عکاسی

مصاحبه با امیر شاهچراغیان درباره عکاسی نجومی

در بخش معرفی هنرمندان سایت هزارویک بوم، اینبار قصد داریم با امیر شاهچراغیان صحبت کنیم. عکس‌های امیر فقط به نجوم اختصاص ندارم اما عکاسی نجومی را به طور حرفه‌ای دنبال می‌کند. در این مصاحبه درباره انگیزه و علاقه‌اش به این رشته و نکات ضروری برای علاقمندان به عکاسی نجومی از زبان امیر می‌شنویم.

۱. امیر چان خودت رو بیشتر معرفی کن و بگو از کی شروع به عکاسی کردی و چی شد که به عکاسی نجومی علاقمند شدی؟

من امیر شاهچراغیان و در حال حاضر دانشجوی سیستم‎های انرژی دانشگاه علم و صنعت ایران هستم. عکاسی نجومی را دو سالی هست که به طور جدی دنبال می‎کنم و دلیل علاقه‌ام هم ده سال نجومی بود که کار می‎کردم. یعنی در واقع قبل از اینکه عکاسی را شروع کنم نجوم کار می‎کردم؛ البته هنوز هم نجوم رو دنبال می‎کنم.

امیر شاهچراغیان را در اینستاگرام دنبال کنید.

۲. در مورد پروسه کارت، زمان بندی‌ها و برنامه ریزی‌ها و انتخاب موضوع‌ها و مکان‌ها کمی توضیح بده.

در مورد زمان بندی‌ها باید بگم که چون آسمان شب در طی فصول مختلف تغییر می‎کنه، بنابراین در تابستان و زمستان آسمان شب متفاوتی را می‎بینیم. بنابراین باید جوری زمان بندی و سفر کنم که بتونم در طول سال از آسمان زمستان و تابستان عکاسی کنم. در مورد انتخاب مکان‎های عکاسی هم، خودم به مکان‎های تاریخی و طبیعی بیشتر علاقه دارم چون اینجور مکان‎ها حتی جاهایی که در طول روز مسافران زیادی دارند، مثل مجموعه میراث جهانی پاسارگاد توی فارس، در شب خیلی کمتر دیده می‌شوند.

۳. اطلاعاتت را چطور به روز می‌کنی؟ چه در مورد نرم افزارها و سخت افزارها و تجهیزات عکاسی و چه در مورد رویدادهای نجومی.

سعی می‎کنم هر روز به سایت‎ها و مجلات مختلف سر بزنم و مطلب های خوبشون رو بخونم. همینجور در مورد تجهیزات جدید همواره اخبار رو دنبال می‎کنم. رویدادهای نجومی اصولا خیلی جذابند و حتی بعد از گذشت ده سال یک ذره هم از جذابیتشون کم نشده. در ایران و دنیا سایت‌های خوب زیاد هست که رویدادها را مرتب می‎نویسند و گزارش می‌دهند، سعی می‌کنم اینجور سایت‎ها را هم دنبال کنم.

بیشتر بخوانید: عکاسی از ماه

۴. آینده کاری و شغلی این هنر را در ایران چطور می‌بینی؟  

در یک سال گذشته عکاسان زیادی به سمت عکاسی از طبیعت آسمان شب اومدند و دلیلش هم شاید بکر بودن این شاخه از عکاسی بوده. به نظر من در آینده با پیشرفت‎های زیادی که در زمینه‎ تجهیزات و متدها و روش‎های عکاسی رخ داده، این سبک از عکاسی روند رو به رشدی داشته باشه.

بیشتر بخوانید: عکاسی از کهکشان راه شیری

۵. سازمان‌ها و موسسه‌ها یا دانشگاه‌هایی که در زمینه نجوم کار می‌کنند، چه کمک‌ها و پشتیبانی‌هایی ارائه می‌دهند؟

متاسفانه در مورد این شاخه از عکاسی هیچ از طرف ارگان و یا دانشگاهی پیشتیبانی وجود ندارد و صرفا علاقه‎ شخصی هست که آدم را به سمت این نوع عکاسی می‌کشاند. تنها کمک‌هایی که می‌شود، موافقت با عکاسی از بعضی جاهای شاخص مثل آثار تاریخی است.

۶. چه کمبودهایی را حس می کنی؟ در زمینه اطلاع رسانی و سایر مسایل

به نظرم بیشترین کمبود در بخش دانش عکاسی شب و اصولا بخش نجومی قضیه هست. برای مثال شناخت آسمان شب یا داشتن اطلاعات نجومی میتونه به این سبک از عکاسی کمک کند.

بیشتر بخوانید: عکاسی از آسمان شب

۷. برای کسانی که علاقمند هستند بگو برای شروع به چه ابزارهایی نیاز دارند؟ پیش نیاز اطلاعاتشون درباره نجوم چقدر باید باشد و مرجع‌ها و منابعی که برای شروع کار عکاسی می‌توانند مفید باشند را معرفی کن.

برای شروع یک دوربین عکاسی آنالوگ یا دیجیتال (البته امروزه کمتر کسی به سمت عکاسی آنالوگ میرود)، یک لنز ترجیحا واید با گشودگی دهانه زیاد تا نور بیشتری را دریافت کند و یک سه پایه مناسب کافی است. بهتر است که کسانی که می‌خواهند شروع کنند حداقل اطلاعاتی از نحوه‎ حرکت آسمان و تفاوت‎های آسمان در زمستان و تابستان رو بدانند تا بتوانند بهتر عکاسی کنند. به نظرم بهترین مرجع برای یادگیری عکاسی شب تمرین و پشتکار است.

۸. بهترین و ایده‌آل‌ترین مکان‌های ایران برای عکاسی نجومی را معرفی کن و بگو چه ویژگی‌های خاصی دارند.

اصولا مکان‎های ایده‎آل برای عکاسی شب جاهایی هستند که به دور از آلودگی نوری شهرها قرار داشته باشند تا بتوانیم شاهد یه آسمان پرستاره باشیم. در ایران هر جایی را که شما بتوانید با این مشخصات پیدا کنید می‌تواند برای عکاسی شب مناسب باشد. اما اگر بخواهم چند جای خاص را معرفی کنم از کویرهای نواحی مرکزی ایران مثل کویر شهداد، کویر مصر و یا مکان‎های طبیعی مثل الموت اسم می‌برم.

۹. یک عکس اختصاصی به هزارویک‌بوم بده که هم خیلی دوسش داشته باشی و هم خیلی ویژه باشه.
عکس را فروردین ۹۴ از بندر مقام گرفتم.
آلودگی‎های نوری که در عکس دیده می‌شوند به ترتیب از راست جزایر لاوان، هندورابی و کیش هست.
امیر شاهچراغیان

برای دیدن عکس با کیفیت بهتر اینجا کلیک کنید.

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]