عکاسی

نقش استفاده از خطوط در عکاسی

در رعایت اصول درست ترکیب‌بندی، یکی از نکاتی که باید به آنها توجه شود «خطوط» موجود در قاب تصویر هستند. نقش خطوط در عکاسی هدایت چشم بیننده به سمت سوژه مورد نظر در تصویر، است. انواع مختلفی از خطوط وجود دارند که پیشتر درباره تک تک آنها توضیحاتی ارائه شده است. در ادامه این مطلب آنها را یک بار دیگر مرور و بررسی می‌کنیم.

با کمی تمرین به راحتی می‌توان از خطوط قدرتمند موجود در کادر برای هدایت چشم‌های فرد بیننده به سمت عکس استفاده کرد. یکی از راه‌های تمرین خطوط، مرور عکس‌هایی است که در گذشته گرفته‌اید. ببینید تا چه اندازه خطوط در آن‌ها نقش داشته‌اند و یا تا چه میزان به اشتباه استفاده شده‌اند. این کار باعث می‌شود زمانی که برای عکاسی به بیرون می‌روید، به راحتی خطوط موثر را یافته و در ترکیب‌بندی خود از آن استفاده نمایید.

انواع خطوط در عکاسی عبارتند از:

خطوط مورب30685fc123bf192a953905c48a7ca93b

خطوط مورب به خوبی می‌توانند نگاه بیننده را در عکس غرق کنند. این خطوط با توجه به نحوه قرارگیریشان پرسپکتیو و عمق خاصی به عکس بخشیده و آن را جذاب‌تر جلوه می‌دهند. همچنین قادر هستند به تصاویر جان بخشیده و حس و نگاهی پویا در بیننده ایجاده کنند. معمولا از خطوط مورب برای هدایت چشم ببینده به سمت سوژه اصلی عکس و یا یک منطقه خاص استفاده می‌‌شود.

خطوط هدایت‌گر

Sunset In Finland by Marius Rein

استفاده از خطوط هدایت‌گر، یک راه آسان برای هدایت چشم به سمت عناصر اصلی موجود در عکس است. این خطوط معمولا از سمت زیرین کادر شروع شده و چشم‌ها را به سمت بالا و مرکز تصویر و یا از سمت عناصر پیش‌نما به سمت پس‌زمینه و درنهایت بر روی سوژه اصلی هدایت می‌کنند.

خطوط همگرا3a99cfdfe86b2228c0cea4545f3d5929

وجود خط‌های متعددی که همدیگر را پوشش دهند و یا به سمت یکدیگر میل کنند می‌تواند تکنیکی عالی جهت هدایت چشم بیننده به سمت داخل عکس باشد. خطوط ریل راه‌آهن، مثالی ساده از خط‌های همگرا است.

خطوط عمودی38688db8ebdcc0887d4fbd2eddb8f18a

خطوط عمودی قابلیت ایجاد حس‌های مختلف، از قدرت و استحکام (همانند آسمان خراش‌ها) تا رشد (همانند درخت) در عکس را دارند. کارایی بیشتر این خطوط زمانی است که کادربندی به صورت عمودی صورت گیرد که در این‌ حالت بر روی ارتفاع و بلندی سوژه اصلی تاکید دارد.

خطوط افقیcc983a4ecac0c1927e5e58c95b8b4489

خطوط افقی مفهوم و حس «پایداری» و «توقف و استراحت» را به خوبی به بیننده منتقل می‌کند. یک درخت افتاده، دریا، مردم در حال خواب و این‌گونه مثال‌ها، همه نشانی از دوام و توقف زمان برای مدت طولانی را دارند.

15

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]