سینما طراحی صنعتی عکاسی هنرهای تجسمی

معرفی کتاب: راه هنرمند

در چند سال اخیر به همت ناشران، نویسندگان و مترجمینی که در زمینه هنر فعالیت‌های گسترده‌ انجام داده‌اند شاهد نشر کتاب‌های ارزنده بوده‌ایم. از آنجا که یکی از اهداف هزارویک بوم پیوند فرهنگ و هنر با کار و زندگی است قصد داریم به مرور کتاب‌ها و مجموعه‌های مفید در این زمینه را معرفی کرده و مروری بر آنها داشته باشیم.

 خانم جولیا کامرون نویسنده، فیلم‌ساز و آموزگار آمریکایی، کتاب راه هنرمند را در سال ۱۹۹۲ به چاپ رسانده است. آموزه‌هایی که در این کتاب آمده برگرفته از تدریس دوره‌های خلاقیت در یک کلاس غیر رسمی است که توسط یکی از دوستان نویسنده جمع‌آوری شده و پس از مدتی در قالب کتاب منتشر شده است.

the-artists-way-w600به گفته نویسنده، این کتاب خودآموزی برای بازیابی قدرت خلاقیت است که از تجربیات وی در زمینه آموزگاری و هنر نشأت می‌گیرد. جولیا کامرون معتقد است زمانی که ما قدرت خلاقیت را باور کنیم جهان قابلیت تغییر و پیشرفت میابد و این مانند باز کردن دریچه‌های آب به سوی کشتزار است. به گفته وی زمانی که موانع را از میان برداریم جریان آغاز ‌می‌شود.

یکی از خواسته‌های مهم هنرمندان فارغ از زمینه فعالیتشان، داشتن نوآوری و ابتکار در آثار بزرگی است که قصد خلق آنها را دارند. از طرف دیگر بسیاری افراد در کنار زندگی حرفه‌ای خود به یادگیری مهارتی خاص، مانند نواختن پیانو، کشیدن نقاشی، بازیگری یا نویسندگی فکر می‌کنند که در این کتاب از آن با عنوان «خلاقانه زیستن» یاد شده و نویسنده روند بازیابی خلاقیت را برای هر دو مورد مفید و کاربردی می‌داند.

این کتاب شامل برنامه‌ای دوازده هفته‌ای است که می‌توانید آن را به صورت انفرادی و یا در قالب کاری گروهی مطالعه کنید و تمرین‌های مربوط به آن را انجام دهید. هر فصل شامل آموزش‌ها، تمرین‌ها و وظایفی است که باید در طول هفته انکامل شوند، همچنین در پایان کتاب رهنمودهایی برای شیوه کار گروهی و انجام تکالیف به صورت جمعی نوشته شده است.

شاید کمتر بتوان کتابی آموزشی در زمینه هنر یافت که چنین منسجم و با برنامه پیش رفته باشد و خواننده را به صورت عملی درگیر پرورش خلاقیت کند، پس بهتر است تمرین‌های در نظر گرفته شده که «صفحات صبحگاهی» و «قرار ملاقات با هنرمند درون» از مهم‌ترین آنها هستند را به طور جدی دنبال کنید. همان‌طور که خانم کامرون در این کتاب اشاره کرده است: «آنچه را که بیش از هر چیزی در برابرش مقاومت می‌ورزیم، اغلب بیش از همه نیاز داریم». هدف این است که طی سه مرحله راه خود را بیابید، جای پای خود را محکم کرده و صعود را آغاز کنید.

the-artists-way-2-w600در طی این روند با رؤیاهای فراموش شده خود روبرو می‌شوید، ممکن است در روزهای اول کمی احساس گیجی و سردرگمی را تجربه کنید اما در نهایت انتظار می‌رود هنرمند درون خود را شناخته و با مراقبت و حمایت از آن موانع خلاقیت را کنار بزنید و در نتیجه اعتماد به نفس خود را در یافتن راه‌حل‌های خلاقانه تقویت کنید.

همان‌طور که گفته شد دو ابزار اصلی این شیوه، صفحات صبحگاهی و قرار ملاقات با هنرمند درون هستند که ما را در بیداری خلاقیت یاری می‌دهند. نوشتن سه صفحه دستخط معمولی به صورت آزاد و بدون تفکر با هدف تخلیه ذهن، وسیله اصلی شفای خلاقیت است. به گفته نویسنده این دو ابزار به صورت فرستنده و گیرنده عمل می‌کنند، به نحوی که با نوشتن، پیام‌ها و اندیشه‌های خود را ارسال کرده و در مرحله بعد هدایت‌ها و راهنمایی‌ها را از طریق هنرمند درون دریافت می‌کنیم.

این کتاب در ایران از طریق نشر پیکان و با ترجمه خانم گیتی خوشدل به چاپ رسیده و مطلبی نیز در همین رابطه در سایت thecoach به نویسندگی آقای امیر مهرانی با عنوان صفحات صبحگاهی منتشر شده است که خواندن آن نیز می‌تواند به شناخت بیشتر شما از این کتاب کمک کند.

همچنبن پیش از این مطلب مرتبطی با عنوان «هنرمند درون خود را کشف کنید» در هزارویک بوم منتشر شده است که پیشنهاد می‌کنیم آن را نیز مطالعه کنید.

در آینده مطالب بیشتری از معرفی کتاب‌های هنری و مرور خلاصه‌ آنها در هزارویک بوم می‌خوانیم.

80

۴ دیدگاه

  • چند وقته میخوام این کتاب و بخرم. امروز که دیدم این سایت هم کتاب و معرفی کرده این اشتیاق در من ایجاد شد که همین امروز برم و بخرمش

  • سلام. من این کتاب رو پارسال خریدم. یکساله دارم صفحات صبحگاهی می نویسم و در حالیکه باورم نمیشد در عرض ۶ ماه در مسیر هنری که میخواستم یاد بگیرم قرار گرفتم و الان از راه این هنر هم دارم کسب درآمد می کنم هم دارم بیشتر یادمیگیرم. معرکه است این کتاب.
    بنظر من مهمترین چیزی که این کتاب یاد میده اینه که ترسهات رو بیرون بریزی، خودت رو عاشقانه دوست بداری، به خودت اعتماد کنی و به فرصتهایی که زندگی در مقابلت قرار میده با شجاعت جواب مثبت بدی.
    پیشنهاد میدم حتما حتما این کتاب رو بخرید و بخونید. همه کتابفروشی ها هم معمولا دارن.

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]