ابزارها طراحی صنعتی طراحی محصول

نکاتی که هر طراح صنعتی برای ساخت پورتفولیو باید بداند

به روز رسانی پورتفولیو امکان پیدا کردن شغل مناسب را افزایش می‌دهد، همچنبن به شما امکان می‌دهد تا در حیطه کاری مربوطه پیشرفت کنید و روند رشد و پیشرفت خود را بهتر دنبال کنید و به دیگران نشان دهید. برای داشتن یک پورتفولیوی خوب لازم است به چه نکاتی توجه کنیم؟

۱. پورتفولیو روایت یک داستان درباره شماست

بسیاری بر این باورند که پورتفولیو ابزاری برای فروش است. البته این جمله صحیح به نظر می‌رسد اما پورتفولیوی خوب چیزی بیش از اینها است. اگر شما به پورتفولیو فقط به عنوان یک ابزار فروش نگاه کنید، آنگاه تمام تمرکزتان بر مهارت‌های اجرایی و نرم‌افزارهایی که می‌دانید معطوف خواهد شد. در حالی که پورتفولیو باید بیانگر یک داستان درباره شما و ایده‌ها و خلاقیت‌هایتان، نحوه حضورتان در پروژه‌ها، علاقه و اشتیاقتان به کار و اهداف و توانایی‌هایتان باشد. بهترین راه برای شروع یک پورتفولیو این است که تمام آنچه هستید و می‌دانید را در دو جمله خلاصه و بیان کنید.

۲. یک صفحه معرفی/درباره داشته باشید

برخی از طراح‌ها به نوشتن «پورتفولیوی جک!» بسنده می‌کنند، در حالیکه این اصلا کافی نیست. خوب است که شما کمی درباره سابقه‌های کاری و توانایی‌هایتان توضیحات بیشتری به بیننده ارائه دهید. اما فراموش نکنید که کوتاه و مختصر و مفید باشد زیرا قصد ندارید در این قسمت یک بیوگرافی بنویسید.

۳. تعداد پروژه‌هایی که در پورتفولیو وارد می‌کنید را بین ۸ تا ۱۰ نگه دارید

با گذشت زمان لازم است تا قسمتی ار حافظه سیستم خود را به نگهداری از پروژه‌هایی که انجام داده‌اید اختصاص دهید و آنها را از پورتفولیوتان خارج کنید. برای این منظور از بین بهترین کارهایی که انجام داده اید ۸ تا ۱۰ آنها را انتخاب کنید. بیشتر از ۱۰ باعث می‌شود که بیننده نتواند همه آنچه دیده را به خاطر بسپارد. کمتر از ۸ هم باعث می‌شود پورتفولیوی شما زیادی خالی به نظر برسد.

یک نکته‌ای که لازم است به خاطر بسپارید این است که اگر پروژه‌های شما بیش از یک صفحه به خود اختصاص می‌دهند پس بهتر است که تعداد کل کارهای معرفی شده را کاهش دهید.

۴. دقت کنید که پروژه‌های پورتفولیو، قدیمی‌تر از ۳ سال نباشند

برای آنکه بتوانید از بین پروژه‌هایی که انجام داده‌اید گزینه‌های خوبی انتخاب کرده ودر پورتفولیو قرار دهید، سعی کنید آنهایی که بیش از ۳ سال پیش انجام داده‌اید، حذف کنید مگر آنکه پروژه‌ای مربوط به ۵ سال پیش بوده ولی روند به پایان رساندن آن ۲ سال یا بیشتر به طول انجامیده باشد. در غیر این صورت پروژه‌های قدیمی‌تر را در پورتفولیو قرار ندهید.

