گرافیک هنرهای تجسمی

راز فونت سانفرانسیسکو

زمانی که iOS 9 معرفی شد در کنار تمامی‌ تغییرات، یک تغییر غیرمعمول به چشم می‌خورد. اپل در نسخه جدید iOS تمامی‌ فونت‌ها را از Helvetica Neue، به فونت سانفرانسیسکو (San Francisco) تغییر داده است.

1-UwLp_VMFpsAYj68i5vt23g

فونت Helvetica

1-eE-EmcHdfGoDkC38WT7spA

فونت سانفرانسیسکو

پیش از این در اپل واچ از فونت سانفرانسیسکو استفاده شده بود و حالا سانفرانسیسکو فونت استاندارد پلت فرم اپل -اپل واچ، آیفون، آیپد و مک – است.

1-BCVj4bmI5AFebdzjcLJ_-Q

اپل از زمان اولین آیفون از فونت Helvetica استفاده می‌کرد. همچنین در سیستم OS X مک با آپدیت 10.10 Yosemite این فونت را جایگزین فونت Lucida Grande کرد. چرا اپل تصمیم گرفت Helvetica محبوب‌ترین و مشهورترین فونت در سراسر دنیا را کنار بگذارد؟

Helvetica در سایزهای کوچک ضعیف است

اغلب فونت‌های سان سریف از جمله Helvetica در سایزهای کوچک ضعیف هستند. زمانی که در OS X Yosemite 10.10 فونت سیستم به Helvetica تغییر کرد، نظر بسیاری از طراحان این بود که این فونت و این تغییر مناسب نیست.

1-Fey8t4dtRW6Xqg9AZpODcQ

اگر با فونت Helvetica با سایز کوچک تایپ کنید متوجه می‌شوید که حروف خوانا نیستند و این طور به نظر می‌رسد که نوشته تار است. در برخی متن‌ها تاری و درهم‌رفتگی حروف به حدی است که کلمات قابل فهم نیستند. طراحان اپل ادعا می‌کنند که فونت سانفرانسیسکو را به منظور خوانا بودن نوشته‌ها در اپل واچ طراحی کردند.

1-uo26XLxSqZMyA1t1G-UIfA (1)

ولی امروزه دستگاه‌های هوشمند دارای رزولوشن تصویر بالایی هستند و متن‌ها در آیفون به کوچکی آنچه در اپل واچ مشاهده می‌شود، نیست. چرا اپل فونت iOS و OS X را نیز تغییر داد و فونت سانفرانسیسکو را تنها برای اپل واچ مورد استفاده قرار نداد؟

سانفرانسیسکو یک فونت واحد نیست

فونت سانفرانسیسکو شکل‌ها و ویژگی‌هایی دارد که آن را بسیار خوانا و منحصر به فرد کرده است. در واقع فونت سانفرانسیسکو بر روی اپل واچ و iOS و مک یکسان نیست.

خانواده فونتی که SF نامیده می‌شود در مک و iOS مورد استفاده قرار گرفته است. در حالی که فونت مورد استفاده در اپل واچ به نام SF Compact شناخته می‌شود. تفاوت این فونت‌ها را می‌توانید در تصویر به خوبی مشاهده کنید. تفاوت‌های مربوط به حروفی که شکل دایره‌ای دارند مانند o و e نشان داده شده است. SF Compact دارای خطوط عمودی مسطح‌تری نسبت به SF است.

1-SCx2lbqcnM4jMpSQ2olOBw1-OdM26YyzIuskDEpz9I1-8g

این تفاوت باعث می‌شود در SF Compact لبه‌های حروف مشخص‌تر باشد و در نتیجه نوشته‌ها در دستگاه‌های کوچکی مانند اپل واچ خواناتر می‌شوند.

به علاوه، فونت‌های SF و SF Compact دارای دو فونت زیر مجموعه به نام‌های “Text” و “Display” هستند. اپل این‌ها را “سایزهای اپتیکال” نامگذاری می‌کند. فونت‌های Text برای متن‌های کوچک و فونت‌های Display برای متن‌های بزرگ‌تر مناسب هستند.

1-WvvGsRFtBJxR9dsPZtkYpw

همان طور که گفتیم در فونت‌های سان سریف مانند Helvetica حروف نزدیک درهم‌رفتگی پیدا می‌کنند و حروفی مانند o، e و s در سایزهای کوچک مانند هم دیده می‌شوند.

1-eGGNVN_gPTPa_G-7S2mNDg1-9QhKLWfFhxtG1q9HJ2iAkg

فونت‌های Text سانفرانسیسکو که برای سایزهای کوچک استفاده می‌شوند، طوری طراحی شده‌اند که نسبت به فونت‌های Display فضای بیشتری بین حروف وجود داشته باشد و لبه‌های حروف کاملا از هم متمایز باشند.

فونت‌های سانفرانسیسکو پویا هستند

یکی از بزرگترین و مهم‌ترین ویژگی‌های فونت سانفرانسیسکو این است که تایپ‌فیس را در جهت پویایی بیشتر بهینه می‌کند. بدین صورت که بر مبنای سایز متن، سیستم به صورت اتوماتیک از فونت‌های text  و یا display استفاده می‌کند. سایز 20pt حد مرزی بین این دو فونت است.

1-nVe340s-tcSO23BLoK5Gbg

نیازی نیست طراحان و مهندسان به فونتی که استفاده می‌کنند توجه کنند. به عنوان مثال کافی است فونت‌های سیستم را در حالت UILable قرار دهید. پس از آن سیستم تایپ‌فیس مناسب را برای شما انتخاب می‌کند.

آنچه درباره فونت سانفرانسیسکو بسیار تاثیرگذار است، نحوه نمایش دو نقطه یا کلون (:) است. به طور معمول کلون درست بالای خط زمینه قرار می‌گیرد، بنابراین زمانی که بین دو عدد استفاده می‌شود در جهت عمود، وسط قرار نمی‌گیرد. فونت سانفرانسیسکو پس از نوشتن عدد دوم، به طور خودکار کلون را در وسط قرار می‌دهد.

سانفرانسیسکو فونت عصر دیجیتال است

1-0G2ny36cb4e5CLVbow5AdQ

همان طور که مشاهده کردید، فونت سانفرانسیسکو طراحی شد تا تمام متن‌ها با هر سایزی و در هر دستگاهی خوانا باشند.

فونت Helvetica، که سانفرانسیسکو جایگزین آن شد، در سال ۱۹۵۷ زمانی که هیچ دستگاه دیجیتالی وجود نداشت، در سوییس طراحی شد. هنوز هم در بسیاری شرکت‌ها از این فونت به عنوان تایپ یکپارچه استفاده می‌شود و به طور قطع در آینده نیز به عنوان یک فونت کلاسیک عالی استفاده خواهد شد. در عین حال سانفرانسیسکو یک فونت مدرن است. این فونت تایپ‌فیس‌ها را مطابق با متن تغییر خواهد داد. سانفرانسیسکو نوعی از فونت‌های اصیل دیجیتال، برای عصر دیجیتال است.

21

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]