عکاسی

۶ نکته برای یادگیری عکاسی در زمان کم

یادگیری فوت و فن‌های عکاسی انتها ندارد. عده‌ای یادگیری تکنیک‌های عکاسی را دشوار می‌‌پندارند، عده‌ای دیگر نور و ترکیب‌بندی را. اما در حالت کلی هنگام یادگیری مهارت جدید، مهم درک اصول و قواعد اصلی آن است. پیچیدگی تنظیمات و بینش خلاق و بی‌پایان همان چیزی است که عکاسی را به چالش می‌کشد. رعایت چند نکته پایه در یادگیری عکاسی و بهبود کیفیت آن، یاری‌تان می‌کند.

۱- ایزو : اول تنظیم کنید، آخر تغییر دهید

ایزو ۲۵۰۰ - اف ۲.۸ - سرعت ۱/۱۲۵ ثانیه

ایزو ۲۵۰۰ – اف ۲.۸ – سرعت ۱/۱۲۵ ثانیه

اکثر افراد هنگام استفاده از ایزو و کنترل آن در رویارویی با نور دچار اشتباه می‌‌شوند. برخلاف تنظیمات دریچه دیافراگم و سرعت شاتر، ایزو حساسیت دوربین را در برابر نور وارده تنظیم می‌کند. موقع تعیین مقدار ایزو، میزان نور محیط را در نظر بگیرید و صرفا به دلیل روشن‌تر کردن نوردهی عکس آن را تغییر ندهید.

بیشتر بخوانید: تنظیمات ایزو در عکاسی دیجیتال

هربار که وارد یک محیط شدید، ابتدا از خودتان بپرسید، چه نوع نوری در فضا حاکم است؟

در اینجا نمونه‌هایی مشخص از ایزوی لازم برای محیط‌های متفاوت آورده شده است:

iso

ایزوی بالا مشکلاتی را هم به همراه دارد. اکثر دوربین‌ها ایزو بالای ۱۶۰۰ را پشتیبانی می‌کنند. بنابراین اگر مقدار ۱۶۰۰ یا بالاتر را انتخاب کردید، به احتمال زیاد تصویر نویزداری خواهید داشت. تکنیک‌های زیادی برای از بین بردن این نویزها پس از عکاسی وجود دارد. اما بهتر است از ایجاد چنین نویزهایی در حین عکاسی پیشگیری کنید.

۲- هدفتان را مشخص کنید

Intention-5-photography-tricks-717x475

ایزو ۲۰۰ – اف ۴ – سرعت ۱/۵۰۰۰

سرعت شاتر و دریچه دیافراگم هردو میزان نور وارده به دوربین را سنجیده و کنترل می‌کنند. ولی هرکدام جنبه‌های خلاقانه و کاربردی جداگانه‌ای دارند که هنگام عکاسی نسبت به سوژه خاص بایستی تنظیم شوند. اطلاع از کیفیت و هدف موقععکاسی، از اصول مهم و اساسی عکاسی به شمار می‌روند.

از خودتان بپرسید «هدفتان چیست؟». چرا آن عکس را می‌گیرید؟ چند لحظه در مورد کاری که می‌خواهید انجام دهید به خودتان زمان بدهید. هدفمند و درست عکس گرفته و در تمام مدت آن را در ذهنتان نگه دارید. پس از انتخاب هدف، می‌توانید انتخاب درستی در تنظیمات ابتدایی داشته باشید. با توجه به این که دریچه دیافراگم مستقیما با عمق میدان و سرعت شاتر با حرکت ارتباط دارد، کدام جنبه در عکاسی شما اولویت بیشتری دارد؟

برای درک بیشتر تفاوت این دو، به دو تعریف زیر دقت کنید.

۳- سرعت شاتر: فریز سریع – نمایش آهسته

shutter-speed-5-photography-tricks-717x359

عکس سمت راست: ایزو ۱۰۰۰ – اف ۴ – سرعت ۱/۱۲۵ ثانیه * عکس سمت چپ: ایزو ۱۰۰۰ – اف ۹ – سرعت ۱/۲۰ ثانیه

تمام تعریف سرعت شاتر در ثبت حرکت ختم می‌شود. اگر می‌خواهید حرکت را در عکس خود نمایش دهید، از سرعت شاتر پایین استفاده کنید. اگر سوژه در حال حرکت است و شما می‌خواهید حرکت آن را فریز کنید، سرعت شاتر را بالا ببرید. هرچه سرعت سوژه بیشتر باشد، سرعت شاتر باید بالاتر انتخاب شود.

بیشتر بخوانید: سرعت شاتر در عکایسی دیجیتال

اگر زیر سرعت ۱/۶۰ ثانیه عکاسی می‌کنید، حتما از سه پایه یا یک تکیه گاه استفاده کنید.زیرا در این حالت هنگام فشار دکمه شاتر، یک لرزش خفیف در عکس‌ها ظاهر می‌شود.

