عکاسی

۵ ویژگی عکس‌های پرفروش

برای آنکه عکاس‌ها علاوه بر لذت عکاسی بتوانند از هنرشان کسب درآمد هم داشته باشند، لازم است بدانند که «کدام عکس‌ها بیشتر فروش و بازدید را داشته‌اند؟». پاسخ به این سوال نیازمند آنالیز و بررسی دقیق از عکس‌های پرفروش دارد. این کار توسط سایت 500px روی پرفروش‌ترین عکس‌های آنها انجام شده و در طول این بررسی نکاتی نظیر تعداد دفعات فروش، تعداد سوژه‌های موجود در عکس، قابلیت تشخیص و شناسایی سوژه‌ها، جنسیتشان و برحی نکات دیگر مد نظر قرار داده شده است. در ادامه این مطلب ۵ ویژگی عکس‌های پرفروش را با هم بررسی می‌کنیم.

۱. عکس‌های تکی از عکس‌های گروهی فروش بهتری دارند

seller1

این نتیجه واقعا شگفت انگیز بود. وقتی به یک عکس مربوط به «سهام» فکر می‌کنید احتمالا ایده‌هایی نظیر گروهی از جوانان که لبخند می‌زنند و یا دو فرد تاجر در حالیکه با یکدیگر دست می‌زنند به ذهن‌تان خطور می‌کند. اما جالب است بدانید شرکت‌ها دیگر به دنبال جنین عکس‌های استانداردی نیستند.

نکته‌ای که از میان عکس‌های پرفروش به دست آمد نشان داد که عکس‌هایی که یک سوژه دارند در برابر آنهایی که حتی دو سوژه داشتند با استفبال بیشتری مواجه شدند. اما این اختلاف چقدر بود؟ نسبتا زیاد! ۶۰٪ عکس‌های فروخته شده فقط یک سوژه داشته‌اند در حالیکه ۲۰٪ دو یا تعداد بیشتری سوژه در یک تصویر وجود داشته.

نکته آموزشی: از یک سوژه استفاده کنید مگر آنکه شرایط عکس به بیش از یکی نیاز داشته باشد.

۲. عکس‌های ناگهانی پر طرفدار از آنهایی هستند که سوژه از قبل آمادگی داشته

seller2

البته این نکته قابل پیش بینی بود. این روزها کمتر عکس‌هایی که سوژه‌ها ژست‌های تکراری و مصنوعی دارند مورد پسند قرار می‌گیرد. اکثر افراد دنبال سادگی و بی‌تزویر بودن سوژه‌ها در عکس هستند.

با این که تفاوت بین این دو گروه از عکس‌ها بسیار زیاد نبود اما مقدار آن قابل توجه است: ۶۲٪ عکس از پرفروش‌ترین عکس‌ها بدون آگاهی و همانگی قبلی سوژه‌ها بوده و در برابر ۳۸٪ از عکس‌ها سوژه‌ها در برابر دوربین با آمادگی و ژست حاضر شده‌اند.

‌نکته آموزشی: عکس‌های ناگهانی و صاف و ساده بگیرید. اگر از دوستان عکاسی می‌کنید از زندگی واقعی و لحظه‌ها و شرایط طبیعی عکاسی کنید. حتما به نتایج بهتری دست خواهید یافت.

۳. عکس‌های واید از عکس‌های کلوزآپ پرطرفدارترند

wide

یکی دیگر از نتایجی که کاملا قابل درک است این است که عکس‌هایی که منظره بزرگ‌تری را پوشش می‌دهند در مقابل آنهایی که از نزدیکی سوژه گرفته شده‌اند از جذابیت بیشتری برخوردارند. اختلافی که این عکس‌ها با سایرین در فروش داشتند حتی از عکس‌های تک سوژه‌ای هم بیشتر بود: ۷۲٪ پرفروش‌ترین‌ها عکس‌های واید هستند. در حالیکه ۱۲٪ عکس‌ها کلوز آپ و ۱۶٪ در حالنی بینابین بودند.

دلیل آن می‌تواند به این خاطر باشد که عکس‌های واید به طراحان امکان بیشتری برای کار کردن می‌دهد. اگر شما از یک عکس برای کار تبلیغاتی و یا طراحی وبسایت استفاده کنید، تصویر کلوزآپ هیچ فضایی برای اضافه کردن متن یا توضیح در اختیار قرار نمی‌دهد.

‌نکته آموزشی: اگر با هدف فروش عکس‌هایتان عکاسی می‌کنید پس عکس‌های واید را ترجیح دهید. مطمئن باشید که خریدان نیز آنها را ترجیج می‌دهند.

۴. عکس‌هایی با نگاه به دور بهتر از توجه به دوربین فروش می‌رود

bestseller_cover

این هم یکی از نتایج بسیار شگفت انگیز بوده است و اعداد به دست آمده قابل نفی نیستند. بر خلاف آنچه در بازار عکس‌های استاندارد وجود داشت، اگر سوژه‌ شما به جایی در دوردست نگاه کند در برابر سوژه‌ای که به طور مستقیم به دوربین نگاه می‌کند، حذابیت بیشتری در عکس ایجاد می‌کند.

اعدادی که از این بررسی به دست آمد از تمام آمارهای دیگر بیشتر بود و هرگز نمی‌توان آن را نادیده گرفت. ۸۵٪ از پرفروش‌ترین عکس‌ها از همین قانون پیروی کرده بودند و فقط در ۱۵٪ عکس‌های فروخته شده سوژه نگاهی مستقیم و خیره به دوربین دارد.

توجه کنید که این نکته به این معنی نیست که سوژ‌ه‌های شما حتما باید پشت به دوربین بایستند. تنها کافیست که نگاه خیره و غیر طبیعی به دوربین نداشته باشند.

‌نکته آموزشی: از سوژه‌ها بخواهید که به دوردست نگاه کنند و یا حتی پشت به دوربین قرار بگیرند اما توجه کنید که سوژه‌ها حالتی مصنوعی به خود نگیریند.

۵. سوژه‌های غیر قابل شناسایی فروش بهتری دارند

blurred

با در نظر گرفتن نکته شماره ۴ این موضوع خیلی دور از انتظار به نظر نمی‌رسد اما اعداد به تایید موضوع کمک به سزایی کردند. به خاطر دارید که در نکته قبل گفتیم لازم نیست سوژه‌ها کاملا پشت به دوربین باشند؟ در این حالت لازم است که چنین باشد.

اعداد در این مورد چه می‌گویند؟ ۵۷٪ بهترین عکس‌ها، سوژه‌هایی «تار» یا «غیرقابل شناسایی» داشته اند در حالیکه ۴۳٪ عکس‌ها سوژه موجود در عکس قابل تشخیص و واضح بوده است.

‌نکته آموزشی: اگر سوژه‌هایتان در هاله‌ای از ابهام فرو رفته باشند جذابیتی بیشتر برای بیننده ایجاد می‌کند. با وجود این که اختلاف اعداد در این قسمت زیاد نیست پیشنهاد می‌شود که در این مورد با توجه به شرایط تصمیم گیری کنید.

نکته اضافی

dusk

بیشتر عکس‌های پرفروش در هنگام غروب یا طلوع خورشید ثبت شده‌اند. هرچند برایتان بدیهی است که عکس‌های ساعت طلایی از حذابیت زیادی برخوردار باشند. بسیاری از مشتری‌ها، مخصوصا شرکت‌هایی که عکس‌ها را با تعداد بالا خریداری می‌کنند به طور واضح در جستجوی عکس‌هایی بودند در این زمان‌ها ثبت شده باشد.

16

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]