سینما فیلم‌سازی

نکاتی که باید پیش از نورپردازی یک صحنه رعایت کنید

سینماتوگرافی قوی، کاملا به آمادگی بالا بستگی دارد و نورپردازی یکی از فاکتور‌هایی است که نکته سنجی و آمادگی بالایی را طلب می‌کند. نه تنها نورپردازی مهارت بسیار بالایی طلب کرده و افراد را با مشکلات بسیاری رو به رو می‌سازد، بلکه تاثیر بسزایی نیز در نظر منتقدین و بیننده‌ها نسبت به نتیجه نهایی دارد. همانطور که پیش از این نیز مشاهده کرده‌ایم، نور مناسب در شکل دادن احساسات منتقل شده توسط سکانس‌ها نیز موثر است.

تمام موارد بالا نشان از این دارند که برای نتیجه‌ای قابل قبول، صرف زمان و هزینه کافی در نورپردازی ضروری محسوب می‌شود.

خوشبختانه، Ryan E. Walters از موسسه Indie Cinema Academy ویدیویی در مورد همین مبحث منتشر کرده که مهم‌ترین نکات پایه را در اختیار شما قرار می‌دهد. در ویدیوی یاد شده با ۱۲ سوالی که سینماتوگرافر‌ها پیش از تنظیم نور هر صحنه‌ای باید از خود بپرسند، آشنا خواهید شد.

هر پاسخ، یک قسمت کلیدی از اطلاعات پیش نیاز نورپردازی را مشخص کرده و شما را یک قدم دیگر به تصاویری زیبا و نتیجه‌ای بی‌نظیر نزدیک می‌کند.

—ویدیو اضافه شود

۱. حس و نوای سکانس چطور است؟

مهم‌ترین و البته دشوار‌ترین سوال؛ همانطور که می‌دانید هر نوع نورپردازی مزایا و معایبی داشته و در انتخاب آن‌ها باید نوع سکانس را مد نظر قرار داد.

۲. آیا نور طبیعی روزانه در تصویر ثبت شده تاثیر گذار است؟

img_38162

همواره باید به زمان فیلمبرداری در طول روز توجه کرد. میزان و شدت نور در ساعات مختلف شبانه روز با تغییراتی بسیاری همراه است و برای رسیدن به نتیجه‌ای ایده آل، اقدامات مختلفی می‌طلبد.

۳. از چه روشی برای نورپردازی و هماهنگی سکانس‌ها استفاده می‌کنید؟

اگر قصد دارید از صحنه‌ای که بعدا فیلمبرداری شده در اثر خود بهره ببرید، باید در هماهنگ ساختن استایل‌های نورپردازی نکته سنجی خاصی به خرج دهید تا مخاطب احساس نکند وارد فضای جدیدی شده است.

۴. چند نفر در سکانس حضور دارند؟

اگر در حال فیلمبرداری سکانسی متشکل از یک نفر هستید، کارتان به مراتب ساده‌تر است. در حقیقت می‌توان گفت با افزایش تعداد افراد حاضر در هر صحنه، نورپرداری نیز سخت‌تر خواهد بود زیرا باید مطمئن شد نور کافی به هر فرد می‌رسد.

۵. اتفاقات اصلی سکانس، کی و کجا رخ می‌دهند؟

تنها مواردی که در کادر دیده می‌شوند اهمیت دارند. اگر فقط قسمتی از لوکیشن در کادر است، روی آن تمرکز کنید و اگر فیلم با دیدی گسترده ثبت شده است، سعی کنید نورپردازی بی‌نقصی در کل سکانس به وجود آورید.

Perdition277-580x250

۶. آیا بازیگران در این صحنه حرکت می‌کنند؟

معمولا افراد در سکانس‌های مختلف، دو نقطه آغازین و پایانی دارند که از اهمیت زیادی برخوردار هستند. پس بهتر است تمرکز اصلی خود را روی این دو موقعیت قرار دهید.

اگر سقف یا زمین در صحنه نمایش داده شود، گزینه‌های کم‌تری برای پنهان ساختن تجهیزات نورپردازی در اختیار خواهید داشت.

۸. آیا از افکت‌‌های مختلف در صحنه استفاده شده؟

افکت‌های مختلف، مانند روشن یا خاموش شدن لامپ در سکانس نیز اهمیت زیادی دارند و باعث دشوار ساختن کار خواهند شد. دقیقا به همین دلیل است که در فیلم‌های مختلف، معمولا شاهد خاموش کردن چراغ‌های خانه نیستیم.

۹. آیا نیاز به تنظیم نور محیط داخلی و خارجی احساس می‌شود؟

فاکتور‌های مختلفی در این مورد تاثیر گذار هستند. مثلا اگر لازم است جزئیات خارج از پنجره به وضوح دیده شوند باید میزان نور داخلی را اندکی کاهش داد.

ISO2

۱۰. ISO مورد استفاده روی چه عددی تنظیم شده است؟

در کل، ایزو و شدت نور رابطه معکوس دارند؛ یعنی با پایین آوردن عدد ISO، لازم است که شدت نور افزایش پیدا کند.

۱۱. آهسته‌ترین لنز مورد استفاده چیست؟

آهسته‌ترین لنز خود را در نظر گرفته و اطمینان حاصل کنید تجهیزات کافی را برای تامین نور مورد نیاز آن در اختیار دارید؛ در غیر این صورت با نتیجه‌ای غیر قابل قبول مواجه خواهید شد.

Nathan_Mauger_timelapse_article_3

۱۲. آیا از ویدیوی با سرعت بالا یا ماکرو استفاده خواهیم کرد؟

هر دو نوع فیلمبرداری اشاره شده نیاز به نور بسیاری بیشتری نسبت به حالات عادی دارند پس این موضوع را نیز در خاطر داشته باشید.

همانطور که Ryan نیز در ویدیوی فوق اشاره کرد، اولین سوال، مهم‌ترین آن‌هاست؛ چون پاسخ آن روی پاسخ سوالات بعدی نیز تاثیر گذاشته و انتخاب‌های شما را محدود‌تر می‌کند. متاسفانه این سوال، پیچیده و سخت‌ترین سوال نیز بوده و پاسخ دادن به آن آسان نیست.

با اینکه سوالات بعدی بیشتر به موارد فنی مربوط به نورپردازی سکانس اشاره دارند، پاسخ اولین در گرو شناخت جنبه‌های احساسی و مفهومی صحنه است. به همین دلیل، شناخت و بررسی دقیق فیلمنامه و کاراکتر‌ها برای این کار ضروری محسوب می‌شود.

آیا نکات دیگری نیز برای دستیابی به نورپردازی خوب می‌شناسید؟ آن را با ما و دیگر خوانندگان هزار‌و‌یک‌بوم به اشتراک بگذارید.

12

2 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]