نقاشی هنرهای تجسمی

نگاه متفاوت یک هنرمند نابینا

جف هانسون (Jeff Hanson) هنرمند جوان نابینایی است که با محدودیت‌های جسمی خود مبارزه می‌کند. نقاشی‌های این جوان شما را متعجب می‌کند. تمام نقاشی‌ها دارای رنگ‌های پرطراوت و شالوده‌ای عمیق است: این هنرمند نابینا دنیا را چگونه می‌بیند؟

حقیقت این است که او توانایی دیدن دنیا را ندارد. اسناد پزشکی نشان می‌دهد جف ۲۱ ساله به طور کامل نابینا است. علاوه بر این او مشکلات جسمی و ذهنی دیگری نیز دارد ولی هیچ کدام از اینها او را متوقف نکرده است و همان طور که در ادامه خواهید خواند حتی سرعت او را هم کم نکرده است.

او تا کنون ۱۴۰۰ نقاشی کشیده است و می‌گوید “مادرم پیگیر کارهای من است”.

مادر جف، جولی هانسون، زیرزمین خانه شان را به یک پالت رنگ تبدیل کرده است.jeff-hanson-studio-04

پدر او دکتر هال هانسون سرپرست بخش اورژانس در یک بیمارستان محلی، گاهی به او در کارهایش کمک می‌کند.

نقاشی‌های جف نتیجه یک کسب و کار خانوادگی‌ست. کاری که هیچ کس فکر نمی‌کرد ممکن است به واقعیت بپیوندد.

زمانی که هال و جولی ازدواج کردند، در ظاهر تمام رویاهای آنها به واقعیت نزدیک شده بود. در سال ۱۹۹۳ صاحب یک فرزند شدند که همانند یک کودک سالم رشد می‌کرد. همه خوشحال و خوب به نظر می‌رسیدند تا اینکه مشکلات بینایی جف کم کم نمایان شد.

مادرش می‌گوید: «او مانع یا پله را نمی‌دید و زمین می‌خورد. متوجه شدیم که توان بینایی او زیاد نیست»

تنها فرزند آنها دچار یک اختلال ژنتیکی به نام نوروفیبروماتوز شده بود. این بیماری باعث پیدایش یک تومور مغزی می‌شود و از رشد طبیعی فرد جلوگیری می‌کند و به تدریج بینایی از دست می‌رود.

مادر جف می‌گوید: «همسرم به ستاره شناسی و نجوم علاقه شدیدی دارد. یک شب به خصوص را به یاد دارم که پدرش سعی می‌کرد به او درباره ستارگان و آسمان آموزش دهد»؛ پدرش اضافه می‌کند: «جف از تلسکوپ فاصله گرفت، به آسمان نگاه کرد و گفت آیا شما وقتی با چشمانتان به آسمان نگاه می‌کنید ستارگان را میبینید؟ من پاسخ دادم بله، میلیونها ستاره آنجا وجود دارد و او گفت من هیچ کدام را نمی‌بینم. متوجه شدم که آسمان او هیچ ستاره‌ای ندارد.»

Festival-in-Holland-web-site-600x333

اقدامات پزشکی برای برداشتن تومور و حفظ حداقل بینایی او صورت گرفت. جف در جواب این سوال که «آیا هیچگاه غمگین شدی؟ هیچگاه پرسیده ای که  چرا من؟» پاسخ داد: «نه. من هرگز در حین شیمی درمانی و یا پرتودرمانی گریه و گلایه نکردم. من به مسیر پیش رو لبخند می‌زدم.»

مادرش در طول دوره شیمی درمانی حواس او را با نقاشی آبرنگ بر روی کارت‌های کوچک پرت می‌کرد و همچنان که نقاشی می‌کرد در درون او چیزی رشد می‌کرد.

او می‌گوید: «برای من کار او چیزی جز هنر کودکانه نبود. من هیچ نبوغی در آنها نمی‌دیدم. این نقاشی‌ها از آن دست چیزهایی بود که روی یخچال می‌چسبانید و بعد چند روز فراموش می‌کنید و به سطل زباله می‌اندازید.»

خوشبختانه موضوع برعکس شد. جولی نتوانست خودش را قانع کند نقاشی‌های پسرش را دور بریزد. وی می‌گوید: «از کارت‌هایی که جف در زمان شیمی درمانی و پرتودرمانی نقاشی می‌کرد به عنوان کارت تبریک استفاده می‌کردم. در همین حین برخی از دوستان تعداد بیشتری از کارت‌ها را طلب می‌کردند. من به برخی از آنها از صمیم قلب علاقه داشتم.»promo-jeffrey-owen-hanson-amalfi-breezeجف شروع به فروش این نقاشی‌ها در مقابل خانه‌شان کرد و از اینجا کسب و کارش شکل گرفت. به این دلیل که جف نمی‌تواند ببیند که روی چه چیزی کار می‌کند، کار او یک اثر خاص به حساب می‌آید.

او ابتدا پشت و روی بوم نقاشی را با قالبی پلاستیکی می‌پوشاند. پس از سفت شدن و به وجود آمدن یک لایه سیاه یک دست، از برآمدگی‌ها برای حس کردن مسیر نقاشی استفاده می‌کند.

سفارش‌های نقاشی به حدی زیاد است که جف حداقل ۶ ماه از موعد تحویل سفارشات عقب است. هر اثر نقاشی اش معمولا حدود ۴۰۰۰ دلار ارزش دارد. نقاشی‌های جف طرفداران معروفی همچون التون جان و وارن بافت دارد.

7

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]