ابزارها عکاسی عکاسی با موبایل

ویرایش عکس با فوتوشاپ یا لایت روم ؟

یکی از متداول‌ترین سوال‌هایی که در عکاسی پرسیده می‌شود این است که «برای ویرایش عکس از چه برنامه ای باید کمک بگیرم؟ کدامیک را انتخاب کنم؟ فوتوشاپ یا لایت روم ؟» در پاسخ به این سوال باید گفت که ابزارهای رایگان بسیاری نظیر iPhoto، Picasa، GIMP و برخی ابزارهای غیررایگان مانند AfterShot Pro و Pixelmator و از همه معروف‌تر Photoshop و Lightroom برای ویرایش عکس وجود دارند. اما اگر بخواهیم بین لایت‌روم و فوتوشاپ یکی را انتختب کنیم ابتدا بهتر است شباهت‌ها و تفاوت‌های آنها را بشناسیم.

سوالی که معمولا بعد از سوال قبل مطرح می‌شود این است که «چه تفاوت‌هایی میان لایت‌روم و فوتوشاپ وجود دارد؟» با وجود این که دو برنامه شباهت‌های بسیاری با یکدیگر دارند و بسیار توسط گروه‌های مختلف عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرند و هدف یکسانی را دنبال می‌کنند اما از جهات اساسی با هم متفاوت هستند. فهمیدن آنچه آنها را مشابه و متمایز از یکدیگر می‌کند به شما برای یک انتخاب آگاهانه میان آنها برای برآورده کردن نیازهایتان بسیار کمک می‌کند.

تشابه‌ها

مهمترین تشابه آنها این است که هر دو برای ویرایش عکس به کار گرفته می‌شوند. اما این که هر کدام چطور این کار را انجام می‌دهند و کیفیت کار هر عکس چقدر است تا حدود زیادی متفاوت است. اما اگر شما دنبال نرم افزاری هستید که به شما امکان تغییر، تنظیم و بهبود تصویر را بدهد، هر دو کفایت می‌کنند. هر دو برنامه قادر هستند که انواع مختلفی از فایل‌ها نظیر JPEG ،PNG، TIFF و همچنین فایل مورد علاقه بسیاری از عکاسان RAW را دستکاری و ویرایش کنند.

در واقع هر دو برنامه فوتوشاپ و لایت‌روم از موتور پردازش خام دوربین ادوبی (Adobe Camera Raw (ACR) processing) برای دستکاری کردن فایل‌های خام بهره می‌برند. به همین دلیل می‌توان انتظار داشت که گزینه‌های ویرایش و کنترل مشابهی نظیر تغییر شدت عکس و یا تصحیح اعوجاج لنز در هر دو برنامه وجود داشته باشد.

هر دو برنامه دارای ابزارهای بسیار خوبی برای ویرایش و دستکاری عکس هستند که از ساده ترین امکانات نظیر بریدن و تنظیم نور تا تغییرات پیشرفته نظیر فیلترهای مدرج و بورس‌ها را در بر می‌گیرد. انواع مختلفی جلوه‌های از پیش تعیین شده در هر دو برنامه وجود دارد که امکان اعمال ویرایش‌های آنی را به کاربر می‌دهد. مانند سیاه و سفید کردن، سپیا (Sepia) یا سایر سبک‌های هنری.

هر دو برنامه ویراستارهای بسیار قوی عکس‌اند. بسیاری از عکاسان معروف تنها از لایت‌روم برای ویرایش عکس‌هایشان استفاده می‌کنند و هرگز دست به فوتوشاپ نزده‌اند؛ بسیاری نیز برعکس.

تفاوت شماره ۱: دستکاری فایل

یکی از مهمترین نکاتی که لایت‌روم را از فوتوشاپ متمایر می‌کند این است که این برنامه در حقیقت عکس‌ها را ویرایش نمی‌کند، آنها را به یک محل جدید در کامپیوترتان نیز انتقال نمی‌دهد. بلکه همه تغییراتی که اعمال می‌کنید را در یک فایل مجزا به نام کاتالوگ، که به نوعی یک کتاب دستورالعمل‌ها برای پردازش یک عکس است، نگه داری می‌کند.

وقتی ویرایش‌هایی همچون فیلتر شعاعی را برای تصویر انجام می‌دهید، لایت‌روم یک گزارش از تغییرات را در دیتابیس نگه می‌دارد و عکس اصلی را بدون تغییر نگه می‌دارد. این تکنیک ویرایش غیر مخرب نامیده می‌شود و با آنچه فوتوشاپ انجام می‌دهد بسیار متفاوت است.

