عکاسی

تکنیک عکاسی: پنینگ

پنینگ به حرکت افقی دوربین برای اسکن کردن اجسام متحرک اطلاق می‌شود. اگر این تعریف در ذهن شما یک علامت سوال بزرگ ایجاد کرده که «ها؟» پس اجازه بدهید که آن کمی ساده‌تر برایتان توضیح دهیم. در هنگام عکاسی به سبک پنینگ شما دوربین را همگام و همجهت با سوژه و به طور موازی با آن حرکت می‌دهید. این تکنیک آنقدرها هم که به ن‍‍‍‍ظر می‌رسد، دشوار نیست. برای آنکه عکسی که با تکنیک پنینگ ثبت می‌کنید خوب از کار درآید، باید سرعت حرکت دوربین در راستای سوژه و با همان سرعت باشد.

چرا از تکنیک پنینگ استفاده می‌کنیم؟

پنینگ صحیح بر سرعت دلالت می‌کند. همانند عکس‌های لانگ اکسپوز، که با سرعت شاتر پایین گرفته می‌شوند، عکس‌های پنینگ نیز احساس حرکت و سرعت به بیننده منتقل می‌کنند. برای مثال به تصویر زیر نگاه کنید. در این تصویر خودرو به صورت شفاف و واضح دیده می‌شود در حالیکه تصویر پس‌زمینه تار شده است تا مفهوم حرکت را به بیننده انتقال دهد. چنبن تصویری با استفاده از تکنیک پنینگ به دست ‌می‌آید.

2573078076_54dac99670

تصویر حاصل از تکنیک پنینگ

اما در تصویر زیر که با استفاده از تکنیک لانگ اکسپوژر یا نوردهی طولانی مدت ثبت شده، دوربین ثابت مانده و با سرعت شاتر بسیار کم عکاسی انجام شده است. در این سوژه متحرک تار شده و نمایانگر حرکت در فضای ساکن اطرافش خواهد بود.

492979991_e41e119df3

تصویر لانگ اکسپوژر یا نوردهی طولانی مدت و سرعت شاتر پایین

آیا می‌توانیم بگوییم که کدام عکس بهتر است؟ شاید! شاید هم نه! به طور کلی انتخاب بین این دو عکس به سلیقه‌های عکاس و بیننده مربوط می‌شود. هر دوی این عکس‌ها می‌توانند در جایگاه خود جذابیت برای بیننده و کارایی مورد نیاز برای عکاس را داشته باشند.

۵ نکته کارآمد برای پنینگ

b9d43749dbbbe15eb3d58aebae7c33e4

۱. لرزش دست‌ها باید کنترل شود و سرعت شاتر نسبتا کم باشد.

سرعت دقیق شاتر به سرعت سوژه بستگی دارد اما عموما ۱/۲۰۰ و یا کمتر است. مثلا اگر سوژه شما یک اتوموبیل در حال حرکت با سرعت تقریبا بالا باشد ۱/۲۰۰ مناسب است اما اگر از یک دونده یا یک دوچرخه سوار که سرعتی کمتر دارند، عکس می‌گیریند آنگاه باید حدود ۱/۴۰ را برای سرعت شاتر انتخاب کنید.

۲. به خاطر داشته باشید که سرعت شاتر بالاتر به شما کمک می‌کند تا سوژه شفاف‌تری داشته باشید.

اگر شما در حال یادگیری و تمرین تکنیک پنینگ هستید سعی کنید تا حد امکان سرعت شاتر را کم انتخاب نکنید. آن را به اندازه‌ای کم کنید که حرکت را نشان دهد. به مرور که تمرکز، دقت و اعتماد به نقستان بیشتر شد برای عکاسی از سوژه‌هایی که به سرعت شاتر کمتر نیاز دارند، اقدام کنید.

۳. حواستان باشد که در آن بازه زمانی کوتاه سرعت سوژه ثابت باشد و تغییرات ناگهانی نداشته باشد.

در این صورت است که در نهایت ‌می‌توانید تصویری یک دست و شفاف داشته باشید.

۴. به خاطر بسپارید که هرچه سوژه شما سریع‌تر حرکت کند عکاسی پنینگ از آن سخت تر است.

این نکته و آنجه در بند ۳ به آن اشاره شد با هم در ارتباط هستند. اگر سوژه شما سریع‌تر سرعتی که شما می‌توانید، حرکت کند؛ آنگاه حفظ کردن یکنواختی سرعت در آن بازه زمانی دشوارتر خواهد شد. پس باز هم تاکید می‌کنیم که یادگیری تکنیک پنینگ را با سوژه‌هایی شروع کنید که سرعت حرکت کمتری دارند و کم کم به سوژه‌هایی با سرعت‌های بیشتر برسید.

۵. صبور باشید.

اگر برای اولین بار است که به تمرین این تکنیک عکاسی می‌پردازید به خاطر بسپارید که اولین ابزار شما برای موفقیت صبر است. در عین حال که این سبک عکاسی می‌تواند بسیار سرگرم کننده باشد، اما به دلیل تار شدن و خوب از آب در نیامدن عکس‌های اولیه ممکن است تا حدی خسته کننده باشد. مثلا اگر در یک مسابقه رالی هستند و خودروهای زیادی در حرکت هستند، تمام روز خود را به این تکنیک اختصاص ندهید و گاهی عکس‌های دیگری نیز بگیرید تا هم تنوع ایجاد کرده باشد و هم از خستگی مفرط تکرار و تمرین تکنیک پنینگ بکاهید.

6a00d8341c3e6353ef0148c8429446970c

همچنین به خاطر بسپارید که احتمال این که سوژه شما کاملا شفاف و واضح شود تقریبا غیر ممکن است. تنها باید سعی شود که تنظیمات به گونه ای باشند تا نهایت وضوح به سوژه بحشیده شود.

17

یک دیدگاه

  • سلام
    من جدیدا و البته اتفاقی با سایت شما اشنا شدم
    یه سری از مطالب رو فعلا فرصت کردم مطالعه کنم. وظیفه خودم دونستم تشکر کنم از زحماتتون و تبریک بگم بخاطر سایت خوبی که دارین
    امیدوارم همچنان به کارتون به خوبی ادامه بدین
    ممنون و موفق باشید

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]