عکاسی

هیستوگرام در عکاسی دیجیتال

هیستوگرام مفهومی است که می‌توان (و شاید باید) زمان زیادی را برای صحبت کردن درباره آن و نحوه صحیح استفاده از آن سپری کرد. هیستوگرام به عکاس کمک می‌کند تا اطلاعاتی خلاصه شده و سریع از بازه شدت رنگ و نور تصویر مورد نظر به دست آورد. در ادامه این مطلب با این مفهوم و نحوه استفاده از آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

How-to-Understand-Histogram

هیستوگرام چیست؟

به زبان ساده هیستوگرام نمایش تصویری ارزش‌های رنگی در یک تصویر است. به عبارت دیگر مقدار شدت هر نور که در تصویر موجود است، از سیاه (با روشنایی صفر درصد) تا سفید (روشنایی ۱۰۰٪)، را نمایش می‌دهد. همانطور که تصویر مشاهده می‌کنید، تُن‌های تاریک در سمت چپ هیستوگرام نمایان می‌شوند. با حرکت به سمت راست رنگ‌ها روشن‌تر می‌شوند و به همین ترتیب قسمت میانی هیستوگرام آنهایی که نه تاریند و نه روشن، قرار گرفته اند. محور عمودی مقدار شدت هر رنگ در آن روشنایی خاص را نشان می‌دهد. هیستوگرام مستقل از نورسنجی عمل می‌کند؛ اما ممکن است تحت تاثیر محنی تُنالیته (در لایت روم Tone Curve) و یا تنظیمات دیگر قرار بگیرد.

چطور هیستوگرام را بخوانیم؟

همانطور که گفتیم هیستوگرام نمایش تصویری میزان نور دریافتی هر پیکسل از تصویر است. سمت چپ گراف سیاه‌ها یا سایه‌ها را نشان می‌دهد و سمت راست آن روشنایی یا هایلایت‌ها را و ناحیه میانی هم به تُن‌های میانه (۱۸٪ خاکستری) را نمایش می‌دهد. بلندی هر قله نشاندهنده تعداد پیکسل‌هایی است که آن شدت رنگ خاص را دارا هستند. هر شدت رنگ از صفر تا ۲۵۵ (صفر برای سیاه و ۲۵۵ برای سفید) به اندازه یک پیکسل در تصویر است. هیستوگرام را به عنوان گراف میله‌هایی به هم چسبیده در نظر بگیرید که هیچ فاصله‌ای بین میله‌ها وجود ندارد:

Histogram-legend Histogram-legend2

چه  چیزهایی را می‌توانیم از هیستوگرام دریابیم؟

نکات زیادی هستند که تنها با نگاه کردن به هیستوگرام می‌توانیم آنها را بفهمیم.

اگر یک تصویر به خوبی نورسنجی شده باشد هیستوگرام آن به طور یکنواخت از یک سو به سوی دیگر کشیده شده و بین میله‌ها فاصله خالی وجود ندارد.

ideal

هیستوگرام ایده‌آل با نورسنجی صحیح

علاوه هیستوگرام ایده‌آل که مختص به عکاسی از تصاویری است که سوژه‌ها و نور به طور یکنواخت در کل منظره وجود دارند، هیستوگرام‌هایی نیز وجود دارد که شدت نور تاریک و روشن، باعث کشیدگی آنها را به سمت راست یا چپ می‌شود.

dark-subject

هیستوگرام یک سوژه تاریک – این هیستوگرام اشتباه نیست فقط کمی به سمت چپ شیفت داده شده است تا شدت رنگ سوژه را نشان دهد که ممکن است یک گربه سیاه یا پیاده‌رویی تاریک باشد.

حالا هیستوگرام پایین را با بالا مقایسه کنید که چطور به سمت راست کشیده شده است. این هیستوگرام نیز صحیح است و اگر نورسنجی را تغییر دهید به جای گربه سفید یک گربه خاکستری در تصویر خواهید داشت.

light-subject

این هیستوگرام مربوط به یک سوژه روشن (گربه سفید) است و شدت نورهای تیره کمی دارد.

