عکاسی

تکنیک عکاسی: عکاسی HDR

عکاسی HDR یک راه خوب و نسبتا جدید برای ثبت دنیای اطراف است. عکاسی اچ‌دی‌آر با عکاسی با دامنه پویایی بالا امکان وجود گستره بیشتر بین نقاط تاریک و روشن تصویر را فراهم می‌کند تا شدت نورهای موجود در تصویر دقیق‌تر نمایش داده شوند.

این عکس‌ها از ترکیب چند عکس، ۳ تا ۵، به وجود می‌آیند و هر عکس باید شرایط نورسنجی متفاوتی را در نظر گرفته باشد. به طور کلی هر عکس نسبت به عکس قبلی یا بعدی دو پله/استاپ نوری بیشتر یا کمتر است.

دامنه پویایی نسبت نور به روشنایی است. به جای آنکه تنها یک عکس بگیرید، با استفاده از این تکنیک سه عکس با نورسنجی‌های متفاوت بگیرید. سپس با استفاده از ابزارها و نرم افزارهای ویرایش عکس، آنها را با هم تلفیق کرده و یک عکس با بهترین نورسنجی از هر قسمت به دست آورید.

au8dka5ps1yfmblt0azo

اگر با تلفن‌های هوشمندتان عکاسی می‌کنید، کافیست تنها یک عکس در حالت اچ‌دی‌آر ثبت کنید؛ زیرا تلفن شما بقیه کارها را انجام می‌دهد.

برای آنکه از تفاوت بین دو عکس آگاهی پیدا کنید، یک عکس در حالت معمولی و یک عکس با دامنه پویایی بالا ثبت کنید و تفاوت آن را ببینید. آنچه که در حالت HDR ثبت می‌شود باید به چیزی که شما با چشم می‌بینید نزدیک‌تر باشد تا به چیزی که دوربین می‌بیند.

چه وقت‌هایی باید از تکنیک اچ‌دی‌آر استفاده کنیم؟

همانطور که اشاره شد هدف از عکاسی HDR به دست آوردن عکس‌هایی با نور بهتر است که در نتیجه باعث می‌شود آنها زیباتر نیز بنظر برسند.

dc021nseagqqbhxqmfu0

  • منظره: در منظره‌هایی که گستردگی زیادی دارند معمولا کنتراست زیادی بین قسمت‌های مختلف تصویر مانند آسمان و زمین وجود دارد. در چنین حالت‌هایی تنظیم نور مناسب برای ثبت منظره تنها با یک بار عکاسی دشوار است. با استفاده از عکاسی HDR شما هم می‌توانید جزییات آسمان را ثبت کنید و هم زمین را بدون تاریک شدن در تصویر نمایان کنید.
  • پرتره در نور آفتاب: می‌دانید که نورسنحی یکی از مهمترین مفاهیم عکاسی خوب است، اما تابش نور زیاد در صورت یک سوژه مطلوب هیچ عکاسی نیست؛ زیرا منجر به ایجاد سایه‌های تاریک و تشعشع‌های روشن می‌شود. اچ‌دی‌آر می‌تواند به رفع این مشکلات کمک بسزایی کند.
  • پس‌زمینه‌های پر نور: در مواردی نور پس زمینه زیاد است و تصویر تاریک به نظر می‌رسد، مانند تصویر بالا، عکاسی HDR یک راه حل خوب است.

چه وقت‌هایی نباید از تکنیک عکاسی HDR استفاده کنیم؟

همانظور که احتمالا شما هم می‌دانید مواردی وجود دارد که عکاسی HDR منجر به بدتر شدن عکس نهایی خواهد شد. در چنین مواردی باید از عکاسی با دامنه پویایی بالا صرفنظر کنید.

تکنیک عکاسی HDR

  • عکس‌هایی که در آنها حرکت وجود دارد: اگر هر کدام از سوژه‌های موجود در تصویر حرکت داشته باشند، عکاسی HDR موجب تار شدن تصویر نهایی می‌شود. بخاطر بسپارید که در این تکنیک عکاسی سه بار عکس می‌گیریم، پس اگر سوژه در فاصله زمانی بین اولین و دومین عکس حرکتی کرده باشد، تصویر نهایی که حاصل ار ترکیب سه عکس است نتیجه مطلوب را به دست نخواهد داد.
  • صحنه‌هایی با کنتراست بالا: بعضی عکس‌ها اگر بین قسمت تاریک و روشن آنها کنتراست قوی وجود داشته باشد، بهتر خواهند بود؛ مثلا هنگامی که عکاسی ضدنور می‌کنیم. در چنین شرایطی عکاسی اچ‌دی‌آر نه تنها به بهتر شدن عکس کمکی نخواهد کرد بلکه آن را خراب نیز خواهد کرد.
  • رنگ‌های زنده (vivid): اگر منظره شما بسیار تاریک یا بسیار روشن است، اچ‌دی‌آر می‌تواند برخی از رنگ‌ها را به عکس بازگرداند. اما اگر رنگ‌هایی در تصویر وجود دارند که بسیار زنده و پر رنگ هستند، تاثیر HDR بر آنها برعکس خواهد بود و آنها را از بین می‌برد.
18

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]