طراحی صنعتی طراحی محصول

استفاده از شکل‌های ساده برای طراحی محصول

ممکن است شما هم هنگام طراحی محصول درگیر فرم‌های پیچیده و پرسپکتیو آنها شده باشید. اگر تازه‌کار هستید و یا هنوز به ترسیم فرم‌های پیچیده عادت نکرده‌اید بهتر است برای نشان دادن ایده‌های خود از حجمهای پایه مانند مکعب و کُره استفاده کنید. هرکسی می‌تواند با یک مداد،کاغذ و کمی تمرین پرسپکتیو، این کار را انجام دهد.

همانطور که پیش‌تر در مورد طراحی سریع، بهبود مهارت طراحی و استفاده از ماژیک در هزارویک‌بوم خواندیم، این بار نیز قصد داریم شما را با یکی از روش‌های طراحی برای تازه‌کارها آشنا سازیم. روش کار این است که طراحی خود را با ترسیم شکل‌های ساده شروع کرده و با اضافه کردن عناصر دیگر کم‌کم آن را به یک محصول تبدیل کنید.

در ادامه می‌بینیم که چطور طراحی یک لب‌تاپ با رسم مستطیل آغاز شده و با حجم دادن و اضافه کردن جزئیات به یک محصول تبدیل می‌شود.

این روش مانند روی هم قرار دادن آجرهای یک ساختمان است که فرم محصول و جزئیات آن را شکل می‌دهد. نکته مهمی که در فیلم می‌بینید اهمیت مشاهده و درک فرم‌های ساده در محصولات است. با کمی دقت و تمرین بصری توانایی تقسیم فرم‌های پیچیده به اشکال ساده را نیز به دست خواهید آورد. نکته دیگر نحوه رسم خطوط مستقیم است، با صرف کمی زمان می‌توانید به کنترل قلم و رسم چنین خطوطی تسلط یابید.

اکنون روند کار را مرحله به مرحله پیش می‌بریم:

۱. قبل شروع طراحی ایده‌هایتان، ترسیم خطوط مستقیم را تمرین کنید. ده دقیقه وقت برای این کار اختصاص دهید و سعی کنید خطوط را به صورت موازی رسم کنید. تمرین دیگری که می‌توان برای کنترل دست انجام داد مشخص کردن دو نقطه روی صفحه و وصل کردن آنها به یکدیگر با خط مستقیم است. نمونه این تمرینات را در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید.

url-w600

۲. واژه «لپ‌تاپ» را در اینترنت جستجو کرده چند عکس با کیفیت خوب انتخاب کنید و یا از لپ‌تاپ خود عکس بگیرید.

۳. عکس‌ها را به دقت مشاهده کنید. محصولی که می‌بینید از چند شکل پایه تشکیل شده است؟ جزئیات آن چطور؟ آیا می‌توان آنها را با چند خط ساده ترسیم کرد؟

۴. زاویه دید و پرسپکتیو طرح را مشخص کرده و خطوط راهنمای آن را بکشید.

۵. وقت آن است که عناصر اصلی لپ‌تاپ را شناسایی کنید.

۶. هنگام مشاهده جزئیات از خود بپرسید که کارکرد آنها و علت وجودشان چیست، آیا می‌توانید جایگزینی برای آنها بیابید و یا فرم آنها را تغییر دهید؟

۷. دقت کنید که جزئیات طرحتان نیز منطبق با پرسپکتیوی باشند که ابتدا در نظر گرفته بودید.

۸. در پایان می‌توانید با رسم خطوط، جزئیات، دوایر و هر شکلی که به تعریف فرم مورد نظر کمک می‌کند آن را پخته‌تر سازید.

با این تمرین به اهمیت و ارزش شکل‌های پایه‌ در طراحی پی خواهید برد. اگر تازه‌کار هستید به یاد داشته باشید که فرم‌ها را به ساده‌ترین شکل ممکن دربیاورید و آنها را مرحله به مرحله تغییر دهید تا به طرح مورد نظرتان برسید. مطمئن باشید با صرف کمی زمان و انجام تمرینات پیوسته مهارت لازم برای طراحی‌های پیشرفته‌تر را نیز به دست خواهید آورد.

16

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]