تنظیم نورسنجی با استفاده از هیستوگرام

جاهای خالی در هر یک طرفین گراف حاکی از این است که شما کمی از اطلاعات را از دست داده اید و اگر نورسنجی را کمی تغییر دهید جزییاتی را از دست نمی‌دهید. اگر گراف شما به سمت یکی از ستون چپ یا راست کشیدگی بیش از حد داشته باشد به طوری که لبه سمت مخالف را اصلا لمس نکند، آنگاه می‌توان فهمید که تصویر دارای بیش از حد یا کمتر از حد نورسنجی شده است. مثلا دو گراف پایین را نگاه کنید.

Overexposure-960x638 (1)

گراف بالایی با کشیدگی بیش از حد به سمت راست نشان از نوردهی بیش از حد عکس (overexpose) و گراف پایینی با کشیدگی بیش از حد به
سمت چپ نشان از تاریک بودن و کمبود نوردهی (overexpose) دارد. در هر دو این مورد می‌توان با اطمینان خاطر نورسنجی را به سمت مخالف شیفت داد تا گستره بیشتری از شدت‌های نوری را پوشش دهد.

Underexposure-960x638

با شیفت دادن  هیستوگرام به سمت مخالف در هر یک از حالت‌های بالا می‌توانیم به نورسنجی صحیح دست یابیم. همانطور که می‌بینید تقریبا هیچ شدت رنگی در لبه‌های انتهایی سمت چپ، جایی که سیاه‌ها نشان داده می‌شوند، وجود ندارد. این مساله به این معنی است که هیچ اطلاعاتی در سایه‌ها حذف و ناپدید نشده است.

Correct-Exposure-960x638 (1)

آیا باید از هیستوگرام برای نورسنجی استفاده کرد؟

بر اساس نمونه‌ها، یک «هیستوگرام خوب» در اصل نشان از خوب بودن نورسنجی دارد. آیا این بدان معنی است که از هیستوگرام برای قضاوت نورسنجی می‌توانیم استفاده کنیم؟ نه همیشه! اجازه بدهید این مورد را با یک مثال بررسی کنیم.

Correct-Exposure_2-960x638 (1)

همانظور که در این تصویر می‌بینید هیستوگرام به شدت به سمت راست یعنی جایی که شدت رنگ‌های روشن نشان داده می‌شوند، شیفت داده شده است. اگر شما می‌خواستید نورسنجی یک تصویر را فقط بر اساس هیستوگرام آن قضاوت کنید، شما احتمالا در مورد این هیستوگرام بر این باور بودند که نورسنجی بیش از حد (overexposed) بوده است.

به نظرتان لازم است که نورسنجی این تصویر تعییر کند و به گستردگی آن به سمت چپ کشیده شود تا به تعریف متدوال «هیستوگرام خوب» برسیم؟

یک نتیجه گیری ساده است که: هیستوگرام به تنهایی نمی‌تواند ابزار خوبی برای ارزشگذاری کردن نورسنجی باشد. «درست بودن» آن به فاکتورهای زیادی بستگی دارد گه یکی از آنها منظره ای است که از آن عکاسی می‌کنید. هیستوگرام فقط تغییرات درجه‌های مختلف شدت رنگ‌های روشن موجود در تصویر را به شما نشان می‌دهد و نه بیشتر.

از هیستوگرام می‌توانید دریابید که آیا جزییاتی از سایه‌ها و یا هایلایت‌ها را هنگام انتخاب تنظیمات خاص نورسنجی حذف کرده‌اید؟ به هیستوگرام باید به عنوان یک راهنما برای جلوگیری از چنین اشتباهاتی نگاه کنید و همیشه تعریف متداول هیستوگرام را در ذهن نگه دارید.

5

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]