طراحی خودرو طراحی صنعتی

آموزش راندو بدنه خودرو با ماژیک

ماژیک ابزاری پرکاربرد در طراحی خودرو،‌ طراحی محصول،‌ اسکچ‌های معماری و طراحی شخصیت‌های انیمیشنی است. کار با این ابزار لذت‌بخش و هیجان‌انگیز است اما به کمی مهارت نیاز دارد. کنترل ماژیک روی کاغذ،‌ مقدار فشار دست و لایه گذاری‌های متعدد برای نشان دادن سایه‌روشن‌های طرح مواردی هستند که باید با تمرین و تجربه به مهارت تبدیل شوند.

Untitled-w600در ادامه ویدئویی از آموزش ترکیب رنگ چند ماژیک‌ مختلف برای نشان دادن سایه‌روشن‌های به وجود آمده بر بدنه خودرو را می‌بینیم. در این فیلم ابتدا قسمتی از «در» خودرو به صورت بسیار ساده و ابتدایی طراحی می‌شود سپس رنگی روشن برای شروع کار انتخاب شده و تقریباً تمام طرح با تاش‌های موازی پوشانده می‌شود،‌ به‌ جز قسمت‌های برجسته که یا سفید می‌مانند و یا با کم کردن فشار دست کم‌رنگ‌تر ترسیم می‌شوند. مرحله دوم رنگ گذاری نیز با همان ماژیک و با دقت بیشتری ادامه میابد، در این قسمت هدف تیره‌تر کردن بخش‌هایی است که نور کمتری به آنها رسیده و یا نسبت به بقیه سطوح فرورفتگی بیشتری دارند.

بعد از این مرحله ماژیکی پررنگ‌تر انتخاب شده و قسمت‌های فرورفته مجدداً رنگ می‌شوند. برای محو کردن مرزها می‌توان از ماژیک قبلی استفاده کرد تا رنگ‌ها در هم ترکیب شده و کمی نرم‌تر شوند. با تکرار این مراحل سطحی صاف با سایه‌روشن‌های نرم به دست می‌آید. می‌توان با استفاده از درجات رنگی مختلف به ترکیب پخته‌تری رسید.

نکته: در این فیلم از لایه‌های رنگی زیادی استفاده شده است. اگر کاغذی که استفاده می‌کنید مناسب این کار نباشد ممکن است با مشکل اشباع رنگ مواجه شوید. اگر قصد دارید از لایه‌های زیادی استفاده کنید بهتر است کاغذ یا مقوایی با قدرت جذب بالا انتخاب کنید.

در آخر می‌توانید قسمت‌های ظریف‌تر مانند شکاف بین در و بدنه را با مداد یا روان‌نویس سفید و مشکی نمایان‌تر سازید.Untitled-1-w600در ادامه خلاصه‌ای از مطالب گفته شده را بخوانید و نمونه‌هایی از راندو خودرو با ماژیک را مشاهده کنید.

۱. استفاده از ماژیکی با رنگ روشن برای لایه‌گذاری اولیه  

۲. اضافه کردن لایه‌ها برای تشدید رنگ در قسمت‌های تیره‌تر

۳. استفاده از ماژیک پررنگ‌تر برای نشان دادن قسمت‌های فرورفته و قسمت‌هایی که نور کمتری به آنها می‌رسد

۴. محو کردن مرزهای رنگی

۵. استفاده از درجات مختلف رنگ برای پخته‌تر کردن ترکیب آنها

در همین رابطه می‌توانید مطالب «طراحی چراغ خودرو با استفاده از ماژیک راندو» ، «مراحل طراحی خودرو از زبان طراح لکسوس» و «راهنمای مقدماتی طراحی سریع یا اسکچ» که قبلا در هزار و یک بوم منتشر شده است را مطالعه کنید.

14

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]