عکاسی

چطور شانس برنده شدن در یک مسابقه عکاسی را بیشتر کنیم؟

در این مطلب می‌خواهیم از تجربیات Andrew Suryono بخوانیم. یک عکاس آماتور که در بزرگترین مسابقه عکاسی دنیا، یعنی مسابقه سونی موفق به دریافت جایزه شده است. می‌خواهیم یاد بگیریم که چرا و چطور در یک مسابقه شرکت کنیم و برنده شویم.

چرا در مسابقه عکاسی شرکت کنیم؟

پیش از آنکه به این سوال که «چطور در یک مسابقه عکاسی برنده شویم؟» جواب دهیم، ابتدا مزایای شرکت در مسابقه را بررسی می‌کنیم.

امکان دیده شدن پیدا می‌کنید

این اولین مزیت شرکت در یک مسابقه عکاسی است. سریع‌تر از آنچه فکرش را کنید شما و کارتان به چشم می‌آیید. هرچه مسابقه عکاسی بزرگ‌تر باشد سرعت مطرح شدن‌تان بیشتر است. با شرکت در یک مسابقه عکاسی شما به راحتی به تمامی مردم دنیا این امکان را می‌دهید که به عکس‌هایتان دسترسی داشته باشند و به پشتوانه آن پرتفولیو و کارهای دیگر شما نیز به راحتی و به سرعت مورد بازدید قرار خواهد گرفت.

این عکس اندرو در روزنامه Bryan Peterson منتشر شده است.

این عکس اندرو در روزنامه Bryan Peterson منتشر شده است.

برای کارتان بازار مناسب را پیدا می‌کنید

وقتی خود را در شرایطی قرار دهید که افراد بسیاری کارهایتان را ببینند، به همان نسبت مشتری و بازار کار بهتری پیدا خواهید کرد. اگر مردم به کار شما علاقه داشته باشند، ممکن است با شما تماس گرفته و به خرید عکس‌های شما به صورت چاپ شده و مجوز برای انتشارآن تمایل نشان دهند.

مساله مهم اینجاست که شما هرگز نمی‌دانید کدام کارتان ممکن است مورد توجه کدام فرد یا سازمان قرار بگیرد.

کارتان را در برابر دیگران ارزش گذاری می‌کنید

مسابقه عکاسی معیار خوبی برای مقایسه کار خودتان در برابر کارهای دیگر عکاس‌ها است. با نگاه کردن به آثار دیگران می‌توانید کار خود را نقد و بررسی کنید. بعد به بررسی آثار دیگران بپردازید و از رنگ آمیزی و ترکیب‌بندی‌های آنها نکات آموزنده را استخراج کنید.

عکس برنده شده در مسابقه عکاسی سونی

عکس برنده شده در مسابقه عکاسی سونی

دوستان جدید پیدا می‌کنید

و در نهایت مسابقه عکاسی یک محل خوب برای دیدن افراد جدید و ایجاد دوستی‌ها و شبکه‌ای از افرادی است که علایق مشترک دارند که می‌توان از آنها چیزهای جدید آموخت و یا به واسطه آنها تجربه‌های جدید کسب کرد.

چطور شانس برنده شدن خود را افزایش دهید؟

حالا که با مزایای شرکت در مسابقه عکاسی آشنا شدید، خوب است نگاهی داشته باشیم به راه‌هایی که به واسه آنها بتوانیم شانس برنده شدن خود را افزایش دهیم.

اولین و مهمترین قدمی که پیش از شرکت در یک مسابقه عکاسی باید رعایت کنید این است که زمانی را برای شناختن کامل قوانین و مقررات اختصاص دهید و آنها را به درستی اعمال کنید. برخی از چیزهایی که لازم است مد نظر قرار دهید در ادامه مطرح شده است:

این عکس نیز در نشریه Bryan Peterson منتشر شده.

این عکس نیز در نشریه Bryan Peterson منتشر شده.

