طراحی خودرو طراحی صنعتی

تاثیر عناصر بصری در نمایش سرعت خودرو

بعضی از خودروها در مقایسه با سایرین سریع‌تر و تهاجمی‌تر به نظر می‌رسند، ظاهر خودروها احساسات بیننده را تحت تاثیر قرار می‌دهند. احتمالا برای شما هم پیش آماده که ناگهان کسی به شما بگوید: «هی! آن اتومبیل سریع را ببین!» و این درحالی است که به یک خودروی بی تحرک نگاه می‌کنید. چطور چنین چیزی ممکن است؟ حس سرعت خودرو را چطور می‌توان به بیننده انتقال داد؟

ابتدا به اصول اولیه‌ای که بر ظاهر خودروها تاثیرگذار است نگاهی می‌اندازیم. طراحی بدنه خودرو و حسی که از طریق‌ آن به بیننده انتقال داده می‌‌شود بی‌شک یکی از مهم‌ترین اصول است. این عامل اندازه و نسبت‌ها را تعیین می‌کند. بدنه‌های خاصی با سرعت و شتاب خودرو متناظرند.

اتومبیل‌هایی که موتور آنها پشت سر راننده قرار دارد به عنوان خودروهای اسپورت و مسابقه‌ای شناخته می‌شوند. تمام اتومبیل‌هایی که در مسابقات فرمول یک شرکت می‌کنند از همین قاعده پیروی می‌کنند. همچنین اتومبیل‌هایی که تنها دو سرنشین دارند عموما در رده خودروهای اسپورت قرار می‌گیرند.

تقریبا همه اتومبیل‌ها در طراحی‌شان نشانی از سرعت خودرو را به نمایش می‌گذارند. این نکته به دلیل ویژگی متحرک بودن آنهاست و طراحی آنها عموما برای برآورده کردن همین هدف بهینه می‌شود. البته این یک گزینه کاملا انتخابی است و به نوع دیزاین خودرو بستگی دارد. واضح‌ترین نمود عناصر بصری در قسمتی است که ما آن را طراحی تیغه‌مانند (wedge) و یا طراحی مخروطی شکل (taper) می‌نامیم.

تاثیر عناصر بصری در نمایش سرعت خودرو

طراحی تیغه‌مانند به طور ساده به این معنی است که وقتی از طرفین به خودرو نگاه کنید، قسمت جلوی آن نسبت به عقبش پایین‌تر باشد. خط‌های افقی و سطوح بسیاری نیز در جهت القای حرکت رو به جلو به کار گرفته می‌شوند. همچنین بسیاری از خودروها به دلایل ایرودینامیکی از نمای بالا حالت مخروطی شکل دارند. به طور معمول این نما بیشتر از حالت تیغه مانند چشم می‌آید.

تاثیرات سرعت خودرو

بهترین روش برای شرح دلایل نمایش سرعت در ظاهر بعضی خودروها، بررسی عناصر تاثیرگذار در طراحی آنها است. طراحان به هنگام خلق بصری وسایل نقلیه، از منابع گوناگونی الهام می‌گیرند. ظاهر خودروهای دیگر و بازخورد مصرف کنندگان از عوامل تاثیرگذار بر نگرش طراحان هستند و همین امر ظاهر خودروها را به سمت القای حس سرعت و شتاب پیش برده است.

520391main_2011-1643-m_full

به عنوان مثال، در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی، برخی طراحان خودرو در آمریکا از هواپیماهای جت و راکت‌ها ایده‌برداری کردند. از آن دوران می‌توان به عصر خودروهای فضایی یاد کرد. خودروها با باله‌های بزرگ، طول زیاد و به شکل بشکه طراحی و ساخته می‌شدند. از دهه ۷۰ به بعد، طراحی خودروها به طور چشم‌گیری تحت تاثیر اهمیت ورزش‌ها یا مسابقات موتوری قرار گرفت.

docimage06

ورزش‌های موتوری نمادی از رانندگی پرسرعت در عصر حاضر به شمار می‌روند. تکنولوژی آنها که باید خودروهایی با نهایت سرعت را عرضه کند، طراحی را به شدت تحت تاثیر قرار داد. در نتیجه این که این خودروها نه تنها سریع هستند بلکه ظاهر آنها نیز حس سرعت را به هر بیننده‌ای القا می‌کند.

