عکاسی

نحوه در دست گرفتن دوربین

اگر شما هم جز کسانی هستید که تازه دوربین دیجیتال DSLR خریده‌اید، بهتر است کار را از اساس و پایه آغاز کنید. دانستن نحوه صحیح در دست گرفتن دوربین به شما کمک می‌کند تا هرچه سریعتر به تنظیمات مورد نظر دست یافته و آسان و راحت عکاسی کنید.

How_to_hold_a_camera - 4 - Copy

انگشت دست: دوربین‌های DSLR به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در دست راست قرار گرفته و با انگشت اشاره کلید شاتر فشار داده شود. سعی کنید دوربین را به گونه‌ای در دست بگیرید که این قانون رعایت شود تا دیگر انگشتان به ترتیب جایگاه اصلی خود را پیدا کنند. اگر می‌خواهید در حالت پرتره عکس بگیرید، دوربین را بچرخانید و باز از انگشت اشاره برای فشار دادن شاتر استفاده کنید.

کنترل پنل پشتی: با جایگیری صحیح انگشتان، می‌توانید با انگشت شست کنترل کلید‌های تنظیمات را در اختیار بگیرید. با کمی تمرین می‌توانید به راحتی بدون برداشتن چشم از چشمی، تنظیمات لازم را تغییر دهید.

دست: همانطور که اشاره شد، دست راست فقط برای نگهداری دوربین استفاده می‌شود. بنابراین تنظیم فکوس لنز یا استفاده از زوم توسط دست چپ انجام می‌شود.

آرنج: استفاده از آرنج آسانترین روش برای کاستن لرزش دوربین به حساب می‌آید. به هنگام عکاسی، آرنج‌ها را به بدنتان بچسبانید. حتی می‌توانید از آنها به عنوان تکیه‌گاه بر روی یک سطح صاف استفاده کنید.

ابرو: به غیر از دست‌ها، ابرو یک تکیه‌گاه ثانویه برای دوربین به حساب می‌آید تا از لرزش جلوگیری کنید. چشمی دوربین را به ابروهای خود بچسبانید.

پاها: اگر در حالت ایستاده عکاسی می‌کنید، یک پایتان را کمی جلوتر از دیگری قرار دهید تا تعادل به خوبی حفظ شود.

تکیه‌گاه: اگر در اطراف شما، جایی برای تکیه وجود دارد، حتما از آن استفاده کنید.

تنفس: پس از فکوس، چند لحظه نفس خود را نگهدارید و کلید شاتر را فشار دهید، تا از اندک لرزش ایجاد شده هنگام تنفس نیز پیشگیری شود.

41

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]