بنا و نما معماری

تاثیر الگوها در معماری و ایجاد فضاهای بهتر

الگوها در معماری اهمیت ویژه‌ای دارند. در واقع الگوها می‌توانند معمار را در کشف نیازها و برقراری تماس با آنها به شکل‌های مختلف، کمک کنند. الگوها در طراحی می‌توانند راه‌هایی ساده برای حل مشکلات پیچیده ارائه کنند.

137073f847eb4b8e4efac206acc01b92

در کتاب The Architecture of Patterns، نویسندگان (Paul Anderson و David Salomon) اشاره می‌کنند که:

زمانیکه الگوها ظاهر، فرم و حجم را در یک بنا میسازند، به صورت همزمان، اطلاعات، ساختار و سایر جزئیات را بازگو می‌کنند. آنها در خلق دسته‌بندی‌های نامتعارف، متدهای تازه و سلسله مراتب‌های جدید کارا هستند و افق‌هایی تازه را در ظاهر و کاکرد بنا نمایش می‌دهند.

برای مثال، یک الگو در طرح شما می‌تواند نمایی ظاهری داشته باشد یا بخشی از ساختار بنا را نمایش دهد. اما نکته‌ای کلیدی که معمار باید در نظر بگیرد، درک بهتر از الگو در طرح کلی ساختمان است. به زبان دیگر، طراح باید در نظر بگیرد که قصد دارد از الگوها برای چه مضمونی استفاده کند.

lynn-vanasse-610x406

توجه داشته باشید که نباید الگوهای پنهان را فراموش کرد. به خاطر داشته باشید که باید بدانید هر الگو باید به چه شکلی توجه ساکنان را جلب کند. لازم است به لایه‌های مختلف الگوهای استفاده شده دقت کنید. یک لایه را با توجه به رفتار ساکنان بسازید، لایه بعدی برای المان‌های ساختاری بنا و نهایتا، بخش قابل رویت را طراحی کنید. از خود بپرسید که هر لایه از الگوها باید چگونه بیانگر ‘زیبایی’ در بنا باشد. آیا لازم است الگوها با یکدیگر ترکیب شوند یا بهتر است یکسان یا یکپارچه باشند؟

زوایای الگوها و کیفیت آنها می‌تواند در نمایش ظاهری قدرتمند و زیبا و کاربردی، مثبت یا منفی جلوه کند. دقت کنید که ساختار الگوی مد نظر شما باید زیبایی را پوشش دهد اما شما می‌توانید در کنار آن از هارمونی موجود در الگو، کاربرد آن را هم به نمایش بگذارید. به علاوه، عنصر تکرار نیز معانی متفاوتی به هر الگو می‌بخشد.

e21da9622e0c4bf5b1daa2f246f08f15

زبان الگوها چندوجهی‌ست و در جایگاه یک طراح، باید بدانید که چه الگویی، چگونه می‌تواند بنا و فضای کلی آن را در نهایت بهتر و بهتر کند. به خاطر داشته باشید که الگوها باید کاربردی بیش از جلوه ظاهری داشته باشند. اگر چه جلوه ظاهری است که زیبایی را معنی می‌بخشد، اما کارایی الگوها در طراحی و نتیجه نهایی از بنا، چیزی بیش از آن است.

از الگوها برای ایجاد چالش‌های بیشتر استفاده کنید و سعی کنید با کمک آنها برای مشکلات پیچیده‌تر، راه‌حل‌های ساده و کارا پیدا کنید.

7

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]