاط و الگوریتم‌ها کنترل داشته باشید.

 

3

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]