طراحی خودرو طراحی صنعتی

پیشرفت‌های پیش رو در صنعت طراحی منبع نور خودروها

طراحی چراغ‌ ماشین‌ها هر روز پیشرفته تر و هوشمندانه تر می‌شود. دیزاین‌های اختصاصی و متفاوتی که به عنوان طرح‌های مفهومی برای فیلم‌های علمی تخیلی به وجود آمده‌اند، به تدریج در حال ورود به طراحی محصولات امروزی هستند.

هر شرکت خودروسازی به یکی از المان‌های طراحی در ساخت چراغ ماشین‌های خود علاقه نشان می دهد. در این میان ایجاد تغییرات بنیادی در آئودی بیشتر به چشم می‌آید. این کمپانی تا سال ۲۰۱۹ برنامه‌هایی برای سرمایه گذاری ۱۷٫۵ میلیارد دلاری در خط تولید خود دارد. این رقم قرار است برای ساخت مدل‌ها و ابداع تکنولوژی‌های جدید در این شرکت هزینه شود. بیش از ۹۰ درصد از این مبلغ  جهت تامین هزینه‌های مرتبط با نوآوری‌ در مباحث الکترونیکی خواهد بود که نورپردازی و ایجاد جلوه‌های بصری با کمک نور در این میان نقش مهمی را ایفا می‌کند.

در ادامه نگاهی داریم به مجموعه مواردی که در آینده به تغییر طراحی و کاربرد چراغ‌ و منابع نوری ماشین ها کمک خواهد کرد.

همه چیز در لوای نوآوری

02audi-oled-concept

ال‌ای‌دی‌ها (LED) مهمترین نقش را بازی خواهند کرد. این منابع نوری قابلیت نصب و تعبیه شدن در هر پنلی را دارند. از چراغ‌ها گرفته تا دستگیره‌های در به منظور جلوه گر شدنشان در شب و یافت شدن آسانتر آنها توسط کاربر، همچنین اشعه‌های لیزر نیز به این عرصه وارد می‌شوند تا مسیر جاده و فاصله از اتومبیل را با خلق یک فضای مثلثی شکل در باران یا مه، به رانندگان عقبی هشدار دهند.

OLEDها چه هستند؟

03audi-oled-taillights

در قیاس با LED، نمی‌توان برای OLED نقش بسیار مهمی را قائل بود. این منابع از منورهایی برای اتساع نور بهره می‌برند. در حال حاضر از آنها در پنل‌های تلویزیون و موبایل استفاده می‌شود. انتظار می‌رود OLEDها تا سه سال آینده به صنعت طراحی نور خودرو نیز وارد شوند.

نور ماتریسی

04audi-laser-matrix

نسل بعدی چراغ‌های لیزری، مثل یک پروژکتور سینمایی، از انعکاس‌دهنده‌های میکروسکوپی برای ایجاد ۴۲۰ هزار پیکسل مجزا بهره می‌برند. این مساله به خلق نوری بسیار موثر می‌انجامد که مانع خیره شدن چشم می‌شود. این قابلیت به راننده در تشخیص بهتر مسیر، شناسایی عابران پیاده، تخمین بهتر عرض خودروهای عبوری و حتی درک بهتر دستورالعمل‌های مسیریابی برای چرخش در تقاطع‌ها کمک خواهد کرد.

نور متمرکز

05audi-swarm-lighting

نورپردازی پویا در حال حاضر هم در برخی خودروها به شکل ابتدایی وجود دارد. اما تصور کنید که تجمیع نور در برخی نقاط خودرو، بتواند تصاویر انیمیشنی ایجاد کند و درک بهتری از حرکت خودرو برای رانندگان مجاور به وجود آورد. بدین ترتیب، میزان شتاب، سرعت، شتاب منفی به هنگام ترمز کردن و یا دور زدن ماشین، توان عکس‌العمل بهتری را به رانندگان خودروهای اطراف می‌دهد. بسیار هوشمندانه و پیچیده به نظر می‌رسد، اما در حال حاضر که در مرحله تئوری است، گزینه‌ خوب و کاربردی برای اضافه شدن به طرح‌های آینده محسوب می‌شود.

مِه‌شکن‌های لیزری

06audi-laser-foglight2

شکست نور ناشی از بروز مه شدید، مانع دیده شدن اخطار از سوی سایر رانندگان در موقعیت‌های ضروری می‌شود. با کمک نور لیزر می‌توان فاصله تخمینی تا منبع نور (خودرو) را به سایر رانندگانی که در جاده حضور دارند، اطلاع داد.

آینده این صنعت چه خواهد بود؟

با نگاهی عمیق‌تر به آینده، می‌توان اتفاقات جالب‌تر و عجیب‌تری را متصور شد. به عقیده آئودی، طی سال‌های آینده این صنعت از وضعیت تک‌بعدی فعلی خارج شده و در تکنولوژی‌های ارتباطی بین خودروها بسط پیدا می‌کند. بدین ترتیب به جای روشن کردن جاده توسط یک خودرو، می‌توانیم شاهد تعامل و همکاری چندین وسیله نقلیه با یکدیگر باشیم. در اینجا باید به حرکت آنها در آسمان اندیشید و دنیایی با خودروهای پروازی را تجسم کرد.

2

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]