کارخانه‌ها میلیون‌ها دلار برای ساخت چنین محصولاتی هزینه می‌کنند تا خودرو بتواند با بیننده ارتباط معنایی خوبی برقرار کند. قرار دادن یک وسیله ایرودینامیکی مانند باله عقب روی خودروهای جاده ای باعث می‌شود که آنها سریع‌تر و هیجان انگیزتر به چشم بیایند. علاوه بر این باله، طراحی خاص و خطوطی که روی ماشین‌های مسابقه‌ای و یا خودروهای جاده‌ای قرار دارد باعث می‌شود حتی در حالی که بی‌حرکت هستند نیز پر شتاب به نظر برسند.

docimage07

این ویژگی‌ها چنان روی بینندگان تاثیر گذاشته است که بسیاری از آنان با وجود این که خودروهای پرسرعتی ندارند اما با استفاده از ابزارها و قطعاتی در خودروهای پرسرعت به کار رفته، به خودروهایشان حس سرعت می‌بخشند. تغییر شکل و پیرایش خودروها به یک رسم جهانی تبدیل شده است و روز به روز بر محبوبیت آن افزوده می‌شود.

نکته جالب این است که خودروهای طراحی شده در کشورهای متفاوت در نهایت بسیار شبیه به هم از آب در می‌آیند. دلیل آن نیز تاثیرپذیری از الگوهای مشابه است، مانند خودرو مسابقه DTM طراحی آلمان و خودرو جاده‌ای از ساخت اسپانیا که در زیر مشاهده می‌کنید.

بیشتر طراح‌ها از مسابقات موتوری الهام می‌گیرند. یک نمونه از آنها خودرو بسیار برجسته طراحی شده توسط تیم فرمول یک انزو فراری است که قسمت جلوی آن از دماغهٔ ماشین‌ مسابقه فرمول یک الهام گرفته.

DTM Astra

Street Astra

docimage09

حس تهاجم و سرعت خودرو

شخصیت بخشی به خودرو ها و معناشناسی طراحی خودرو

برای آنکه خودرو حس شخصیتی خاص، مانند موجودی تهاجمی را انتقال دهد ابتدا باید بدانیم چطور می‌توان به آن شخصیت بخشید. و به این دلیل خودروها کم کم ظاهری شبیه انسان‌ها و یا حیوانات پیدا کردند.

اولین چیزی که ما به عنوان انسان می‌آموزیم این است که بتوانیم انسان دیگر را شناسایی کنیم. و در مورد ابراز احساسات و حالت‌ چهره آنها نکات بیشتری می‌آموزیم. طراحان از همین آموزه‌های ذاتی انسان‌ها استفاده کرده اند تا به خودروها شخصیتی متناسب با نوع آن ببخشند (یا حتی نبخشند!).

اشتباهاتی که طراحان بیشتر در گذشته و کمتر امروزه مرتکب شده اند باعث شده برخی از خودروها شخصیتی متفاوت از آنچه هدف طراحی بوده پیدا کنند. بسیاری از خودروهای پرسرعت بیشتر مفهوم تهاجمی پیدا کرده اند. البته این می‌تواند تاثیری از مسابقات موتوری نیز باشد که همگان بر این باور بوده اند که تنها خودروهای تهاجمی موفق به غلبه بر حریف می‌شوند.