اینجا به چند سرعت شاتر مشخص اشاره شده است. با این‌ها شروع کرده و به مقدار نیاز آن را تغییر دهید.

shuter

۴- دریچه دیافراگم: عدد بیشتر = نقاط فکوس بیشتر. عدد کمتر = نقاط فکوس کمتر

Aperture-5-Photography-Tricks-717x359

عکس سمت چپ: ایزو ۱۶۰ – عدد اف ۱۱ – سرعت ۱/۴۰۰ ثانیه * عکس سمت راست: ایزو ۱۶۰ – اف ۱.۸ – سرعت ۱/۴۰۰۰ ثانیه

تنظیمات اندازه دریچه دیافراگم ارتباط مستقیمی‌ با عمق میدان دارد و فاصله بین جلو و پشت خط کانونی را شامل می‌‌شود. خط کانونی با نقطه‌ای که بر روی آن فکوس می‌کنید مشخص می‌شود. عدد اف بالا فاصله بالای آن خط در جلو و پشت آن را نشان می‌دهد. یعنی عمق بیشتری حول خط کانونی به وجود می‌آید، بنابرین نقطه فکوس بیشتر واضح‌تری را ثبت می‌کند. برعکس آن نیز صادق است.عدد اف کمتر، فاصله کمتری بین جلو و پشت خط کانونی را ایجاد کرده و نقاط فکوس کمتری دارد.

بیشتر بخوانید: دریچه دیافراگم در عکاسی دیجیتال

اگر می‌خواهید تمام آنچه در کادر دیده می‌شود در محدوده فکوس قرار گیرد، باید عدد اف بالاتری انتخاب کنید. برای داشتن عمق کمتر و نقطه فکوس کمتر، عدد اف را کاهش دهید.

با این اعداد شروع کنید و در صورت نیاز تغییر دهید.

Apreture

۵- از داخل چشمی کادربندی کنید

با چشم‌های خود دنبال یک کادر بندی خوب باشید. تمام گوشه‌های کادر را به خوبی بگردید و به آرامی دوربین را جابه جا کنید، تا یک ترکیب‌بندی ایده‌آل در عکس مربوطه ایجاد شود. در این حالت می‌توانید آنچه را که می‌خواهید درون عکستان باشد، داخل آن قرار دهید و بالعکس.

Frame-Your-Finder-5-Photography-Tricks-717x549

زمانی که به داشتن این مهارت عادت کنید، به راحتی می‌توانید دید متفاوتی نسبت به کادر پیش رو داشته باشید. طوری که قبلا به آن دقت نمی‌کردید. با تمرین این کار، در هربار شات به آن چیزی که در ابتدا می‌خواستید، نزدیک‌تر می‌‌شوید.

۶- تعداد گام‌های حرکت حلقه تنظیم را محاسبه کنید

گاهی حالتی پیش می‌آید که می‌خواهید با یک نوردهی ثابت از دو سوژه مختلف با تغییر سرعت شاتر یا دریچه دیافراگم عکس بگیرید. برای این‌ کار ابتدا نوردهی مورد نظر خود را تنظیم کرده (در حالت دستی یا Manual) و فقط تعداد گام‌های حلقه تنظیمات را که رو به جلو یا عقب می‌برید به خاطر داشته باشید. اگر برای تنظیم سرعت شاتر جهت نشان دادن حرکت شش بار حلقه را حرکت دادید، برای عکاسی از سوژه ثابت و تنظیم دریچه دیافراگم با همان نور دهی بایستی حلقه را شش گام و این‌بار در جهت مخالف بچرخانید.

photography-tricks1-2-717x475

برای مثال زمانی که از یک جشن تولد عکاسی می‌کنید، ممکن است فکوس را از کلوز آپ به کودک در حال حرکت و بعد به غروب آفتاب تغییر دهید. در این حالت اولین کار، ایجاد یک عمق میدان کم برای سوژه‌های ثابت است. دریچه دیافراگم را بر روی عدد اف کمتر تنظیم کرده و با استفاده از حلقه تنظیم، سرعت شاتر را بر روی مقدار مورد نظر قرار داده تا با نوردهی مناسب عکس بگیرید. مقدار ایزو همان طور که اشاره کردیم، در همان ابتدا باید تنظیم گردد.

حال زمان عکاسی از کودک در حال حرکت است. در این حالت باید اولویت کار با تنظیم سرعت شاتر باشد. برای اطمینان از فریز حرکت و نبود تاری در تصویر، سرعت شاتر را به ۱/۱۰۰۰ ثانیه تغییر دهید.

نکته: قبل از چرخاندن حلقه و تغییر مقدار، به خاطر داشته باشید که چند بار آن را حرکت داده‌اید. اگر چهار گام برای ثبت سرعت ۱/۱۰۰۰ جلو رفته‌اید همان تعداد را برای عکاسی در حالت دیافراگم باید عقب برگردانید. در این حالت در هر دوعکس نوردهی یکسانی خواهید داشت و با یک حرکت خلاقانه و سریع تنظیمات مربوط به هر صحنه را تغییر دادید. اگر در حالت سرعت شاتر (shutter Priority) و یا دریچه دیافراگم (aperture) عکاسی می‌کنید، دوربین بصورت اتوماتیک این تنظیمات را انجام می‌دهد.

حال نوبت شماست

می‌توانید یکبار این نکات کوچک را یادداشت کرده و در کیف دوربین‌تان قرار دهید و هر بار قبل از شروع به عکاسی نگاهی به آن بیاندازید. با چند بار تکرار به راحتی آنها را فرا گرفته و تاثیر آن را در عکس‌هایتان خواهید دید. اگر نکات دیگری در نظر دارید و فکر می‌کنید کارایی را بالا می‌‌برد، حتما با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]