عکاسی عکاسی با موبایل

تکنیک عکاسی: عکاسی سیاه و سفید

عکاسی سیاه و سفید یک حوزه پر چالش و ارزشمند از عکاسی هنرمندانه است. حتی کسانی که زیاد به عکاسی تمایلی نشان نمی‌دهند در مورد عکس‌های سیاه و سفید بسیاری نظر داده‌اند و توجه بسیاری به آنها معطوف داشته‌اند. عکاسی سیاه و سفید به عکاس این امکان را می‌دهد تا یک سوژه آشنا را با کاراکتری کاملا تازه نمایش دهد.

تبدیل یک عکس رنگی به سیاه و سفید کار دشواری نیست، اما اگر می‌خواهید عکسی که ثبت می‌کنید به واقع تاثیر گذار باشد، باید بدانید از چه چیزی و چطور عکاسی کنید و چطور با استفاده از ابزارهای ویرایش عکس، از آن بیشترین نتیجه را به دست آورید.

در روزهای ابتدایی عکاسی، عکاس‌ها چاره نداشتند مگر ثبت سیاه و سفید تصاویر. سپس در سال ۱۹۳۶ با اختراع kodachrome توسط شرکت کداک، به دنیای عکاسی رنگ بخشیده شد. اما این موضوع نه تنها منجر به مرگ عکاسی سیاه و سفید نشد، بلکه آنرا شکوفاتر کرد. عکاسی سیاه و سفید مدرن هنری ایست که بسیاری از عکاس‌ها آن را خالص‌ترین شکل عکاسی می‌دانند.

چطور سیاه و سفید ببینیم؟

برای آنکه بتوانیم عکس سیاه و سفید خوبی ثبت کنیم لازم است که ابتدا یاد بگیریم که دنیا را تک رنگ ببینیم. مهم است بدانیم که همه سوژه‌ها برای عکاسی سیاه و سفید مناسب نیستند. بسیاری از عکس‌ها با رنگ مفهوم پیدا می‌کنند. مثلا به پرتره‌ای که استیو مک‌کوری از دختر افغان ثبت کرد فکر کنید. رنگ‌ها بخشی از قدرت جذب آن عکس به شمار می‌رفتند.

برای آنکه بتوانید عکس سیاه و سفید بگیرید باید بتوانید از ورای رنگ‌ها تصاویر را ببینید و سعی کنید تا شکل‌ها، بافت و رنگ‌ها را در حالت سیاه و سفید برای خود بازسازی کنید.

Making-Perfect-Black-and-White-Photos2

موفقیت عکس سیاه و سفید به فاکتورهای زیادی بستگی دارد، اما مهترین چیز این است که به دنبال سوژه اصلی باشید. سوژه‌ای که با پس‌ٰزمینه اختلاف سایه زیادی داشته باشد. سپس به بافت و تنالیته توجه کنید که این عوامل به تصویر شما عمق می‌بخشند.

نکته مهمی که دارندگان دوربین‌های DSLR لازم است رعایت کنند عکاسی با فرمت خام یا RAW است. این نکته تنها برای عکس‌های سیاه و سفید صدق نمی‌کند و باید همیشه رعایت شود. مزیت آن برای عکاسی سیاه و سفید این است که با تنظیم دوربین برای عکاسی مونوکروم، می‌توانید پس از عکاسی آن را بر روی صفحه نمایش LCD دوربین ببینید و در عین حال همه اطلاعات مربوط به رتک در فایل RAW ذخیره می‌شود.

بافت

دیوار یک ساختمان قدیمی یا یک آهنگ زنگ زده و یا چوب ورآمده به دلیل رطوبت را در ن‍ظر بگیرید. به طور کلی هر چیز پیری بافت غنی دارد که برای عکاسی سیاه و سفید بسیار مناسب است.

بافت تحت تاثیر شرایط نوری قرار می‌گیرد. نور کم مربوط به ساعات طلایی هنگام طلوع و غروب آفتاب، منجر به برجسته‌تر شدن بافت می‌شود. نور لطیف یک روز ابری نیز می‌تواند برای بهتر نشان دادن بافت خوب باشد اما به کمی ویرایش و زیاد کردن کنتراست نیاز خواهد داشت.

بدترین نور برای نشان دادن بافت، نور شدید نیم‌روزی است. یکنواختی این نور بافت را از نظر پنهان می‌کند.

2

کنتراست تنالیته

وقتی رنگ‌ها به سیاه و سفید تبدیل می‌شوند در واقع سایه‌هایی از رنگ خاکستری می‌شوند. رنگ‌های روشن به هایلایت و رنگ‌های تیره رنگ‌سایه تیره می‌شوند. تفاوت بین این سایه‌ها را کنتراست تنالیته می‌نامند.

عکاسان از این کنتراست تنالیته برای بهتر کردن عکس‌هایشان بسیار بهره می‌برند.

Black_and_white_photography_tips_DCM120.feature.tones_

بیشتر بخوانید: المان‌های رنگ

شکل و فرم

شکل و فرم دو تا عناصر مهم المان‌های بصری هستند. هر سوژه‌ای هر دو المان شکل و فرم را داراست. شکل نحوه دیده شدن سوژه در دو بعد است. مثلا یک عکس ضدنور، نمونه‌ای از تعریف شکل در عکس است.

12.-Equal-Spacing-by-Alienizer-Photography

بیشتر بخوانید:  المان‌ها و اصول هنر

فُرم نحوه نمایش سوژه در سه بعد است. عکس‌ها دارای دو بعد هستند و عکاس‌ها نیز مانند نقاش‌ها با چالش نمایش بُعدهای سوژه‌هایشان در یک تصویر دو بعدی مواجه هستند.

