عکاسی

مسابقه عکاسی World press photo

بیش از ۵۵ سال است که مسابقه عکاسی World Press Photo با بالاترین استانداردها برای فوتوژونالیست‌ها و عکاس‌های خبری برگزار می‌شود. این مسابقه مانند پلی برای پیوند دادن حرفه‌ای‌ها به عموم مردم است. در ادامه این مطلب می‌خواهیم درباره نحوه شرکت و ارائه عکس در این دوره از مسابقات که به زودی آغاز می‌شود، نکاتی را مطرح کنیم.

درباره مسابقه

همانظور که اشاره شد این مسابقه با هدف ارائه عکس‌های خبرنگاران حرفه‌ای به عموم مردم است. این عکس‌ها در یک بازه زمانی حدودا یک سال و در ۴۵ کشور متقاوت در دنیا ثبت می‌شوند و در کتاب سال منتشر می‌شوند. حدود ۲ میلیون نفر در محل‌های مختلف برای بازدید از این عکس‌ها بازدید می‌کنند و کتاب سالانه در ۷ زبان چاپ و در سراسر دنیا پخش می‌شود.

داوران مسابقه از متخصص‌ترین‌‌ها در خبرنگاری بصری هستند و این هیات ژوری سال به سال تغییر می‌کنند. عملکرد آنها مستقل از یکدیگر است و از نتایج کار هم آگاه نیستند تا مبادا این آگاهی بر قضاوت صحیحشان تاثیر بگذارد. به عملکرد داوران در ادامه بیشتر می‌پردازیم.

نحوه شرکت در مسابقه

برنامه زمانی مسابقه
  • اکتبر/نوامبر: جزییات درباره مسابقه عکاسی و مولتی مدیا، همچنین هیات داروان اعلام خواهند شد.
  • دسامبر: سایت مسابقه برای ارسال عکس‌ها در دسترس قرار خواهد گرفت.
  • ژانویه: سایت مسابقه از دسترس خارج خواهد شد و داوری عکس‌ها در پایان این ماه آغاز می‌شود.
  • فوریه: اسامی برندگان در دومین هفته این ماه اعلام می‌شود.
  • مارچ: داوری مسابقه مولتی مدیا و اعلام نتایج
  • آپریل: روزهای جوایز سالانه، جشن برندگان در پایان این ماه در آمستردام خواهند بود.
مسابقه عکس

این بخش از مسابقه برای عکاسان حرفه‌ای و عکاس‌های خبری است. ثبت نام برای ارسال عکس از ماه دسامبر از طریق وبسایت آغاز می‌شود و تا ژانویه ادامه پیدا می‌کند. اطلاعات بیشتر درباره دسته‌بندی موضوعات عکس‌ها در قسمت کتگوری در ادامه همین مطلب ارائه شده است. اما به خاطر بسپارید که این دسته‌بندی‌ها و اطلاعات مربوط به قوانین شرکت در مسابقه در ماه نوامبر اعلام خواهند شد.

مسابقه مولتی‌مدیا

این بخش از مسابقه برای عکاس‌ها، انتشارات، و تولیدکنندگان مولتی‌مدیا در نظر گرفته شده است. همانند بخش مسابقه عکس سایت از دسامبر برای ارسال عکس در دسترس قرار خواهد گرفت اما اطلاعات مربوط به دسته‌بندی‌ها و قوانین مسابقه در ماه نوامبر اغلام می‌شود.

در صورت وحود سوالات بیشتر به contest@worldpressphoto.org ایمیل ارسال کنید.

کتگوری‌ها

اخبار عمومی
عکس برگزیده مسابقه در سال ۲۰۱۴

عکس برگزیده مسابقه در سال ۲۰۱۴

اخبار، روایات و داستان‌های مربوط به سیاست، اقتصاد، تضاد و تنش‌های اجتماعی و جرم. عکس‌های این قسمت می‌توانند از ۲ تا ۱۰ تصویر باشند. تمام آنها باید در سال ۲۰۱۵ ثبت شده باشند.

اخبار نقطه‌ای

این عکس‌ها از دید شاهدان اتفاق‌ها و اخبار روزانه هستند. در این قسمت نیز ۲ تا ۱۰ عکس می‌توان ثبت کرد.

موضوعات روز
gaza-city-funeral

عکس برگزیده مسابقه در سال ۲۰۱۲

این قسمت شامل عکس‌هایی است از موضوعات و مواردی که بر زندگی و جامعه امروزی تاثیر گذار است. موضوعات می‌توانند در ارتباط با اجتماع، سلامت، محیط، اقتصاد و حوزه‌های دیگر باشند. این قسمت نیز بین ۲ تا ۱۰ عکس ثبت شده در سال ۲۰۱۵ را از شرکت کنندگان می‌پذیرد.

زندگی روزمره

عکس‌هایی که از قسمت‌های دور از چشم در زندگی معمول یا زاویه جدیدی از زندگی را به بینندگان نشان دهد، در این دسته قرار می‌گیرند و همانند دسته‌های قبلی ۲ تا ۱۰ عکس را از شرکت کنندگان می‌پذیرند.

پرتره

پرتره‌ها می‌توانند تکی یا گروهی باشند و یا از افراد و اشخاص معروف، ستار‌ه‌ها هنرمندان باشد. برای این قسمت  هم می‌توانید ۲ تا ۱۰ عکسی که در سال ۲۰۱۵ ثبت شده باشند، را ارسال کنید.

طبیعت
عکس برگزیده مسابقه در سال ۲۰۱۳

عکس برگزیده مسابقه در سال ۲۰۱۳

عکس‌های طبیعت داستان‌ها و روایت‌ها و یا تصاویری از حیات وحش، دنیای طبیعی و مناظر را شامل می‌شود. این قسمت نیز ۲ تا ۱۰ عکسی که در سال ۲۰۱۵ ثبت شده باشند، می‌پذیرد.

ورزش
عکس برگزیده مسابقه در سال ۲۰۱۲

عکس برگزیده مسابقه در سال ۲۰۱۲

عکس‌هایی که از مسابقات و اتفاقات ورزشی مهم ثبت شده اند. این قسمت نیز ۲ تا ۱۰ عکسی که در سال ۲۰۱۵ ثبت شده باشند، می‌پذیرد.

پروژه‌های طولانی مدت

بدنه اصلی این دسته از عکس‌ها تصویری است که از یک پروژه طولانی مدت که توسط عکاس به ثمر رسیده، حاصل شده باشد. عکس‌های ثبت شده در این قسمت می‌توانند بین ۲۴ تا ۳۰ عدد و در سه سال متفاوت ثبت شده باشند.

اطلاعات بیشتر درباره قوانین مسابقه عکاسی World press photo ، داوران و جوایز آن را به محض به روز رسانی در سایت ورد پرس فوتو از سایت هزارویک‌بوم می‌توانید پیگیری کنید.

1

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]