2014-Mini-Cooper-rendering

Mini Cooper

برخی از قسمت‌های کارکردی خودرو که می‌توان آنها را با خصیصه‌های انسانی/حیوانی همانند سازی کرد به قرار زیر هستند:

چراغ‌های جلوی خودرو: چشم‌ها

کاپوت خودرو: بینی و ناحیه پیشانی

جلو پنجره و هواکش خودرو: دهان و حفره بینی

جلوپنجره گاهی نمایانگر دندان نیز می‌باشد. این عناصر می‌توانند در توصیف شخصیت خودرو به کار گرفته شوند. به عنوان مثال خودروی جذاب، جوان، و خودرو غیر تهاجمی‌ که گاهی کودکانه به نظر می‌رسد. چراغ‌ جلوهای گرد و درشت با لبخند جذاب از نشانه‌های بسیار واضح آن هستند.

طراحی خودروهای پرسرعت بیشتر به سمت عناصر خودروهای مسابقه ای گرایش دارند تا صورتی تهاجمی را به تصویر بکشند . برای مثال هواکش‌ها در نقش حفره بینی و نشان دهنده مکش بیشتر و قدرتمندتر هوا به داخل خودرو هستند. زیرا نیاز به هوای زیاد برای تنفس به معنای آن است که این خودرو راه نمی‌رود بلکه می‌دود! دهان نیز ممکن است بسیار باز و چراغ‌های جلو زاویه دار طراحی شوند تا به نوعی اخم و یا ترشرویی را نشان دهند.

برخی از مشتریان نیز در فرآیند شخصیت سازی خودرو نقش آفرین هستند. به عنوان مثال اگر چراغ‌ها/چشم‌ها زیادتر از حد باز باشند آنگاه خودرو به اندازه کافی تهاجمی به نظر نمی‌رسد. همین ویژگی باعث می‌شود برخی کارخانه‌ها برای چراغ‌ها پلک یا ابرو طراحی کنند!

docimage17

پلک و ابرو

تلفیق همه این عناصر ممکن است تصاویر و پیام های بسیار روشنی به بیننده دهد. طراحان می‌توانند احساس مصرف کننده نهایی نسبت به محصول را کنترل کنند. یک مثال خوب و مدرن در این زمینه، طراحی خودروی مینی است. احتمالا از افراد بسیاری شنیده اید که در وصف آن بگویند: «خودرو بسیار جذابی است». همینطور خودرو لامبورگینی مورچیلاگو جی‌تی (Lamborghini Murcielago GT) با چشم‌های خشمگین و باله ویژه مسابقه که حس تهدید را به بیننده القا می‌کند.

لامبورگینی نمایشی از جذابیت و سرعت خودرو

لامبورگینی نمایشی از جذابیت و سرعت خودرو

1

یک دیدگاه

 • تو مطلب بالا ، میشد اشاره به استفاده از خطوط شکسته، و خطوط منحنی، و حسی ک در بیننده ایجاد میکنه اشاره کرد.
  (ﺑﺴﯿﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﺧﻮﺩﺭﻭﻫﺎﯼ ﭘﺮﺳﺮﻋﺖ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣﻔﻬﻮﻡ ﺗﻬﺎﺟﻤﯽ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﻧﺪ . ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺍﯾﻦ ﻣﯽﺗﻮﺍﻧﺪ ﺗﺎﺛﯿﺮﯼ ﺍﺯ ﻣﺴﺎﺑﻘﺎﺕ ﻣﻮﺗﻮﺭﯼ ﻧﯿﺰ ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﻫﻤﮕﺎﻥ ﺑﺮ ﺍﯾﻦ ﺑﺎﻭﺭﺑﻮﺩﻩ ﺍﻧﺪ ﮐﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺧﻮﺩﺭﻭﻫﺎﯼ ﺗﻬﺎﺟﻤﯽ ﻣﻮﻓﻖ ﺑﻪ ﻏﻠﺒﻪ ﺑﺮ ﺣﺮﯾﻒ ﻣﯽﺷﻮﻧﺪ)
  سریع و خشن بودن ، رابطه تنگاتنگی دارن.
  ک در هر موجودی میشه اینو دید.
  و حتی ایجاد صداهای بلند ب این خشن بودن کمک میکنه(ک البت ربطی ب طراحی نداره این موضوع)
  و راستی چرا سرعت اینقد مهم شده، حتی در طراحی؟
  مرسی.

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]