طراحی محصول معماری

مسابقه طراحی روشنایی

انجمن نورپردازی محیط‌های شهری (clue) رقابت جدیدی را برای طراحی روشنایی آغاز کرده است که می‌توان در رابطه با هرگونه کاربرد نورپردازی و برای هر نوع فضایی در آن شرکت کرد. این رقابت جهت تشویق و ایجاد چالش بین طراحان جوان و طراحان حرفه‌ای که زیر پنج سال سابقه کار دارند برنامه‌ریزی شده و هدف آن رشد و گسترش طرح‌های نوآورانه درزمینهٔ نورپردازی و روشنایی برای فضاهای داخلی و خارجی است.

چنین رقابتی به شناسایی افراد مستعد در زمینه طراحی روشنایی، ایده یابی و ترویج این هنر کمک می‌کند.

موضوع مسابقه

در توضیح موضوع این مسابقه که «روح روشنایی» نام دارد این‌طور آمده است: سفر از روستایی به روستای دیگر، از پایتختی به پایتخت دیگر و از قاره‌ای به قاره دیگر، در این دوران چیزهای ناشناخته کمتری برای مسافران وجود دارد تا ببینند و کشف کنند. این پدیده عالم‌گیر در مورد شهرها نیز صدق می‌کند. بشر وقتی برای فکر کردن ندارد و سهولت و شتاب بر همه چیز حکم‌فرما شده است. هر کاری باید سریع انجام شود و این خطر سوءاستفاده، کپی کردن و تکثیر اشتباهات را در بر دارد. پدیده جهانی شدن به سمت بی‌هویت کردن محیط‌ها و اماکن پیش می‌رود.

در آیین روم باستان بر این عقیده بوده‌اند که روح فضا (GENIUS LOCI) محافظ اماکن است. در طول تاریخ نیز همیشه بشر در صدد ارتقاء کیفیت محل زندگی و محیط‌زیست خود بوده است. تفاوت در خصوصیات اصلی مکان‌ها به جغرافیا، جامعه انسانی و نوع روابط مدنی آنها باز می‌گردد، چنین ویژگی‌هایی است که یک منطقه را یکتا و منحصر به فرد می‌کند. بافت، سطح و آفرینش یک مکان پاسخی درخور به حس و حال آن فضا هستند و این نقطه شروع انعکاس طراحی است.

این رقابت شما را دعوت به تفکر در مورد روح یک فضا می‌کند، جایی که نور نیز از اصول گفته شده برای روح فضا تبعیت دارد. می‌توانید فضایی را بدون محدودیت در موقعیت جغرافیایی، اندازه‌ها و مقیاس‌ها، داخلی یا بیرونی بودن آنها انتخاب کنید.

کارهای ارسال شده در مرحله اول بر اساس میزان ارتباط طرح با مکان انتخاب شده ارزیابی می‌شوند.Community-Lighting-Urban-Environment-CLUE-Lighting-Competition-Interface-w600

جوایز

برندگان مسابقه توسط داوران بین‌المللی و از میان پروژه‌های ثبت شده واجد شرایط انتخاب می‌شوند و جوایز به این ترتیب اهدا خواهد شد:

جایزه طرح اول: پنج هزار دلار

جایزه طرح دوم: دو هزار و پانصد دلار

جایزه طرح سوم: هزار دلار

تاریخ‌های مهم

شروع رقابت: ۲۴ شهریور (September 15, 2015)

مهلت ارسال سؤالات متقاضیان: ۲۵ دی (January 15, 2016)

اتمام مهلت ثبت‌نام: ۱۰ بهمن (January 30, 2016)

اتمام مهلت ارسال طرح‌ها: ۱۱ بهمن (January 31, 2016)

قضاوت آثار: ۱۲ بهمن تا ۱۰ اسفند (February 2016)

اعلام برندگان: ۲۵ اسفند (March 15, 2016)

در ادامه می‌توانید آثار برندگان دوره قبل که در سال ۲۰۱۴ برگزار شده است را مشاهده کنید.

download-w600

برای نشان دادن تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید

مقام اول، کشور فیلیپین/ عنوان طرح: Photovascular System

سیستمی مرکب از روشنایی داخلی و خارجی که عملکرد آنها مکمل یکدیگر است. در این سیستم در طول روز از نور طبیعی برای روشن کردن فضای داخلی استفاده می‌شود و در شب چراغ‌های نصب شده در ساختمان نمای بیرون را در جهت تأکید بر فرم و معماری آن نورپردازی می‌کنند.

download (1)-w600

برای نشان دادن تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید

مقام دوم، کشور آلمان/ عنوان طرح: Dancing on the Clouds

بستری از بالن‌های معلق که بر فراز مکانی عمومی قرار گرفته‌اند و چراغ‌هایی به ریسمان‌های نامرئی آنها آویزان شده است. حرکت این چراغ‌ها افرادی را که از پایین شاهد این نورها هستند تشویق به نشان دادن عکس‌العمل برای گرفتن نورها کرده و ایجاد تعامل می‌کند.

download (2)-w600

برای نشان دادن تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید

مقام سوم، از کشور سنگاپور/ عنوان طرح: Interlace

این ساختار یکپارچه از جنس شیشه می‌تواند به عنوان حائل بین محیط داخلی و خارجی استفاده شود. به کارگیری سلول‌های خورشیدی و نورهای OLED در کنار یکدیگر و میان پنل شیشه‌ای شفاف موجب تولید انرژی الکتریسیته در طول روز و روشنایی فضا هنگام شب می‌شود.

1

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]