۵. هدف از قرار دادن هر پروژه در پورتفولیو را مشخص کنید

برای قرار دادن هر پروژه در پورتفولیو باید یک دلیل و هدف مشخص وجود داشته باشد.  این هدف باید به نوعی توانایی‌ها و مهارت‌های شما به عنوان طراح در روند به ثمر رسیدن آن را هایلایت کند. آیا این پروژه توانایی شما در رندر کردن سه بعدی را به خوبی نشان می‌دهد؟ آیا با انجام چنین طراحی شما می‌توانید یکی از کاندید‌های مسابقات طراحی باشید؟ آیا این پروژه چیزی درباره روند طراحی به بیننده نشان می‌دهد؟

اشتباهی که بسیاری از طراحان انجام می‌دهند این است که در پورتفولیو پروژه‌های بسیاری را قرار می‌دهند که مثلا مهارت آنها در طراحی سه بعدی را به کرات نشان دهد. بهتر است از تکرار مهارت‌ها اجتناب کنید و در عوض تنوع کارتان را بیشتر کنید.

portfolio_website_design_13portfolio_of_work_example_jr

۶. کی چه کاری انجام داده؟

اگر یک پروژه به طور گروهی انجام شده به طور شفاف نقش هر فرد را در آن مشخص کنید و فراموش نکنید که حتما درباره نقش و اثر خود در آن پروژه توضیح دهید. مدیران معمولا بسیار دوست دارند از عملکرد طراحان در کار تیمی آگاهی پیدا کنند.

۷. بدانید که به عنوان یک طراح چه نقشی را می‌خواهید ایفا کنید

این که بدانید به عنوان یک طراح دوست دارید چه نقشی را ایفا کنید در نحوه ساختن و جهت دادن به پورتفولیو می‌تواند بسیار موثر باشد. مثلا آیا می‌خواهید مشاور طراحی باشید؟ می‌خواهید در یک تیم طراحی خانگی فعالیت کنید؟ یا شاید تمایل داشته باشید بیشتر به کارهای دفتری بپردازید و مثلا گزارش‌های لازم برای مدیرعامل را تهیه کنید!

اینکه بدانید دقیقا دنبال چه چیزی در شغل طراحی هستید به شما به شکل دادن به پروژه‌ها و انتخاب آنها کمک می‌کند. مثلا اگر می‌خواهید مشاور باشید و در طراحی سه بعدی ضعیف هستید، بهتر است پروژه‌های کمتری از طراحی سه بعدی در پورتفولیو قرار دهید تا بیننده را به آن سمت جلب نکند.

۸. پورتفولیو یک محتوای زنده است

فراموش نکنید که پورتفولیو باید دائم در حال به روز رسانی باشد. دست کم هر ۶ ماه یک بار باید دستی به سر و روی محتوای آن بکشید. قدیمی‌تر ها را از دور خارج کرده و پروژه‌های جدید به آن اضافه کنید.

۹. نکته کلیدی: طراحی پورتفولیو

یک پورتفولیوی خوب و جذاب باید از یک طراح خوب بهره‌مند باشد. شما یک طراح هستید پس پورتفولیوی شما نباید فقط مجموعه‌ای از چند عکس باشد که وسط صفحه رها شده اند. هرچقدر هم که محتوای پورتفولیو خوب باشد، اگز طراحی خوبی نداشته باشد از جذابیت آن کاسته خواهد شد.

۱۰. پورتفولیو دیجیتال یا چاپ شده؟

با وجود این که اینترنت بسیار همه گیر شده و بسیاری از طراحان پورتفولیوهای خود را از طریق ایمیل ارسال می‌کنند و یا با آیپد و لپ‌تاپ‌هایشان به نمایش می‌گذارند اما باز هم نباید از پورتفولیوهای کاغذی غافل شد.

در هر حال چه پورتفولیو کاغذی باشد و چه دیجیتالی مساله مهم رعایت نکات مطرح شده در بالا و ارائه یک طراحی خوب و جذاب برای آن است. کیفیت نهایی پورتفولیو چاپی بسیار مهم است. جنس کاغذی و رنگ‌هایی که پس از چاپ به دست می‌آیند تاثیر به سزایی در خوب بودن محصول نهایی می‌گذارند.

چند نمونه پورتفولیوی خوب:
48

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]