بنا و نما معماری

نگاهی به ساختمان Dominion Office در مسکو

یکی از آخرین پروژه‌های معماری زها حدید، ساختمانی در شهر مسکو است. صنعت IT در شهر مسکو به سرعت در حال پیشرفت است و این ساختمان، با کاربری اداری و برای استفاده استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوپای این حوزه، توسط معمار مشهور عراقی‌الاصل مقیم بریتانیا، زها حدید، طراحی و اجرا شده است.

Dominion-Office-Building_Moscow_Zaha-Hadid_Hufton-Crow_dezeen_468_1

نام این ساختمان Dominion Office Building است و در جنوب شرقی شهر مسکو در نزدیکی ایستگاه متروی Dubrovka ساخته شده است.

Dominion-Office-Building_Moscow_Zaha-Hadid_Hufton-Crow_dezeen_784_0

ارتفاع این بنا که در خیابان Sharikopodshipnikovskaya ساخته شده، ۳۶ متر است. این ساختمان، نمایی نامنظم و بی‌قاعده دارد که آن را از سایر ساختمان‌های منطقه متفاوت جلوه داده است.

Dominion-Office-Building_Moscow_Zaha-Hadid_Hufton-Crow_dezeen_784_1

در داخل مجموعه نیز طبقه‌ها، نیم‌طبقه‌ها و بخش‌های مختلف از طریق پلکان‌ها و مسیرهای جذابی که با الگوهای خاص ایجاد شده، مرتبط هستند.

Dominion-Office-Building_Moscow_Zaha-Hadid_Hufton-Crow_dezeen_468_8

پلکان‌های این مجموعه از پایین شکل و شمایلی نامنظم و جذاب دارد که با ترکیب رنگ‌های سفید و سیاه، جلوه‌ای خاص و چشمگیر به محیط داخلی ساختمان داده است.

Dominion-Office-Building_Moscow_Zaha-Hadid_Hufton-Crow_dezeen_468_3

نمای پلکان‌های این مجموعه از پایین شکل و شمایلی نامنظم و جذاب دارد که با ترکیب رنگ‌های سفید و سیاه، ساختاری خاص به محیط داده است. نمای داخلی این بنا، شبیه موزه MAXXI در شهر رم است که توسط خانم حدید طراحی شده.

Dominion-Office-Building_Moscow_Zaha-Hadid_Hufton-Crow_dezeen_468_5

به گفته زها حدید: «ایجاد طبقاتی که روی هم قرار گرفته و از طریق پلکان‌های منحنی به یکدیگر وصل شده اند، کمک کرده که نور طبیعی بهتر و بیشتری به بخش‌های مرکزی ساختمان وارد شود.»

Dominion-Office-Building_Moscow_Zaha-Hadid_Hufton-Crow_dezeen_468_6

او اضافه می‌کند که: «بالکن‌ها در هر بخش ساختمان به شکل و شمایلی متفاوت ظاهر شده اند که همین مساله منجر به عدم تقارن و نظم در محیط داخلی ساختمان و راه‌وپله‌ها نیز شده است. عدم وجود نظم در نما و فضای داخلی، منجر به ایجاد هماهنگی این دو در کل سازه شده است.»

Dominion-Office-Building_Moscow_Zaha-Hadid_Hufton-Crow_dezeen_468_2

Dominion-Office-Building_Moscow_Zaha-Hadid_Hufton-Crow_dezeen_468_7

این ساختمان با هفت طبقه -و البته دو طبقه دیگر در زیر زمین که به عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند- علاوه بر محیط‌ها و فضاهای اداری، دارای رستوران و سالن‌های کنفرانس است. زیربنای ۲۱ هزار و ۱۸۴ متر مربعی این ساختمان بر زمینی به اندازه‌های ۶۲ در ۵۰٫۵ متر بنا شده است.

0

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]