ویرایش عکس با فوتوشاپ یا لایت روم ؟

فوتوشاپ یا لایت روم ؟

یک مزیت این روش این است که به دلیل این که عکس اصلی دستکاری نشده باقی می‌ماند، می‌توان همیشه به آن رجوع کرده و در صورت نیاز ویرایش‌های جدید بر آن انجام داد. مزیت دیگر این است که فایل کاتالوگ حجم بسیار کمی دارد و حتی اگر شما چندین هزار عکس را در لایت‌روم ویرایش کرده باشید حجم آن نهایتا به چند صد مگابایت می‌رسد.

از طرف دیگر فوتوشاپ بسیار متفاوت عمل می‌کند. وقتی یک عکس نظیر JPG، PNG یا RAW را در فوتوشاپ ادیت می‌کنید همیشه روی عکس اصلی کار می‌کنید، مگر آنکه یک کپی از آن با فرمت PSD که معمولا حجم بالایی هم دارد تهیه کنید. این فایل PSD شامل تمام تغییراتی است که روی یک عکس اعمال کرده اید و برای آنکه بتوانید عکس نهایی را به اشتراک بگذازید لازم است آن را به فرمت JPG، PNG یا هر چیز دیگری ذخیره کنید. در حقیقت اگر بخواهید ویرایش غیرمخرب را روی عکس‌ها در فوتوشاپ انجام دهید باید سه نسخه از هر فایلی ذخیره کنید: نسخه اصلی فایل خام RAW، نسخه PSD و نسخه نهایی که از فایل PSD برای اشتراک گذاری استخراج می‌شود.

ویرایش عکس با فوتوشاپ یا لایت روم ؟

فوتوشاپ یا لایت روم ؟

FileDifferences2

دو مرحله مشابه به نظر می‌رسند اما یک تفاوت عمده وجود دارد: همه تغییراتی که در لایت‌روم انجام شده در یک فایل واحد و نسبتا کوچک نگه داری می‌شود در حالی که در فوتوشاپ تغییرات هر عکس به طور مجزا در یک فایل مخصوص همان عکس ذخیره می‌شود. این بدان معناست که فضای بیشتری از فضای حافظه سیستم شما توسط عکس‌هایی ویرایش شده توسط فوتوشاپ اشغال می‌شود. با توجه به این نکته چه دلیلی وجود دارد که شخصی فوتوشاپ را به لایت‌روم ترجیج دهد؟ در یک کلمه: قدرت.

تفاوت شماره ۲: ابزارهای ویرایش

لایت‌روم مانند وسیله نقلیه‌هایی است که در برخی مزرعه‌ها دیده می‌شوند. سریع و چابک است و می‌تواند کارهای زیاد و متنوعی را انجام دهد. اما نمی‌تواند از عهده برخی کارهای بزرگ و اساسی برآید.

حدود یک دهه قبل ادوبی به این نتیجه رسید که همه افراد نیازی به استفاده از همه قابلیت‌های فوتوشاپ ندارند. بخصوص عکاس‌هایی که در مراسم خاص انبوهی عکس ثبت می‌کنند و به ابزاری سریع برای ویرایش عکس‌ها نیاز دارند. آنچه بیشتر عکاسان دنیای دیجیتال به آن نیاز دارند مجموعه ای از ابزارهای ویرایش فوتوشاپ در یک بسته بندی آسان برای استفاده بود که به ظهور لایت‌روم منجر شد.

PhotoshopLayers

فوتوشاپ دارای تعداد زیادی فیلتر، براش، و سایر ابزارهای ویرایش و تغییرات در عکس است که با وجود قابلیت فوق العاده آنها گاهی گیج کننده اند. اما ورای اینها، عملکرد فوتوشاپ به این شکل است که به کاربر امکان ایجاد کردن لایه‌های مختلفی از عکس را می‌دهد که می‌توان روی هرکدام ویرایش‌های جداگانه اعمال کرد. اما لایت‌روم عملکرد بسیار خطی‌تری دارد و خبری از لایه‌ها نیست. در عین حال ابزارهای ویرایش و انعطاف پذیری به مراتب کمتری دارد. هر دو برنامه دارای یک پنل تاریخچه هستند که امکان بررسی تغییرات انجام شده روی عکس را فراهم می‌کند. اما کارکردن با لایه‌ها امکان کنترل به مراتب بیشتری برای آنچه که روی عکس انجام می‌شود به ویراستار می‌دهد.