عکس سیاه و سفید توجه بیننده را به سمت سایه‌ها و خطوط تصویر معطوف می‌کند. استفاده از نور می‌تواند در نمایش سه بعدی تصویر شما موثر واقع شود. نور از روبه رو و یا از کنار سایه‌های متفاوت و اثرات مختلفی در تصویر ایجاد می‌کند.

نور

عکاسی همانطور که واژه فوتوگرافی نشان می‌دهد، نقاشی با نور است. کیفیت نور تعیین کننده کیفیت عکس است.

عکاسی سیاه و سفید به عکاس این آزادی را می‌دهد که در هر شرایط نوری که تمایل داشت عکاسی کند. هرچند که همانطور که پیشتر هم اشاره شد بهترین نور زمانی است که خورشید در نقاط پایین آسمان قرار داشته باشد. اما با این وجود با عکاسی سیاه و سفید همچنان می‌توان در نور روز و یا در روزهای ابری که سخت‌ترین شرایط عکاسی رنگی هستند، عکس‌های خوبی ثبت کرد.

KaiZiehl11_wherecoolthingshappen

راز عکاسی خوب است است که از مناسب بودن نور با توجه به نوع عکاسی که می‌کنید اطمینان پیدا کنید. نور نیم‌روزی برای عکاسی از بناها و معماری خوب است و برای عکاسی پرتره اصلا گزینه مناسبی به شمار نمی‌رود. به همین ترتیب هوای ابری برای عکاسی پرتره خوب است و برای عکاسی از منظره ایده‌آل محسوب نمی‌شود.

ترکیب‌بندی مناسب

در عکس‌های سیاه و سفید، ترکیب‌بندی نقش بسیار مهمی در انتقال پیام عکس به بیننده ایفا می‌کند. حواستان به خطوط درون قاب تصویر که در هدایت چشم نقش مهمی ایفا می‌کنند، باشد.

سوژه‌های مناسب برای عکاسی سیاه و سفید

پرتره

بدون رنگ تمام توجه به چشم‌ها و صورت و بافت لباس‌های سوژه معطوف خواهد شد. عکس‌هایی که ته رنگ قرمز قهوه‌ای (Sepia) دارند در استودیوهای تجاری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Daria-Pitak_Black-and-White-Portrait-Photography-03

افراد مسن و چروک‌ها و خط‌های کنار چشم و لب‌هایشان نیز سوژه بسیار خوبی برای عکاسی پرتره سیاه و سفید است.

منظره

عکاسی سیاه و سفید از منظره یک راه خوب برای نشان دادن شکل و فرم سوژه‌های موجود در تصویر است.

152152

معماری

شهر‌های ما پر شده از ساختمان‌ها و بناهایی که با معماری مدرن از چوب و آهن ساخته شده اند. به شکل‌هایی که این ساختمان‌ها در برابر آسمان تشکیل می‌دهند توجه کنید.

Black-and-White-Architecture-Photography-Joel-Tjintjelaar-7

سفر و عکاسی خیابانی

هدف از عکاسی در سفر ثبت خاطره‌ها و احساساتی است که در هنگام سفر و بازدید از محل‌های دیدنی‌ داشته‌اید. عکس‌های سیاه و سفید مزیتی دارند که آنها را برای سفر مناسب می‌کند و آن در قید زمان نبودن آنهاست. مثلا عکس زیر چند سال پیش در آرژانتین ثبت شده اما می‌توانست عکسی باشد که ۱۰۰ سال قبل گرفته شده باشد.

تکنیک عکاسی سیاه و سفید

اجسام بی‌جان

برای ثبت موجوداتی که جان و تحرک ندارند و بیشتر تاکید روی شکل و فرم سوژه‌ها و کیفیت نور آنهاست، بسیار مناسب است.

12

بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی سیاه و سفید

۱. فُرمت فایل

همانطور که پیشتر هم اشاره شد، بهترین کیفیت عکس را فقط هنگامی به دست می‌آورید که با فرمت RAW عکاسی کنید. عکس خام نه تنها جزییات بیشتری را در مقایسه با عکس RAW در خود نگه می‌دارد، بلکه برای ویرایش عکس مونوکروم هم قابلیت‌های بیشتری خواهند داشت.

۲. حالت سیاه و سفید

اگر دوربین شما مانند دوربین‌های DSLR امکان عکاسی مونوکروم یا سیاه و سفید را دارد، حتما از آن بهره بگیرید. پیش نمایش LCD می‌تواند در ترکیب‌بندی و انتخاب محل مناسب سوژه‌ها و همچنین تنظیم نور مفید واقع شود.

توجه کنید که اگر با فرمت JPEG عکاسی می‌کنید، بهتر است تا دوربین را در حالت عکاسی سیاه و سفید قرار ندهید. زیرا کیفیت عکس شما کاهش یافته و قابلیت‌های کمتری برای ویرایش آن خواهید داشت.

۳. تنظیمات ایزو

متاسفانه تاثیر نویز حاصل از ایزوی بالا در عکاسی سیاه و سفید نیز همچنان مشهود است. بهتر است که تا حد امکان ایزو را کم و در حدود ۱۰۰ یا ۲۰۰ نگه دارید.

۴. وایت بالانس

سایه‌های رنگی می‌تواند روی عکس‌های سیاه و سفید تاثیرات ناخوشایندی داشته باشد زیرا منجر به تغییر تنالیته رنگ خاکستری می‌شود. برای همین بسیار مهم است که از درست بودن تعادل رنگ سفید اطمینان پیدا کنید. البته با عکاسی خام می‌توانید وایت بالانس را آنطور که باید تغییر دهید اما اگر با فرمت RAW عکاسی نمی‌کنید دقت به این نکته را فراموش نکنید.

31

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]