حق کپی‌رایت و امضای عکس را فراموش نکنید

این مساله بسیار حائز اهمیت است. سع کنید که حتما امضای عکس‌ها و حقوق کار خود را بشناسید و تا حد امکان از شرکت در مسابقانی که از شما درخواست می‌کنند تا تمامی حق و حقوق را به آنها واگذار کنید، خودداری کنید. تمام حقوق را برای خودتان نگه دارید تا هر کسی در صورت استفاده ملزم به دریافت اجازه از شما باشد.

ابعاد عکس را در نظر داشته باشید

به اندازه‌های عکسی که برای مسابقه باید بفرستید دقت کنید. بسیاری از مسابقات محدودیت‌های خاصی برای این موضوع درنظر می‌گیرند و اگر رعایت نشده باشد علیرغم همه خوبی‌هایی که عکس دارد، آن را از دور مسابقه خارج می‌کنند.

 به تاریخ‌های ثبت نام و ارسال عکس توجه کنید

هرچند که شاید توضیح این نکته اضافی به نظر بیاید اما توجه به تاریخ‌های مشخص شده در مسابقه از اهیمت خاصی برخوردار است. بسیاری از مسابقات به شما اجازه ارسال عکس در صورت گذشتن تاریخ مربوطه را نمی‌دهند.

کمی تحقیق کنید

پس از آنکه قوانین و مقررات مسابقه را به خوبی مطالعه کردید، زمان آن رسیده تا نگاهی به آثار انتخاب شده‌های دوره‌های قبل بیندازید و نحوه قضاوت و انتخاب شدن عکس‌ها را دریابید. این کار احتمال برنده شدن شما را افزایش می‌دهد.

image-3-study-judges-work

به نگاه کردن به کار برنده‌های دوره‌های قبلی شما می‌توانید اطلاعاتی از نحوه برنده شدن آنها به دست آورید. به ترکیب‌بندی، رنگ و از همه مهم‌تر آنچه از طریق عکس به بیننده‌ها منتقل می‌کنند توجه کنید. از دقت در ویرایش و نقاط قوت تصاویر غافل نشوید.

انتخاب عکس‌ها توسط داوران صورت می‌گیرد. داورانی که طرز فکرشان بر روی انتخابشان تاثیر می‌گذارد. با دقت به کار برندگان دوره‌های قبل می‌توانید از نحوه داوری و سلیقه داورها اطلاعات خوبی به دست آورید. مثلا اگر به نظرتان آمد که بیشتر داورها عکس‌های سیاه و سفید را دوست دارند، آنگاه شاید در انتخاب عکسی که در مسابقه شرکت می‌دهید تجدید نظر کنید!

عکس درست مناسب انتخاب کنید

پس از آنکه مطالعه آثار شرکت‌ کننده‌های قبلی را به پایان رساندید، وقت آن شده است که بر اساس یافته‌هایتان برای عکسی که در مسابقه شرکت می‌دهید، تصمیم گیری کنید.

به عکس‌های خود سر بزنید و در مورد انتخاب عکس بسیار سخت گیر عمل کنید. احتمالا این کار بسیار دشوار خواهد بود اما در رسیده به نتیجه مطلوب‌تان مفید واقع می‌شود.

یادتان باشد که این نکات برنده شدن شما را در مسابقه تضمین نمی‌کند اما به شما شانس بیشتری می‌دهد. اما چنانچه برنده نشدید ناامید نشوید. فراموش نکنید که اگر در یک مسابقه برنده نشدید به این معنی نیست که در مسابقه دیگر نیز برنده نخواهید شد. مزایای شرکت در مسابقه‌ها انقدر زیاد است که حتی برنده نشدن شما را از شرکت در مسابقه منصرف نکند.

دستورالعمل‌های بالا را رعایت کنید و هر مسابقه‌ای که می‌توانید شرکت کنید. در عین حال عکاسی کنید و از آن لذت ببرید.

23

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]