به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواهید به یک عکس جلوهٔ وینیت/ویگنت اضافه کنید. برای این کار در لایت‌روم به سادگی روی گزینه Vignette کلیک کرده و با تغییر چند پارامتر پایه مانند مقدار و شدت تغییرات یا بزرگی منطقه دست نخورده در میانه عکس، ویرایش خود را نهایی کنید.

این روش بسیار ساده و سریعی است که برای بسیاری از عکس‌ها به کار می‌آید. اگر بخواهید کنترل بیشتری روی عکس خود داشته باشید می‌توانید از فیلتر‌ شعاعی نیز استفاده کنید. این فیلتر گزینه ‌های بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد.

ویرایش عکس با فوتوشاپ یا لایت روم ؟

ویرایش عکس با فوتوشاپ یا لایت روم ؟

بعد از ویرایش

LightroomVignette

برای انجام همین کار در فوتوشاپ ابتدا باید یک لایه مخصوص به عکس اضافه کنید که لایه تنظیمانت (Adjustment layer) نامیده می‌شود. سپس لایه را برای تاریک کردن عکس تنظیم می‌کنید و یک ماسک به لایه اعمال می‌کنید تا فقط لبه‌های بیرونی را تیره کند. همچنین می‌توانید مقدار شفافیت (Opacity) لایه را نیز دستکاری کنید. امکان استفاده از لایه داج (Dodge) یا بِرن (Burn) نیز وجود دارد.

اگرچه استفاده از این مراحل دشوار و پیچیده به نظر می‌رسد اما هر چه بیشتر یاد بگیرید بیشتر روی ویرایش عکس احاطه پیدا کرده و به کیفیت کارتان به مراتب بالاتر می‌رود.

diagram

فیلتر Dodge و فیلتر Burn

تفاوت شماره ۳: گردش کار

گزینه‌ها و ویژگی‌ها را که به کنار بگذاریم، برگ برنده لایت‌روم راهکارهایی است که برای گردش کار به عکاسان ارائه می‌دهد. از آنجایی که لایت‌روم به طور ویژه برای استفاده‌ها علاقه‌مندان به عکاسی و حرفه‌ای‌های این رشته طراحی شده است، همه چیز را از انتقال عکس‌ها از کارت حافظه تا نظم و ترتیب دادن به آنها، ویرایش، به اشتراک گذاری و چاپ آنها اراده می‌کند. لایت‌روم کلمات عبور و فولدرهای‌ مجازی را پشتیبانی می‌کند و حتی قابلیت نمایش اسلاید و ساختن آلبوم عکس را نیز دارد. بسیاری از عکاسان، حتی حرفه‌ای، ممکن است چنان به این برنامه وابسته شوند که مدت‌های مدید حتی سراغی از فوتوشاپ نگیرند.

LightroomLibraryModule

از طرف دیگر فوتوشاپ عکس‌ها را انتقال نمی‌دهد، آنها را نظم نمی‌دهد و صد البته اسلاید و یا آلبوم تهیه نمی‌کند. اما اینها در برابر کیفیت و توانایی‌هایی فوتوشاپ در ویرایش عکس ناچیز به شمار می‌آیند. در این میان برنامه Adobe Bridge برای کنترل گردش کار و انتقال عکس‌ها از حافظه و نظم دادن آنها در رایانه به کمک فوتوشاپ می‌آید.

فوتوشاپ یا لایت روم

در نهایت کدامیک را باید انتخاب کنید؟ فوتوشاپ یا لایت روم ؟!

احتمالا تا اینجای کار متوجه شده‌اید که این سوالی است که خودتان باید به جواب آن برسید. خوشبختانه ادوبی تصمیم گیری را برای شما آسان‌تر کرده است. با استفاده از Creative Cloud امکان دسترسی به هر دو برنامه با پرداخت ماهانه ۱۰ دلار امکان پذیر است. هرچند که اگر نیاز یا تمایلی به ثبت نام برای هر دو برنامه ندارید می‌تواند نسخه مستقل لایت‌روم را خریداری کنید.

***

خب. آیا موفق شدید تصمیم گیری کنید؟ شما کدام را انتخاب می‌کنید؟ فوتوشاپ یا لایت روم ؟

28

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]